Yorkshire Contract Bridge Association  

 

Yorkshire Champions 2013-2014

WADDINGTON SHIELD
Heather Hobson, Roy Garthwaite, Denis Murphy, Pearl Murphy

YORKSHIRE TROPHY
Robin Jepson, Alan Brosgill, Adam Dickinson, Dominic Pinto

NELSON ROSE BOWL
Janet Latham, Heather Hobson, Carole Kelly, Judith Biles

 THE YORKSHIRE LEAGUE 
Div 1 Morning Telegraph Cup Sheffield A
Div 2 Green 'Un Cup Scarborough A
Div 3 Sheffield Shield Bradford B
Div 4 Lawrence Batley Trophy Wetherby A
Div 5 Toulson Trophy Brighouse A
Div 6 Winnie Pattinson Salver Sheffield H
Div 7 Cartwright Trophy Harrogate C
Div 8 YCBA Trophy Ilkley D
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Barnsley
Div 10 YCBA Trophy Harrogate E
Div 11 YCBA Trophy Ilkley E

WADDINGTON CUP
Hull (Ian Cook, Waldemar Maciejewski, Mark Ballantine, Tim Prior)

YORKSHIRE CUP
Keighley (David Ambler, Leslie Winters, Mike Rattenbury, Carole Rattenbury)

MIXED PIVOT TEAMS
Angela Booth, Peter Radley, Patrick Trevanion, Stuart Barrett

MIXED PAIRS
Tom Gisborne & Sandy Davies

CASTLE SWISS PAIRS
Gillian McMullan & Neil Thomas

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP
Sarah Teshome & James Thrower

  STRATIFIED PAIRS
Grade 1 Jack Stocken & Phil Godfrey
Grade 2 Patrick Trevanion & Stuart Barrett
Grade 3 Fiona Sutherland & Monika Cooper

PETER LITTLEWOOD TROPHY
Barbara Boaler & Chris Quigley

MIDWEEK TEAMS KNOCK-OUT
David Musson, Graham Jepson, Sandy Davies, Tom Gisborne, Frank Littlewood

YORKSHIRE FLITCH
Jim & Shona Tate

YORKSHIRE INDIVIDUAL
Graham Read

YCBA SIMULTANEOUS PAIRS
Kath Grimoldby Trophy Sep 2013 Kevin Moody & Debbie Allen
Margery Cartwright Trophy Feb 2014 Martin Brailsford & Terry Marah
John Gerrard Memorial Trophy Jun 2014 Frank Littlewood & Roman Gembicki
Victor Ludorum 2013-14 Jack Stocken & Bill Townsend (tied)

YORKSHIRE GOLF CLUBS CHAMPIONSHIP
Moorallerton A     T Homburg, M Cohen, B Ziff, M Edge

YORKSHIRE IMPROVERS PAIRS
Viv Keel & Jane Walker

AFFILIATED CLUBS COMPETITION
Sheffield    David Narcross, Terry Jacobs, Graham Jepson, Mick Lindley

NEWCOMERS PIVOT TEAMS
Nigel Peck, Mary Cousins, Jon Cowley, Vicki Hinchcliffe

YORKSHIRE SCHOOLS PAIRS
Gideon Harvey & Daniel Winter

YORKSHIRE MINI BRIDGESchool
=1st Jason Twigg & Lucas WatsonRossett
Andrew Packer & George AlmondFulford

YORKSHIRE CONGRESS RESULTS 2014
Improvers' Trophy Mike Dunne & Mary Norman
Mixed Pairs Michael Byrne & Fiona Brown
Ladies' Pairs Shelagh Flett & Agnes Baxter
Men's Pairs Richard Winter & Stuart Davies
  Championship Pairs
Moortown Cup Heather Dhondy & Bill Gardner
York Mount Group Trophy Geoff Kenyon & Carole Kelly
Chairman's Plate Nick Woolven & Martin Edge
  Championship Teams
Fell-Vincent Cup Simon Cope, Basil Letts, Shivam Shah, John Atthey
John Colley Trophy Don Hilton, Richard Hilton, Mike Tomlinson, Nick Sutcliffe
Scarborough Trophy Bill Gardner, Heather Dhondy, Chris Taylor, Sue Taylor