Yorkshire Contract Bridge Association  

 

Champions

Yorkshire Champions

(Holders of Trophies won in 2012-2013)

WADDINGTON SHIELD
Bill Townsend, Tony McNiff, Richard Winter, Sarah Teshome

YORKSHIRE TROPHY
Nick Woolven, Martin Edge, Adam Dickinson, Dominic Pinto, Alan Brosgill, Robin Jepson

NELSON ROSE BOWL
Janet Latham, Heather Hobson, Carole Kelly, Judith Biles

 THE YORKSHIRE LEAGUE 
Div 1 Morning Telegraph Cup Sheffield A
Div 2 Green 'Un Cup Huddersfield A
Div 3 Sheffield Shield Keighley A
Div 4 Lawrence Batley Trophy Leeds C
Div 5 Toulson Trophy Thirsk A
Div 6 Winnie Pattinson Salver Beauchief A
Div 7 Cartwright Trophy Ilkley C
Div 8 YCBA Trophy Brighouse B
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Shelley
Div 10 YCBA Trophy Sheffield J
Div 11 YCBA Trophy Doncaster E

WADDINGTON CUP
Leeds (Philip Morrison, Alan Jones, Robin Jepson, Alan Brosgill)

YORKSHIRE CUP
Keighley B (Mike Rattenbury, Carole Rattenbury, Paul Davies, Les Winters)

MIXED PIVOT TEAMS
Tom Cohen, Giles Foster, Sarah Teshome, Richard Winter

MIXED PAIRS
Stuart Davies & Carole Kelly

CASTLE SWISS PAIRS
Arthur Hughes & Keith Cornish

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP
Carole Kelly & Geoff Kenyon

  MASTERS PAIRS
Grade 1 Jack Stocken & Phil Godfrey
Grade 2 Philip Cooper & Dave Brooksbank
Grade 3 Brian Stones & Julia Baker

PETER LITTLEWOOD TROPHY
Madge Allison & Sue Boag

MIDWEEK TEAMS KNOCK-OUT
David Musson, Graham Jepson, Sandy Davies, Tom Gisborne

YORKSHIRE FLITCH
Mike & Annette Jackson

YCBA SIMULTANEOUS PAIRS
Kath Grimoldby Trophy Sep 2012 Russ Parkinson & Jean Forrester
Margery Cartwright Trophy Feb 2013 Alistair Copeland & Tony Kingham
John Gerrard Memorial Trophy Jun 2013 Janet Thomson & Janet Whiteley
Victor Ludorum 2012-13 t.b.a.

YORKSHIRE GOLF CLUBS CHAMPIONSHIP
Catterick     Susan MacKellar, Anthony Abraham, Alison Sayer, Sue Hird

AFFILIATED CLUBS COMPETITION
Beauchief A    Jacqueline Starsmore, Stan Haywood, Janet Thomson, Gary Heane

NEWCOMERS PIVOT TEAMS
Sally Roberts, Joan Mackie, Mary Norman, Mike Dunne

YORKSHIRE IMPROVERS PAIRS
Hazel Gore & Sue Towler

YORKSHIRE SCHOOLS PAIRS
Gideon Harvey & Daniel Winter

YORKSHIRE MINI BRIDGE
Corey Eastwood & Tom Sutton

BEGINNERS BRIDGE
Katie Lofthouse

YORKSHIRE SCHOOLS CUP
t.b.a.

YORKSHIRE CONGRESS RESULTS 2013
Improvers' Trophy Alan Chalmers & Ian Martin
Mixed Pairs Michael Byrne & Fiona Brown
Ladies' Pairs Angela Booth & Cheryl Duddell
Men's Pairs Richard Winter & Stuart Davies
  Championship Pairs
Moortown Cup Fiona Brown & Ollie Burgess
York Mount Group Trophy Basil Letts & Simon Cope
Chairman's Plate David Stevenson & Liz Commins
  Championship Teams
Fell-Vincent Cup Michael Byrne, Hugh McGann, Ollie Burgess, Fiona Brown
John Colley Trophy Martin Stephens, Peter Stephens, Phil Stephens, Alex Wilkinson
Scarborough Trophy Agnes Baxter, Peter Baxter, Ted Latham, Janet Latham