Yorkshire Congress

10th June 2012

Fell-Vincent Cup


Directors: Jim Proctor, Phil Godfrey & Rob Turner    Scorer: Stuart Davies
Ranks    
Travellers    ScoreCards
Red Section
Rank Team Names IMPs GPs Prize
1 2 Bernard Goldenfield, Rhona Goldenfield, Joy Blakey, Irving Blakey 85 4.00 P
2 8 Bill Gardner, Heather Dhondy, Guy Hart, Fiona Hutchison 57 3.50 P
3 3 David Pennington, Steve Mattinson, Pauline Lang, Rod Franks 56 3.00 P
4 12 Malcolm Robinson, John O'Sullivan, Julie Grant, Ian Grant 34 2.50 P
5 1 Denis Murphy, Pearl Murphy, Patrick Trevanion, Stuart Barrett 19 2.00 
6 9 Mike Ferguson, Dave Broadhead, Alan Brosgill, Robin Jepson 2 2.00 
7 10 Dave Keen, Jean Keen, Tom Dessain, Tim Prior -18 1.50 
8 13 Dee Harley, Eric Nolf, Mike McGinley, Steve Male -20 1.50 
9 6 Susan Pell, June Manning, Carole Kelly, Geoff Kenyon -25 1.50 
10 4 Neil Solden, Terry Read, Arthur Selman, Brian Ziff -30 1.00 
11 5 Roy Garthwaite, Heather Hobson, Philip Mason, Pauline Cooper -39 1.00 
12 7 Janet Latham, Ted Latham, Peter Baxter, Agnes Baxter -43 1.00 
13 11 Ray Lyall, Elaine Hulley, Peter Morris, Jonathan Worters -75 1.00 

(printed at 10/06/2012 16:03:29 by TeamsScorer4.2.57(c) JAS)

