Yorkshire Contract Bridge Association  

 

Yorkshire Champions 2014-2015

WADDINGTON SHIELD
Nick Woolven, Martin Edge, Phil Morrison, Alan Jones, Robin Jepson, Alan Brosgill

YORKSHIRE TROPHY
Janet Latham, Ted Latham, Peter Baxter, Agnes Baxter, Judith Biles, Bryan Snodgrass

NELSON ROSE BOWL
Nichola Cockerill-Smith, Bev Godfrey, Val Gibson, Pearl Murphy

THE YORKSHIRE LEAGUE
Div 1 Morning Telegraph Cup Bradford A
Div 2 Green 'Un Cup Hull A
Div 3 Sheffield Shield Wakefield A
Div 4 Lawrence Batley Trophy Huddersfield B
Div 5 Toulson Trophy Harrogate B
Div 6 Winnie Pattinson Salver Beauchief A
Div 7 Cartwright Trophy Keighley B
Div 8 YCBA Trophy Beauchief B
Div 9 Yorkshire Bank Trophy York D
Div 10 YCBA Trophy Huddersfield E

WADDINGTON CUP
Malton (Philip Mason, Rob Ashdown, Annette Jackson, Mike Jackson)

YORKSHIRE CUP
Leeds (Henry Irving, James Denton, Stephen Berson, Oliver Cowan)

MIXED PIVOT TEAMS
Richard Winter, Giles Foster, Tom Cohen, Sarah Teshome

MIXED PAIRS
Stuart Davies & Carole Kelly

CASTLE SWISS PAIRS
Patrick Trevanion & Stuart Barrett

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP
Richard Winter & Giles Foster

STRATIFIED PAIRS
Grade 1 Mark Bratley & Paul Brereton
Grade 2 David Hall & Carol Hall
Grade 3 Jason Levesley & Rachel O'Brien

PETER LITTLEWOOD TROPHY
Stuart Davies & Alan Jarvis

YORKSHIRE FLITCH
Ronnie & Lesley Millet

YORKSHIRE INDIVIDUAL
Maureen Jones

YCBA SIMULTANEOUS PAIRS
Kath Grimoldby Trophy Sep 2014 Graham Jepson & Frank Littlewood
Margery Cartwright Trophy Feb 2015 Robert Ross & Richard Edwards
John Gerrard Memorial Trophy Jun 2015 John O'Sullivan & Ian Johns
Victor Ludorum 2014-15 Frank Littlewood

YORKSHIRE GOLF CLUBS CHAMPIONSHIP
Moorallerton B:  Godfrey Jackson, Henry Irving, Howard Senior,
Michael Sandpearl, Neville Bush, James Denton

YORKSHIRE IMPROVERS PAIRS
Anthony Taglione & Terry Hainsworth

AFFILIATED CLUBS COMPETITION
Doncaster    Barbara Boaler, Julia Staniforth, Geoff Kenyon, Mike Crook

NEWCOMERS PIVOT TEAMS
Ana Maria Scherson, James Newby, Madeleine Newby, Sue Sheldrick

YORKSHIRE SCHOOLS PAIRS
Gideon Harvey & Daniel Winter

YORKSHIRE CONGRESS RESULTS 2015
Improvers' Trophy Anthony Taglione & Terry Hainsworth
Mixed Pairs Stuart Davies & Carole Kelly
Ladies' Pairs  =1st Susan Swiers & Anne Rowan
Shelagh Flett & Agnes Baxter
Men's Pairs Richard Winter & Stuart Davies
  Championship Pairs
Moortown Cup Robert Myers & Philip Morrison
York Mount Group Trophy Ted Latham & Janet Latham
Chairman's Plate Robin Jepson & Alan Brosgill
  Championship Teams
Fell-Vincent Cup Carole Kelly, Geoff Kenyon, Robin Jepson, Alan Brosgill
John Colley Trophy Bill Gardner, Mike Bell, Sarah O'Connor, Simon Creasey
Scarborough Trophy Tim Matthews, Babs Matthews, Bill White, Joyce White