Yorkshire Contract Bridge Association  

 

Yorkshire Champions 2016-2017

WADDINGTON SHIELD
Bill Townsend, Tony McNiff, Richard Winter, Sarah Teshome

YORKSHIRE TROPHY
Oliver Cowan, Stephen Berson, Mike Levi, Melvyn Cohen

NELSON ROSE BOWL
Catherine Thompson & Lesley Bridson, Agnes Baxter & Jill Foggitt

THE YORKSHIRE LEAGUE
Div 1 Morning Telegraph Cup Sheffield A
Div 2 Green 'Un Cup Huddersfield A
Div 3 Sheffield Shield Sheffield D
Div 4 Lawrence Batley Trophy Harrogate B
Div 5 Toulson Trophy Wetherby B
Div 6 Winnie Pattinson Salver Doncaster C
Div 7 Cartwright Trophy Ilkley D
Div 8 YCBA Trophy Wakefield C
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Huddersfield D
Div 10 YCBA Trophy Wakefield D

WADDINGTON CUP
Sheffield A:    Graham Jepson, David Fletcher, Mike Pomfrey, David Waxman

YORKSHIRE CUP
Doncaster:    Frank White, Witold Dudek, Maureen Jones and Philip Taylor

MIXED PIVOT TEAMS
Stuart Davies, Elizabeth Wickens, George Bak, Steve Blackburn

MIXED PAIRS
Carole Kelly & Stuart Davies

CASTLE SWISS PAIRS
Fiona Brown & Hugh McGann

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP
Alan Brosgill & Robin Jepson

PETER LITTLEWOOD TROPHY
Ian Johns & Geoff Newman

YORKSHIRE FLITCH
Shona & Jim Tate

YORKSHIRE INDIVIDUAL
Peter Wallace

YCBA SIMULTANEOUS PAIRS
Kath Grimoldby Trophy: Pearl Murphy & Denis Murphy
Margery Cartwright Trophy: Denis Murphy & Kevin Hawkins
John Gerrard Memorial Trophy: Roy Garthwaite & Heather Hobson
Victor Ludorum 2016-17 Frank Littlewood

YORKSHIRE GOLF CLUBS CHAMPIONSHIP
Moor Allerton B:    Neville Bush, Martin Edge, Howard Senior, Godfrey Jackson, Michael Killen
GOLF CLUBS PLATE
Keighley:    Stephen Brown, Cheryl Brown, Paul Davies, Sheila Lewis

YORKSHIRE IMPROVERS PAIRS
Susan Ribbons & Lesley Easton

AFFILIATED CLUBS COMPETITION
Doncaster:    Barbara Boaler, Julia Staniforth, Geoff Kenyon, Richard Draycott

PLAY WITHOUT THE EXPERTS SWISS PAIRS
Alan Barnett & Alan Harte

YORKSHIRE CONGRESS RESULTS 2017
Improvers' Pairs Sheila Dodd & Ralph Thompson
Improvers' Teams Lynda & Bob Partridge, Pauline Stout & Rowena White
Mixed Pairs Ollie Burgess & Sally Brock
Women's Pairs Babs Matthews & Joyce White
Men's Pairs Phil Godfrey & Paul Brereton
  Championship Pairs
Moortown Cup Adrian Kenworthy & Jason Hackett
York Mount Group Trophy     Nick Woolven & Tom Cohen
Chairman's Plate Joy Blakey & Irving Blakey
  Championship Teams
Fell-Vincent Cup Chris Owen, Nick Woolven, Tom Cohen, Jason Hackett
John Colley Trophy John Fitzgerald, Roz Bavin, Suzy Lawson, Alan Jarvis
Scarborough Trophy David Stevenson, Liz Commins, Mark Weeks, Stuart Matthews