Travellers    
Ranks     ScoreCards

Board 1AK85 
Dealer NKQ92 
Love AllJ873 
 6 
Q6 JT97
AT8753 -
K5 QT6
K93 AQT752
 432 
 J64 
 A942 
 J84 
BOARD 1
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 3NT+1 W HQ   -430 -8 8
3 1 5D-2 N CA   -100 8 -8
4 13 3D-1 N SJ   -50 2 -2
5 12 3D= N H3 110   5 -5
6 11 2H-1 N SJ   -50 2 -2
7 10 3NT= W S3   -400 -11 11
8 9 3NT+1 E CJ   -430 -7 7
9 8 4C= E DA   -130 7 -7
10 7 2D+1 N SJ 110   11 -11
11 6 4C= E H3   -130 -2 2
12 5 2H-2 S C3   -100 -5 5
13 4 3C+1 E C4   -130 -2 2
Board 23 
Dealer EKQT84 
NS GameT865 
 A96 
Q876 KJT54
J 765
KQJ9 732
J874 K3
 A92 
 A932 
 A4 
 QT52 
BOARD 2
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 4Sx-2 E DA 300   6 -6
3 1 4S-1 E HA 50   -6 6
4 13 4H+1 N DK 650   8 -8
5 12 3S= E HA   -140 -8 8
6 11 4Sx-2 E HA 300   -8 8
7 10 4H+1 N D6 650   11 -11
8 9 5H= S C2 650   8 -8
9 8 4Sx-2 E S2 300   -8 8
10 7 4Sx-1 E C5 100   -11 11
11 6 4H= S DK 620   8 -8
12 5 3H+2 N D3 200   8 -8
13 4 4Sx-2 E DA 300   -8 8
Board 3T2 
Dealer SJ962 
EW GameKQT8 
 852 
KJ86 AQ7
A T53
A96542 73
J3 AQ964
 9543 
 KQ874 
 J 
 KT7 
BOARD 3
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 3NT-1 W H6 100   12 -12
2 4 3Hx-1 N H3   -100 -5 5
4 2 4S-1 E S3 100   5 -5
5 1 4S= W H2   -620 -12 12
6 13 3S+1 E S3   -170 -2 2
7 12 3NT= E H7   -600 -12 12
8 11 2NT+1 E C2   -150 10 -10
9 10 4S= E HK   -620 -12 12
10 9 3NT-1 W H6 100   12 -12
11 8 4S= E HK   -620 -10 10
12 7 4D-1 W H3 100   12 -12
13 6 3D= W H2   -110 2 -2
Board 4KQ83 
Dealer W76 
Game AllAJ4 
 K954 
J76 AT9
85 AQJT42
Q9875 T2
AQT 83
 542 
 K93 
 K63 
 J762 
BOARD 4
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 2H+1 E S2   -140 0 0
2 4 2H= E C2   -110 0 0
4 2 2H= W H6   -110 0 0
5 1 2H+1 W SK   -140 0 0
6 13 2H= W SK   -110 0 0
7 12 2H+1 E C6   -140 0 0
8 11 3H= E C2   -140 0 0
9 10 2S= S H8 110   6 -6
10 9 2H= E D3   -110 -6 6
11 8 2H+1 E C2   -140 0 0
12 7 2H+1 E S3   -140 0 0
13 6 3C-1 N HA   -100 0 0
Board 5JT7 
Dealer N7643 
NS GameJ6 
 AQ97 
K93 8652
J982 -
QT952 K843
J T6542
 AQ4 
 AKQT5 
 A7 
 K83 
BOARD 5
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 4H= S D5 620   0 0
2 6 3NT-1 S D10   -100 0 0
3 5 4H= S CJ 620   13 -13
5 3 6H-2 S D10   -200 -13 13
6 2 4H-1 N S4   -100 0 0
7 1 4H= N D4 620   0 0
8 13 4H= S C2 620   13 -13
9 12 4H= S D10 620   0 0
10 11 4H+1 S D10 650   1 -1
11 10 4H= N C2 620   -1 1
12 9 4H= S CJ 620   0 0
13 8 6H-2 N S6   -200 -13 13
Board 6- 
Dealer ET862 
EW GameAK964 
 8532 
K652 AQJ98743
AJ95 Q7
83 2
AT4 KJ
 T 
 K43 
 QJT75 
 Q976 
BOARD 6
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 4S+2 E DQ   -680 0 0
2 6 4S+2 E DQ   -680 13 -13
3 5 4S+2 E DQ   -680 0 0
5 3 4S+2 E DQ   -680 0 0
6 2 6S= W DA   -1430 -13 13
7 1 5S+1 E DQ   -680 0 0
8 13 4S+2 E C2   -680 9 -9
9 12 6S= E DQ   -1430 0 0
10 11 4S+2 E DQ   -680 13 -13
11 10 6S= E DQ   -1430 -13 13
12 9 6S= E DQ   -1430 0 0
13 8 7Dx-5 S D3   -1100 -9 9
Board 7KQ92 
Dealer SKQT2 
Game AllQ97 
 A9 
- 875
3 A976
AKT53 642
KJT6432 Q75
 AJT643 
 J854 
 J8 
 8 
BOARD 7
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 5S-1 S DA   -100 0 0
2 8 6Cx-1 W HK 200   13 -13
3 7 4S= S DA 620   16 -16
4 6 5S-1 S DA   -100 -7 7
6 4 6Cx-1 W HK 200   7 -7
7 3 5Cx= W HK   -750 -16 16
8 2 5C= E C2   -600 -13 13
9 1 5S-1 S DK   -100 0 0
10 13 5Cx= W SK   -750 -11 11
11 12 5Cx= W HK   -750 -16 16
12 11 4H+1 N C5 650   16 -16
13 10 5Sx-1 S DK   -200 11 -11
Board 8J9 
Dealer WKQ4 
Love AllA76 
 KQ876 
K85 AQ63
AJT75 962
K4 QJ953
T32 J
 T742 
 83 
 T82 
 A954 
BOARD 8
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 3H-1 W CK 50   0 0
2 8 3H= W CK   -140 0 0
3 7 1NT-1 N D10   -50 3 -3
4 6 4C-1 N H6   -50 3 -3
6 4 3H= W CK   -140 -3 3
7 3 3H= W CK   -140 -3 3
8 2 3H= E C2   -140 0 0
9 1 4H-1 W CK 50   0 0
10 13 2D= E H3   -90 2 -2
11 12 3H= W CK   -140 -5 5
12 11 4H-1 E CK 50   5 -5
13 10 3H= W CK   -140 -2 2
Board 99 
Dealer NAQJT94 
EW GameJ62 
 JT3 
J3 AKT872
K765 82
AKT74 Q5
Q5 A97
 Q654 
 3 
 983 
 K8642 
BOARD 9
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 3S= E H3   -140 11 -11
2 10 4S= E H3   -620 2 -2
3 9 3NT+1 W HQ   -630 2 -2
4 8 3NT+1 W H10   -630 -10 10
5 7 3S+2 E H3   -200 10 -10
7 5 3NT+3 W HQ   -690 -10 10
8 4 3S= E C2   -140 10 -10
9 3 3NT+3 W HQ   -690 -2 2
10 2 3NT+3 W H10   -690 -2 2
11 1 3NT+2 W HQ   -660 -11 11
12 13 3NT+1 W C2   -630 2 -2
13 12 3NT+3 W HQ   -690 -2 2
Board 10KJT4 
Dealer EKT9 
Game All8732 
 T3 
Q952 A86
832 AQJ7
AQ96 KJT54
54 J
 73 
 654 
 - 
 AKQ98762 
BOARD 10
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 4Cx= S S2 710   12 -12
2 10 5C-1 S DA   -100 11 -11
3 9 4D= E CA   -130 2 -2
4 8 3D+1 E CA   -130 -6 6
5 7 3D+1 E CA   -130 2 -2
7 5 4Cx-1 S DA   -200 -2 2
8 4 5D-1 E C2 100   6 -6
9 3 5Cx-1 S DA   -200 -2 2
10 2 5D= E CQ   -600 -11 11
11 1 5D-1 E CA 100   -12 12
12 13 4D= E CA   -130 -6 6
13 12 3S-1 E CQ 100   6 -6
Board 1176 
Dealer SKT8742 
Love AllAQ86 
 9 
AK94 2
A95 J63
K3 JT52
T832 AQJ76
 QJT853 
 Q 
 974 
 K54 
BOARD 11
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 2S= N S2 110   2 -2
2 12 3NT-1 W S7 50   -2 2
3 11 2S= S C2 110   0 0
4 10 2S= S DK 110   4 -4
5 9 3C-1 E HQ 50   -3 3
6 8 3NT-1 E SQ 50   -2 2
8 6 2S= S C2 110   2 -2
9 5 2S+1 N DJ 140   3 -3
10 4 2S-1 N DK   -50 -4 4
11 3 2S= N DJ 110   0 0
12 2 2S= S C8 110   2 -2
13 1 3NT-1 W S7 50   -2 2
Board 127 
Dealer WJ8 
NS Game6432 
 AK9764 
KJ8 Q642
KQT643 A5
85 AKJT97
82 Q
 AT953 
 972 
 Q 
 JT53 
BOARD 12
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 4H+2 E DQ   -480 1 -1
2 12 4S-4 E CJ 200   12 -12
3 11 4H= W CK   -420 0 0
4 10 4H= W CA   -420 0 0
5 9 4H= W CA   -420 -6 6
6 8 4H= W CA   -420 0 0
8 6 4H= E C2   -420 0 0
9 5 5Cx-1 S HK   -200 6 -6
10 4 4H= W CA   -420 0 0
11 3 4H= W CA   -420 0 0
12 2 4H= W CA   -420 -12 12
13 1 5Cx-2 S HK   -500 -1 1
Board 13J32 
Dealer N5 
Game AllAT87 
 K8642 
AKQ9 T74
8763 KQJ9
Q52 KJ
Q9 T753
 865 
 AT42 
 9643 
 AJ 
BOARD 13
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 1NT+1 W* C2   -120 -1 1
2 1 1NT-1 S* SK   -100 1 -1
3 13 4H-2 W S2 200   0 0
4 12 1NT+1 W* C4   -120 -6 6
5 11 1NT+2 W* C4   -150 -1 1
6 10 3NT-1 E* D6 100   6 -6
7 9 3H-1 W S2 100   6 -6
9 7 1NT+2 W* C4   -150 -6 6
10 6 3H= W C2   -140 -6 6
11 5 1NT+1 W* C4   -120 1 -1
