Yorkshire Contract Bridge Association  

 

Yorkshire Champions 2015-2016

WADDINGTON SHIELD
Heather Hobson, Roy Garthwaite, Denis Murphy, Pearl Murphy

YORKSHIRE TROPHY
Ian Johns, John O'Sullivan, Adrian Goulding, Geoff Newman

NELSON ROSE BOWL
Catherine Thompson & Lesley Bridson, Agnes Baxter & Jill Foggitt

THE YORKSHIRE LEAGUE
Div 1 Morning Telegraph Cup Sheffield A
Div 2 Green 'Un Cup Sheffield B
Div 3 Sheffield Shield Ilkley A
Div 4 Lawrence Batley Trophy Garforth A
Div 5 Toulson Trophy Beauchief A
Div 6 Winnie Pattinson Salver Shelley
Div 7 Cartwright Trophy Brighouse B
Div 8 YCBA Trophy York D
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Thirsk B
Div 10 YCBA Trophy York E

WADDINGTON CUP
Sheffield B:    Richard Pike, Pete Waterman, Bill Barraclough, Dave Duckworth

YORKSHIRE CUP
Leeds B:    Bill Holmes, Paul Below, Alan Barnett, Richard Kempner

MIXED PIVOT TEAMS
David Lewis, Roger Taylor, Pauline Cooper, Jim Proctor

MIXED PAIRS
Shelagh Flett & Peter Baxter

CASTLE SWISS PAIRS
Gillian McMullan & Neil Thomas

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP
Stuart Davies & George Bak

STRATIFIED PAIRS
Strat A:     Tom Gisborne & Sandy Davies
Strat B:     Jason Levesley & James Carpenter
Strat C:     Wei Che Tham & Rachel O'Brien

PETER LITTLEWOOD TROPHY
Frank Littlewood & David Musson

YORKSHIRE FLITCH
Ian & Julie Grant

YORKSHIRE INDIVIDUAL
David Duckworth

YCBA SIMULTANEOUS PAIRS
Kath Grimoldby Trophy: Tom Copeland & Alan Jarvis
Margery Cartwright Trophy: David Sanders & Peter Rawlins
John Gerrard Memorial Trophy: Judy Holt & Steve Roswald
Victor Ludorum 2015-16 (Tied):    Graham Jepson & Frank Littlewood

YORKSHIRE GOLF CLUBS CHAMPIONSHIP
Bracken Ghyll:    Peter Speller, Ian Jane, John Williams, John Mulligan

YORKSHIRE IMPROVERS PAIRS
Zoe Hewertson & Michele Saffer

AFFILIATED CLUBS COMPETITION
Doncaster:    Barbara Boaler, Julia Staniforth, Geoff Kenyon, Richard Draycott

PLAY WITHOUT THE EXPERTS SWISS PAIRS
Anne Kimberley & Linda James

YORKSHIRE CONGRESS RESULTS 2016
Improvers' Pairs Anthony Taglione & Terry Hainsworth
Improvers' Teams Anthony Taglione, Paula Malone, Vera Goodman, David Goodman
Mixed Pairs Michael Byrne & Fiona Brown
Women's Pairs Shelagh Flett & Agnes Baxter
Men's Pairs Philip Morrison & Alan Jarvis
  Championship Pairs
Moortown Cup Norman Selway & Sandra Penfold
York Mount Group Trophy     Mike Jackson & John Hayton
Chairman's Plate Robin Jepson & Alan Brosgill
  Championship Teams
Fell-Vincent Cup Fiona Brown, Michale Byrne, Hugh McGann, Cameron Small
John Colley Trophy Geoff Kenyon, Carole Kelly, Robin Jepson, Alan Brosgill
Scarborough Trophy Laurie Andrews, Margaret Andrews, Helen Wildsmith, Tim Chanter