12 4 3H-1 W S3 100   6 -6
13 3 4H-2 E D7 200   0 0
Board 14J83 
Dealer E64 
Love AllAQT7 
 KQT9 
T942 KQ7
T73 Q82
J94 832
AJ6 8732
 A65 
 AKJ95 
 K65 
 54 
BOARD 14
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 3NT= S S2 400   0 0
2 1 3NT= S S4 400   0 0
3 13 3NT+2 S S9 460   0 0
4 12 3NT+2 S S9 460   1 -1
5 11 3NT+1 S S10 430   -1 1
6 10 3NT+1 S S9 430   0 0
7 9 3NT+2 S S9 460   1 -1
9 7 3NT+1 S S9 430   -1 1
10 6 3NT+1 S S2 430   0 0
11 5 3NT+2 S S3 460   1 -1
12 4 3NT+1 N S3 430   -1 1
13 3 3NT+2 N SK 460   0 0
Board 15K754 
Dealer SKQJ96 
NS Game9 
 J62 
QJT8 A96
843 75
K542 T876
93 QT85
 32 
 AT2 
 AQJ3 
 AK74 
BOARD 15
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 4H-1 N H7   -100 0 0
2 3 4H+2 N SA 680   2 -2
3 2 4H= N H6 620   -2 2
4 1 4H-1 N H5   -100 0 0
5 13 4H= N H7 620   -1 1
6 12 4H+1 N C5 650   2 -2
7 11 4H= N D8 620   0 0
8 10 4H-1 N C2   -100 -13 13
10 8 4H+1 N C5 650   13 -13
11 7 4H= N C2 620   0 0
12 6 3NT= S SQ 600   -2 2
13 5 4H+1 S SQ 650   1 -1
Board 16K8 
Dealer WJT97 
EW Game3 
 AT8753 
T75 QJ93
A63 KQ2
Q52 K9864
QJ42 9
 A642 
 854 
 AJT7 
 K6 
BOARD 16
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 3Cx= S D2 470   7 -7
2 3 2C+1 N SQ 110   5 -5
3 2 2NT-2 S* D2   -100 -5 5
4 1 1NT-2 W* C7 200   -7 7
5 13 2C+1 N C9 110   0 0
6 12 2D-1 E CK 100   4 -4
7 11 3C-2 N D6   -100 -5 5
8 10 1NT-1 W* C2 100   0 0
10 8 2C+1 N SQ 110   0 0
11 7 2D-1 E H4 100   5 -5
12 6 2C-1 N SQ   -50 -4 4
13 5 2D-1 E H8 100   0 0
Board 17K7 
Dealer NKT95 
Love AllAQ7 
 KQT5 
AT43 9865
A763 Q4
864 KT5
87 J932
 QJ2 
 J82 
 J932 
 A64 
BOARD 17
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 3NT= S S3 400   0 0
2 5 3NT-1 S S2   -50 0 0
3 4 3NT= N C2 400   10 -10
4 3 3NT-1 N S5   -50 -10 10
5 2 3NT-1 N S8   -50 0 0
6 1 3NT= N C3 400   0 0
7 13 3NT-1 S S5   -50 -10 10
8 12 3NT= N C2 400   0 0
9 11 3NT-1 N S8   -50 0 0
11 9 3NT-1 S S2   -50 0 0
12 8 3NT= N S8 400   0 0
13 7 3NT= N S7 400   10 -10
Board 18AQ73 
Dealer EAK4 
NS Game932 
 A92 
KJ9852 64
QJ53 9876
J AT65
75 J63
 T 
 T2 
 KQ874 
 KQT84 
BOARD 18
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 2NT+3 N S6 210   -10 10
2 5 3NT+3 N S3 690   1 -1
3 4 3NT+3 N S6 690   13 -13
4 3 6D-1 S DJ   -100 -13 13
5 2 3NT+2 N S6 660   -1 1
6 1 3NT+2 N S6 660   10 -10
7 13 3NT+2 S S6 660   -1 1
8 12 4Hx-6 W C2 1400   12 -12
9 11 3NT+2 N H8 660   1 -1
11 9 3NT+1 N S2 630   -1 1
12 8 3NT+3 N S6 690   -12 12
13 7 3NT+3 N S8 690   1 -1
Board 19QT76 
Dealer S86543 
EW Game762 
 5 
83 AJ954
KT72 AQJ
AQT8 K9543
864 -
 K2 
 9 
 J 
 AKQJT9732 
BOARD 19
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 8 5Cx-1 S S8   -100 -11 11
2 7 5Cx-1 S S2   -100 0 0
3 6 3NT-5 N DA   -250 2 -2
4 5 5H-3 W C5 300   9 -9
5 4 5Cx-1 S S8   -100 -9 9
6 3 6Cx-2 S S10   -300 -2 2
7 2 5Cx-1 S C4   -100 0 0
8 1 5C= S C2 400   11 -11
9 13 5S= E CA   -650 -1 1
10 12 5C-2 S H3   -100 -10 10
12 10 2Cx+2 S S2 380   10 -10
13 9 5D+1 W C6   -620 1 -1
Board 20753 
Dealer WT832 
Game AllKQT 
 A92 
KQJ6 A42
AKQJ5 9764
986 J75
Q T63
 T98 
 - 
 A432 
 KJ8754 
BOARD 20
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 8 4H-1 W DK 100   0 0
2 7 3H= W DK   -140 0 0
3 6 3H= W H8   -140 0 0
4 5     60/50   3 0
5 4 3H= W DK   -140 0 3
6 3 3H= W DK   -140 0 0
7 2 3H= W DK   -140 0 0
8 1 4H-1 W DK 100   0 0
9 13 3H= W DK   -140 -6 6
10 12 3H= W DK   -140 -6 6
12 10 4H-1 W DK 100   6 -6
13 9 4H-1 W H2 100   6 -6
Board 2154 
Dealer N984 
NS GameAT82 
 KQ96 
KQ9872 3
- KQJ632
4 KQ73
AJT732 85
 AJT6 
 AT75 
 J965 
 4 
BOARD 21
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 4S-1 W DA 50   -3 3
2 9 5C-2 W DA 100   -3 3
3 8 6H-6 E C4 300   3 -3
4 7 4S-3 W D2 150   0 0
5 6 4H-3 E H3 150   0 0
6 5 5C-3 W DA 150   0 0
7 4 4H-3 E D5 150   0 0
8 3 3NT-4 E C2 200   -3 3
9 2 4S-4 W DA 200   3 -3
10 1 5C-3 W DA 150   3 -3
11 13 2S= W CK   -110 1 -1
13 11 2S+1 W CK   -140 -1 1
Board 22Q63 
Dealer EQJ5 
EW GameJ8743 
 94 
AKT74 J52
A832 K976
92 AQ
86 K732
 98 
 T4 
 KT65 
 AQJT5 
BOARD 22
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 4H-1 E CA 100   0 0
2 9 4S-1 W HQ 100   0 0
3 8 4H-1 E D5 100   6 -6
4 7 3H= E S9   -140 -6 6
5 6 4S-2 W HQ 200   8 -8
6 5 3S= W C9   -140 -8 8
7 4 4H-1 E S9 100   6 -6
8 3 3H= W C2   -140 -6 6
9 2 4S-1 W C9 100   0 0
10 1 4H-1 E D6 100   0 0
11 13 4S-2 E S5 200   3 -3
13 11 4H-1 E H4 100   -3 3
Board 23- 
Dealer SQ743 
Game AllK987653 
 62 
J98732 AQ54
8 KJ5
A4 T
KQT8 97543
 KT6 
 AT962 
 QJ2 
 AJ 
BOARD 23
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 4H-1 S DA   -100 3 -3
2 11 4H-1 S CK   -100 9 -9
3 10 5Hx-1 S CK   -200 0 0
4 9 5H-2 S CK   -200 -13 13
5 8 4S= W H2   -620 -13 13
6 7 3S+1 W S2   -170 4 -4
7 6 5H-3 S CK   -300 -4 4
8 5 4D= N C2 130   13 -13
9 4 5D= N SA 600   13 -13
10 3 5H-2 N CK   -200 0 0
11 2 5Hx-2 S S6   -500 -9 9
12 1 4H-2 S CK   -200 -3 3
Board 24KQ9 
Dealer WAK532 
Love All- 
 QJ543 
T53 76
J864 QT97
A762 985
82 KT76
 AJ842 
 - 
 KQJT43 
 A9 
BOARD 24
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 6D= S C8 920   -2 2
2 11 6NT= N C2 990   11 -11
3 10 4S+3 S C8 510   1 -1
4 9 6D= S C8 920   10 -10
5 8 3NT+3 S D2 490   -1 1
6 7 5C= N C2 400   -11 11
7 6 6D= S C8 920   11 -11
8 5 4S+3 S C2 510   1 -1
9 4 4S+2 S C8 480   -10 10
10 3 3NT+3 S D2 490   -1 1
11 2 4S+2 S S2 480   -11 11
12 1 6S= S S3 980   2 -2
Board 25654 
Dealer NT5 
EW GameJT9742 
 A5 
KQJ2 83
KQ86 AJ42
Q3 8
983 QJT642
 AT97 
 973 
 AK65 
 K7 
BOARD 25
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 13 4D-1 N CQ   -50 3 -3
3 12 3H+1 E DK   -170 -3 3
4 11 3D= S SK 110   0 0
5 10 1NT+2 S SK 150   5 -5
6 9 3H= W DJ   -140 -11 11
7 8 1NT+2 S SK 150   1 -1
8 7 3D= N C2 110   -1 1
9 6 3NT= S SK 400   11 -11
10 5 4D-1 N CQ   -50 -5 5
11 4 3D= S SK 110   0 0
12 3 4D-1 N S8   -50 3 -3
13 2 3H+1 E H3   -170 -3 3
Board 2652 
Dealer EAQ95 
Game AllAKQT2 
 T6 
4 AKJT9
T72 J43
J4 9873
AKJ8743 Q
 Q8763 
 K86 
 65 
 952 
BOARD 26
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 13 3D-5 E* H2 500   12 -12
3 12 4D-2 N* CQ   -200 -7 7
4 11 3C= W C6   -110 3 -3
5 10 3C= W DA   -110 0 0
6 9 2D= N* SA 90   0 0
7 8 3D-1 N* CQ   -100 -5 5
8 7 3C-1 E C2 100   5 -5
9 6 3C-1 W DA 100   0 0
10 5 3C= E DQ   -110 0 0
11 4 4D-2 N* SK   -200 -3 3
12 3 3D= N* SA 110   7 -7
13 2 3S-2 S CK   -200 -12 12

ScoreCards    
Ranks     Travellers

YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 1
NS: Team Total IMPs = 19 Factored Imps 19 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 W HQ -430 -8 -2 Pauline Lang - Rod Franks
2 NS   4Sx-2 E DA 300 6
3 EW   3NT-1 W H6 100 12 12 Philip Mason - Pauline Cooper
4 All   2H+1 E S2 -140 0
5 NS   4H= S D5 620 0 0 Peter Baxter - Agnes Baxter
6 EW   4S+2 E DQ -680 0
7 All   5S-1 S DA -100 0 0 Alan Brosgill - Robin Jepson
8 -   3H-1 W CK 50 0
9 EW   3S= E H3 -140 11 23 Peter Morris - Jonathan Worters
10 All   4Cx= S S2 710 12
11 -   2S= N S2 110 2 3 Mike McGinley - Steve Male
12 NS   4H+2 E DQ -480 1
13 All   1NT+1 W* C2 -120 -1 -1 Joy Blakey - Irving Blakey
14 -   3NT= S S2 400 0
15 NS   4H-1 N H7 -100 0 7 Arthur Selman - Brian Ziff
16 EW   3Cx= S D2 470 7
17 -   3NT= S S3 400 0 -10 Carole Kelly - Geoff Kenyon
18 NS   2NT+3 N S6 210 -10
19 EW   5Cx-1 S S8 -100 -11 -11 Guy Hart - Fiona Hutchison
20 All   4H-1 W DK 100 0
21 NS   4S-1 W DA 50 -3 -3 Tom Dessain - Tim Prior
22 EW   4H-1 E CA 100 0
23 All   4H-1 S DA -100 3 1 Julie Grant - Ian Grant
24 -   6D= S C8 920 -2
EW: Team Total IMPs = 19 Factored Imps 19 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5D-2 N CA 100 -8 -2 David Pennington - Steve Mattinson
2 NS   4S-1 E HA -50 6
3 EW   4S= W H2 620 12 12 Roy Garthwaite - Heather Hobson
4 All   2H+1 W SK 140 0
5 NS   4H= N D4 -620 0 0 Janet Latham - Ted Latham
6 EW   5S+1 E DQ 680 0
7 All   5S-1 S DK 100 0 0 Mike Ferguson - Dave Broadhead
8 -   4H-1 W CK -50 0
9 EW   3NT+2 W HQ 660 11 23 Ray Lyall - Elaine Hulley
10 All   5D-1 E CA -100 12
11 -   3NT-1 W S7 -50 2 3 Dee Harley - Eric Nolf
12 NS   5Cx-2 S HK 500 1
13 All   1NT-1 S* SK 100 -1 -1 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
14 -   3NT= S S4 -400 0
15 NS   4H-1 N H5 100 0 7 Neil Solden - Terry Read
16 EW   1NT-2 W* C7 -200 7
17 -   3NT= N C3 -400 0 -10 Susan Pell - June Manning
18 NS   3NT+2 N S6 -660 -10
19 EW   5C= S C2 -400 -11 -11 Bill Gardner - Heather Dhondy
20 All   4H-1 W DK -100 0
21 NS   5C-3 W DA -150 -3 -3 Dave Keen - Jean Keen
22 EW   4H-1 E D6 -100 0
23 All   4H-2 S CK 200 3 1 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
24 -   6S= S S3 -980 -2


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 2
NS: Team Total IMPs = 85 Factored Imps 85 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   3Hx-1 N H3 -100 -5 -5 Arthur Selman - Brian Ziff
4 All   2H= E C2 -110 0
5 NS   3NT-1 S D10 -100 0 13 Carole Kelly - Geoff Kenyon
6 EW   4S+2 E DQ -680 13
7 All   6Cx-1 W HK 200 13 13 Guy Hart - Fiona Hutchison
8 -   3H= W CK -140 0
9 EW   4S= E H3 -620 2 13 Tom Dessain - Tim Prior
10 All   5C-1 S DA -100 11
11 -   3NT-1 W S7 50 -2 10 Julie Grant - Ian Grant
12 NS   4S-4 E CJ 200 12
13 All   1NT-1 S* SK -100 1 1 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
14 -   3NT= S S4 400 0
15 NS   4H+2 N SA 680 2 7 Pauline Lang - Rod Franks
16 EW   2C+1 N SQ 110 5
17 -   3NT-1 S S2 -50 0 1 Philip Mason - Pauline Cooper
18 NS   3NT+3 N S3 690 1
19 EW   5Cx-1 S S2 -100 0 0 Peter Baxter - Agnes Baxter
20 All   3H= W DK -140 0
21 NS   5C-2 W DA 100 -3 -3 Alan Brosgill - Robin Jepson
22 EW   4S-1 W HQ 100 0
23 All   4H-1 S CK -100 9 20 Peter Morris - Jonathan Worters
24 -   6NT= N C2 990 11
25 EW   4D-1 N CQ -50 3 15 Mike McGinley - Steve Male
26 All   3D-5 E* H2 500 12
EW: Team Total IMPs = 85 Factored Imps 85 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   4S-1 E S3 -100 -5 -5 Neil Solden - Terry Read
4 All   2H= W H6 110 0
5 NS   4H-1 N S4 100 0 13 Susan Pell - June Manning
6 EW   6S= W DA 1430 13
7 All   5C= E C2 600 13 13 Bill Gardner - Heather Dhondy
8 -   3H= E C2 140 0
9 EW   3NT+3 W H10 690 2 13 Dave Keen - Jean Keen
10 All   5D= E CQ 600 11
11 -   2S= S C8 -110 -2 10 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
12 NS   4H= W CA 420 12
13 All   1NT+1 W* C2 120 1 1 Denis Murphy - Pearl Murphy
14 -   3NT= S S2 -400 0
15 NS   4H= N H6 -620 2 7 David Pennington - Steve Mattinson
16 EW   2NT-2 S* D2 100 5
17 -   3NT-1 N S8 50 0 1 Roy Garthwaite - Heather Hobson
18 NS   3NT+2 N S6 -660 1
19 EW   5Cx-1 S C4 100 0 0 Janet Latham - Ted Latham
20 All   3H= W DK 140 0
21 NS   4S-4 W DA -200 -3 -3 Mike Ferguson - Dave Broadhead
22 EW   4S-1 W C9 -100 0
23 All   5Hx-2 S S6 500 9 20 Ray Lyall - Elaine Hulley
24 -   4S+2 S S2 -480 11
25 EW   3H+1 E H3 170 3 15 Dee Harley - Eric Nolf
26 All   3S-2 S CK 200 12


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 3
NS: Team Total IMPs = 56 Factored Imps 56 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5D-2 N CA -100 8 2 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
2 NS   4S-1 E HA 50 -6
5 NS   4H= S CJ 620 13 13 Philip Mason - Pauline Cooper
6 EW   4S+2 E DQ -680 0
7 All   4S= S DA 620 16 19 Peter Baxter - Agnes Baxter
8 -   1NT-1 N D10 -50 3
9 EW   3NT+1 W HQ -630 2 4 Alan Brosgill - Robin Jepson
10 All   4D= E CA -130 2
11 -   2S= S C2 110 0 0 Peter Morris - Jonathan Worters
12 NS   4H= W CK -420 0
13 All   4H-2 W S2 200 0 0 Mike McGinley - Steve Male
14 -   3NT+2 S S9 460 0
15 NS   4H= N H6 620 -2 -7 Joy Blakey - Irving Blakey
16 EW   2NT-2 S* D2 -100 -5
17 -   3NT= N C2 400 10 23 Arthur Selman - Brian Ziff
18 NS   3NT+3 N S6 690 13
19 EW   3NT-5 N DA -250 2 2 Carole Kelly - Geoff Kenyon
20 All   3H= W H8 -140 0
21 NS   6H-6 E C4 300 3 9 Guy Hart - Fiona Hutchison
22 EW   4H-1 E D5 100 6
23 All   5Hx-1 S CK -200 0 1 Tom Dessain - Tim Prior
24 -   4S+3 S C8 510 1
25 EW   3H+1 E DK -170 -3 -10 Julie Grant - Ian Grant
26 All   4D-2 N* CQ -200 -7
EW: Team Total IMPs = 56 Factored Imps 56 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 W HQ 430 8 2 Denis Murphy - Pearl Murphy
2 NS   4Sx-2 E DA -300 -6
5 NS   6H-2 S D10 200 13 13 Roy Garthwaite - Heather Hobson
6 EW   4S+2 E DQ 680 0
7 All   5Cx= W HK 750 16 19 Janet Latham - Ted Latham
8 -   3H= W CK 140 3
9 EW   3NT+3 W HQ 690 2 4 Mike Ferguson - Dave Broadhead
10 All   5Cx-1 S DA 200 2
11 -   2S= N DJ -110 0 0 Ray Lyall - Elaine Hulley
12 NS   4H= W CA 420 0
13 All   4H-2 E D7 -200 0 0 Dee Harley - Eric Nolf
14 -   3NT+2 N SK -460 0
15 NS   4H+2 N SA -680 -2 -7 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
16 EW   2C+1 N SQ -110 -5
17 -   3NT-1 N S5 50 10 23 Neil Solden - Terry Read
18 NS   6D-1 S DJ 100 13
19 EW   6Cx-2 S S10 300 2 2 Susan Pell - June Manning
20 All   3H= W DK 140 0
21 NS   3NT-4 E C2 -200 3 9 Bill Gardner - Heather Dhondy
22 EW   3H= W C2 140 6
23 All   5H-2 N CK 200 0 1 Dave Keen - Jean Keen
24 -   3NT+3 S D2 -490 1
25 EW   4D-1 N S8 50 -3 -10 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
26 All   3D= N* SA -110 -7


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 4
NS: Team Total IMPs = -30 Factored Imps -30 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3D-1 N SJ -50 2 10 Mike McGinley - Steve Male
2 NS   4H+1 N DK 650 8
3 EW   4S-1 E S3 100 5 5 Joy Blakey - Irving Blakey
4 All   2H= W H6 -110 0
7 All   5S-1 S DA -100 -7 -4 Carole Kelly - Geoff Kenyon
8 -   4C-1 N H6 -50 3
9 EW   3NT+1 W H10 -630 -10 -16 Guy Hart - Fiona Hutchison
10 All   3D+1 E CA -130 -6
11 -   2S= S DK 110 4 4 Tom Dessain - Tim Prior
12 NS   4H= W CA -420 0
13 All   1NT+1 W* C4 -120 -6 -5 Julie Grant - Ian Grant
14 -   3NT+2 S S9 460 1
15 NS   4H-1 N H5 -100 0 -7 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
16 EW   1NT-2 W* C7 200 -7
17 -   3NT-1 N S5 -50 -10 -23 Pauline Lang - Rod Franks
18 NS   6D-1 S DJ -100 -13
19 EW   5H-3 W C5 300 9 12 Philip Mason - Pauline Cooper
20 All      60/50 3
21 NS   4S-3 W D2 150 0 -6 Peter Baxter - Agnes Baxter
22 EW   3H= E S9 -140 -6
23 All   5H-2 S CK -200 -13 -3 Alan Brosgill - Robin Jepson
24 -   6D= S C8 920 10
25 EW   3D= S SK 110 0 3 Peter Morris - Jonathan Worters
26 All   3C= W C6 -110 3
EW: Team Total IMPs = -30 Factored Imps -30 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3C+1 E C4 130 2 10 Dee Harley - Eric Nolf
2 NS   4Sx-2 E DA -300 8
3 EW   3Hx-1 N H3 100 5 5 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
4 All   2H= E C2 110 0
7 All   6Cx-1 W HK -200 -7 -4 Susan Pell - June Manning
8 -   3H= W CK 140 3
9 EW   3S= E C2 140 -10 -16 Bill Gardner - Heather Dhondy
10 All   5D-1 E C2 -100 -6
11 -   2S-1 N DK 50 4 4 Dave Keen - Jean Keen
12 NS   4H= W CA 420 0
13 All   3H-1 W S3 -100 -6 -5 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
14 -   3NT+1 N S3 -430 1
15 NS   4H-1 N H7 100 0 -7 Denis Murphy - Pearl Murphy
16 EW   3Cx= S D2 -470 -7
17 -   3NT= N C2 -400 -10 -23 David Pennington - Steve Mattinson
18 NS   3NT+3 N S6 -690 -13
19 EW   5Cx-1 S S8 100 9 12 Roy Garthwaite - Heather Hobson
20 All   3H= W DK 140 3
21 NS   4H-3 E D5 -150 0 -6 Janet Latham - Ted Latham
22 EW   4H-1 E S9 -100 -6
23 All   5D= N SA -600 -13 -3 Mike Ferguson - Dave Broadhead
24 -   4S+2 S C8 -480 10
25 EW   3D= S SK -110 0 3 Ray Lyall - Elaine Hulley
26 All   4D-2 N* SK 200 3


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 5
NS: Team Total IMPs = -39 Factored Imps -39 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3D= N H3 110 5 -3 Julie Grant - Ian Grant
2 NS   3S= E HA -140 -8
3 EW   4S= W H2 -620 -12 -12 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
4 All   2H+1 W SK -140 0
5 NS   6H-2 S D10 -200 -13 -13 Pauline Lang - Rod Franks
6 EW   4S+2 E DQ -680 0
9 EW   3S+2 E H3 -200 10 12 Peter Baxter - Agnes Baxter
10 All   3D+1 E CA -130 2
11 -   3C-1 E HQ 50 -3 -9 Alan Brosgill - Robin Jepson
12 NS   4H= W CA -420 -6
13 All   1NT+2 W* C4 -150 -1 -2 Peter Morris - Jonathan Worters
14 -   3NT+1 S S10 430 -1
15 NS   4H= N H7 620 -1 -1 Mike McGinley - Steve Male
16 EW   2C+1 N C9 110 0
17 -   3NT-1 N S8 -50 0 -1 Joy Blakey - Irving Blakey
18 NS   3NT+2 N S6 660 -1
19 EW   5Cx-1 S S8 -100 -9 -9 Arthur Selman - Brian Ziff
20 All   3H= W DK -140 0
21 NS   4H-3 E H3 150 0 8 Carole Kelly - Geoff Kenyon
22 EW   4S-2 W HQ 200 8
23 All   4S= W H2 -620 -13 -14 Guy Hart - Fiona Hutchison
24 -   3NT+3 S D2 490 -1
25 EW   1NT+2 S SK 150 5 5 Tom Dessain - Tim Prior
26 All   3C= W DA -110 0
EW: Team Total IMPs = -39 Factored Imps -39 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2H-2 S C3 100 5 -3 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
2 NS   3H+2 N D3 -200 -8
3 EW   3NT-1 W H6 -100 -12 -12 Denis Murphy - Pearl Murphy
4 All   2H+1 E S2 140 0
5 NS   4H= S CJ -620 -13 -13 David Pennington - Steve Mattinson
6 EW   4S+2 E DQ 680 0
9 EW   3NT+3 W HQ 690 10 12 Janet Latham - Ted Latham
10 All   4Cx-1 S DA 200 2
11 -   2S+1 N DJ -140 -3 -9 Mike Ferguson - Dave Broadhead
12 NS   5Cx-1 S HK 200 -6
13 All   1NT+1 W* C4 120 -1 -2 Ray Lyall - Elaine Hulley
14 -   3NT+2 S S3 -460 -1
15 NS   4H+1 S SQ -650 -1 -1 Dee Harley - Eric Nolf
16 EW   2D-1 E H8 -100 0
17 -   3NT-1 S S2 50 0 -1 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
18 NS   3NT+3 N S3 -690 -1
19 EW   5H-3 W C5 -300 -9 -9 Neil Solden - Terry Read
20 All      50/60 0
21 NS   5C-3 W DA -150 0 8 Susan Pell - June Manning
22 EW   3S= W C9 140 8
23 All   4D= N C2 -130 -13 -14 Bill Gardner - Heather Dhondy
24 -   4S+3 S C2 -510 -1
25 EW   4D-1 N CQ 50 5 5 Dave Keen - Jean Keen
26 All   3C= E DQ 110 0


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 6
NS: Team Total IMPs = -25 Factored Imps -25 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2H-1 N SJ -50 2 -6 Peter Morris - Jonathan Worters
2 NS   4Sx-2 E HA 300 -8
3 EW   3S+1 E S3 -170 -2 -2 Mike McGinley - Steve Male
4 All   2H= W SK -110 0
5 NS   4H-1 N S4 -100 0 -13 Joy Blakey - Irving Blakey
6 EW   6S= W DA -1430 -13
7 All   6Cx-1 W HK 200 7 4 Arthur Selman - Brian Ziff
8 -   3H= W CK -140 -3
11 -   3NT-1 E SQ 50 -2 -2 Guy Hart - Fiona Hutchison
12 NS   4H= W CA -420 0
13 All   3NT-1 E* D6 100 6 6 Tom Dessain - Tim Prior
14 -   3NT+1 S S9 430 0
15 NS   4H+1 N C5 650 2 6 Julie Grant - Ian Grant
16 EW   2D-1 E CK 100 4
17 -   3NT= N C3 400 0 10 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
18 NS   3NT+2 N S6 660 10
19 EW   6Cx-2 S S10 -300 -2 -2 Pauline Lang - Rod Franks
20 All   3H= W DK -140 0
21 NS   5C-3 W DA 150 0 -8 Philip Mason - Pauline Cooper
22 EW   3S= W C9 -140 -8
23 All   3S+1 W S2 -170 4 -7 Peter Baxter - Agnes Baxter
24 -   5C= N C2 400 -11
25 EW   3H= W DJ -140 -11 -11 Alan Brosgill - Robin Jepson
26 All   2D= N* SA 90 0
EW: Team Total IMPs = -25 Factored Imps -25 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4C= E H3 130 2 -6 Ray Lyall - Elaine Hulley
2 NS   4H= S DK -620 -8
3 EW   3D= W H2 110 -2 -2 Dee Harley - Eric Nolf
4 All   3C-1 N HA 100 0
5 NS   3NT-1 S D10 100 0 -13 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
6 EW   4S+2 E DQ 680 -13
7 All   5S-1 S DA 100 7 4 Neil Solden - Terry Read
8 -   4C-1 N H6 50 -3
11 -   2S= S C2 -110 -2 -2 Bill Gardner - Heather Dhondy
12 NS   4H= E C2 420 0
13 All   3H= W C2 140 6 6 Dave Keen - Jean Keen
14 -   3NT+1 S S2 -430 0
15 NS   3NT= S SQ -600 2 6 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
16 EW   2C-1 N SQ 50 4
17 -   3NT= S S3 -400 0 10 Denis Murphy - Pearl Murphy
18 NS   2NT+3 N S6 -210 10
19 EW   3NT-5 N DA 250 -2 -2 David Pennington - Steve Mattinson
20 All   3H= W H8 140 0
21 NS   4H-3 E H3 -150 0 -8 Roy Garthwaite - Heather Hobson
22 EW   4S-2 W HQ -200 -8
23 All   5H-3 S CK 300 4 -7 Janet Latham - Ted Latham
24 -   6D= S C8 -920 -11
25 EW   3NT= S SK -400 -11 -11 Mike Ferguson - Dave Broadhead
26 All   3C-1 W DA -100 0


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 7
NS: Team Total IMPs = -43 Factored Imps -43 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT= W S3 -400 -11 0 Tom Dessain - Tim Prior
2 NS   4H+1 N D6 650 11
3 EW   3NT= E H7 -600 -12 -12 Julie Grant - Ian Grant
4 All   2H+1 E C6 -140 0
5 NS   4H= N D4 620 0 0 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
6 EW   5S+1 E DQ -680 0
7 All   5Cx= W HK -750 -16 -19 Pauline Lang - Rod Franks
8 -   3H= W CK -140 -3
9 EW   3NT+3 W HQ -690 -10 -12 Philip Mason - Pauline Cooper
10 All   4Cx-1 S DA -200 -2
13 All   3H-1 W S2 100 6 7 Alan Brosgill - Robin Jepson
14 -   3NT+2 S S9 460 1
15 NS   4H= N D8 620 0 -5 Peter Morris - Jonathan Worters
16 EW   3C-2 N D6 -100 -5
17 -   3NT-1 S S5 -50 -10 -11 Mike McGinley - Steve Male
18 NS   3NT+2 S S6 660 -1
19 EW   5Cx-1 S C4 -100 0 0 Joy Blakey - Irving Blakey
20 All   3H= W DK -140 0
21 NS   4H-3 E D5 150 0 6 Arthur Selman - Brian Ziff
22 EW   4H-1 E S9 100 6
23 All   5H-3 S CK -300 -4 7 Carole Kelly - Geoff Kenyon
24 -   6D= S C8 920 11
25 EW   1NT+2 S SK 150 1 -4 Guy Hart - Fiona Hutchison
26 All   3D-1 N* CQ -100 -5
EW: Team Total IMPs = -43 Factored Imps -43 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2D+1 N SJ -110 -11 0 Dave Keen - Jean Keen
2 NS   4Sx-1 E C5 -100 11
3 EW   4D-1 W H3 -100 -12 -12 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
4 All   2H+1 E S3 140 0
5 NS   4H= S D5 -620 0 0 Denis Murphy - Pearl Murphy
6 EW   4S+2 E DQ 680 0
7 All   4S= S DA -620 -16 -19 David Pennington - Steve Mattinson
8 -   1NT-1 N D10 50 -3
9 EW   3S+2 E H3 200 -10 -12 Roy Garthwaite - Heather Hobson
10 All   3D+1 E CA 130 -2
13 All   1NT+2 W* C4 150 6 7 Mike Ferguson - Dave Broadhead
14 -   3NT+1 S S9 -430 1
15 NS   4H= N C2 -620 0 -5 Ray Lyall - Elaine Hulley
16 EW   2D-1 E H4 -100 -5
17 -   3NT= N S7 -400 -10 -11 Dee Harley - Eric Nolf
18 NS   3NT+3 N S8 -690 -1
19 EW   5Cx-1 S S2 100 0 0 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
20 All   3H= W DK 140 0
21 NS   4S-3 W D2 -150 0 6 Neil Solden - Terry Read
22 EW   3H= E S9 140 6
23 All   3S+1 W S2 170 -4 7 Susan Pell - June Manning
24 -   5C= N C2 -400 11
25 EW   3D= N C2 -110 1 -4 Bill Gardner - Heather Dhondy
26 All   3C-1 E C2 -100 -5


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 8
NS: Team Total IMPs = 57 Factored Imps 57 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 E CJ -430 -7 1 Alan Brosgill - Robin Jepson
2 NS   5H= S C2 650 8
3 EW   2NT+1 E C2 -150 10 10 Peter Morris - Jonathan Worters
4 All   3H= E C2 -140 0
5 NS   4H= S C2 620 13 22 Mike McGinley - Steve Male
6 EW   4S+2 E C2 -680 9
7 All   5C= E C2 -600 -13 -13 Joy Blakey - Irving Blakey
8 -   3H= E C2 -140 0
9 EW   3S= E C2 -140 10 16 Arthur Selman - Brian Ziff
10 All   5D-1 E C2 100 6
11 -   2S= S C2 110 2 2 Carole Kelly - Geoff Kenyon
12 NS   4H= E C2 -420 0
15 NS   4H-1 N C2 -100 -13 -13 Tom Dessain - Tim Prior
16 EW   1NT-1 W* C2 100 0
17 -   3NT= N C2 400 0 12 Julie Grant - Ian Grant
18 NS   4Hx-6 W C2 1400 12
19 EW   5C= S C2 400 11 11 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
20 All   4H-1 W DK 100 0
21 NS   3NT-4 E C2 200 -3 -9 Pauline Lang - Rod Franks
22 EW   3H= W C2 -140 -6
23 All   4D= N C2 130 13 14 Philip Mason - Pauline Cooper
24 -   4S+3 S C2 510 1
25 EW   3D= N C2 110 -1 4 Peter Baxter - Agnes Baxter
26 All   3C-1 E C2 100 5
EW: Team Total IMPs = 57 Factored Imps 57 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4C= E DA 130 -7 1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
2 NS   4Sx-2 E S2 -300 8
3 EW   4S= E HK 620 10 10 Ray Lyall - Elaine Hulley
4 All   2H+1 E C2 140 0
5 NS   6H-2 N S6 200 13 22 Dee Harley - Eric Nolf
6 EW   7Dx-5 S D3 1100 9
7 All   6Cx-1 W HK -200 -13 -13 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
8 -   3H= W CK 140 0
9 EW   3NT+1 W H10 630 10 16 Neil Solden - Terry Read
10 All   3D+1 E CA 130 6
11 -   3NT-1 E SQ -50 2 2 Susan Pell - June Manning
12 NS   4H= W CA 420 0
15 NS   4H+1 N C5 -650 -13 -13 Dave Keen - Jean Keen
16 EW   2C+1 N SQ -110 0
17 -   3NT= N S8 -400 0 12 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
18 NS   3NT+3 N S6 -690 12
19 EW   5Cx-1 S S8 100 11 11 Denis Murphy - Pearl Murphy
20 All   4H-1 W DK -100 0
21 NS   6H-6 E C4 -300 -3 -9 David Pennington - Steve Mattinson
22 EW   4H-1 E D5 -100 -6
23 All   4S= W H2 620 13 14 Roy Garthwaite - Heather Hobson
24 -   3NT+3 S D2 -490 1
25 EW   1NT+2 S SK -150 -1 4 Janet Latham - Ted Latham
26 All   3D-1 N* CQ 100 5


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 9
NS: Team Total IMPs = 2 Factored Imps 2 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4C= E DA -130 7 -1 Guy Hart - Fiona Hutchison
2 NS   4Sx-2 E S2 300 -8
3 EW   4S= E HK -620 -12 -6 Tom Dessain - Tim Prior
4 All   2S= S H8 110 6
5 NS   4H= S D10 620 0 0 Julie Grant - Ian Grant
6 EW   6S= E DQ -1430 0
7 All   5S-1 S DK -100 0 0 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
8 -   4H-1 W CK 50 0
9 EW   3NT+3 W HQ -690 -2 -4 Pauline Lang - Rod Franks
10 All   5Cx-1 S DA -200 -2
11 -   2S+1 N DJ 140 3 9 Philip Mason - Pauline Cooper
12 NS   5Cx-1 S HK -200 6
13 All   1NT+2 W* C4 -150 -6 -7 Peter Baxter - Agnes Baxter
14 -   3NT+1 S S9 430 -1
17 -   3NT-1 N S8 -50 0 1 Peter Morris - Jonathan Worters
18 NS   3NT+2 N H8 660 1
19 EW   5S= E CA -650 -1 -7 Mike McGinley - Steve Male
20 All   3H= W DK -140 -6
21 NS   4S-4 W DA 200 3 3 Joy Blakey - Irving Blakey
22 EW   4S-1 W C9 100 0
23 All   5D= N SA 600 13 3 Arthur Selman - Brian Ziff
24 -   4S+2 S C8 480 -10
25 EW   3NT= S SK 400 11 11 Carole Kelly - Geoff Kenyon
26 All   3C-1 W DA 100 0
EW: Team Total IMPs = 2 Factored Imps 2 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 E CJ 430 7 -1 Bill Gardner - Heather Dhondy
2 NS   5H= S C2 -650 -8
3 EW   3NT-1 W H6 -100 -12 -6 Dave Keen - Jean Keen
4 All   2H= E D3 110 6
5 NS   4H= S CJ -620 0 0 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
6 EW   6S= E DQ 1430 0
7 All   5S-1 S DA 100 0 0 Denis Murphy - Pearl Murphy
8 -   3H-1 W CK -50 0
9 EW   3NT+1 W HQ 630 -2 -4 David Pennington - Steve Mattinson
10 All   4D= E CA 130 -2
11 -   3C-1 E HQ -50 3 9 Roy Garthwaite - Heather Hobson
12 NS   4H= W CA 420 6
13 All   3H-1 W S2 -100 -6 -7 Janet Latham - Ted Latham
14 -   3NT+2 S S9 -460 -1
17 -   3NT-1 S S2 50 0 1 Ray Lyall - Elaine Hulley
18 NS   3NT+1 N S2 -630 1
19 EW   5D+1 W C6 620 -1 -7 Dee Harley - Eric Nolf
20 All   4H-1 W H2 -100 -6
21 NS   5C-2 W DA -100 3 3 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
22 EW   4S-1 W HQ -100 0
23 All   5H-2 S CK 200 13 3 Neil Solden - Terry Read
24 -   6D= S C8 -920 -10
25 EW   3H= W DJ 140 11 11 Susan Pell - June Manning
26 All   2D= N* SA -90 0


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 10
NS: Team Total IMPs = -18 Factored Imps -18 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2D+1 N SJ 110 11 0 Peter Baxter - Agnes Baxter
2 NS   4Sx-1 E C5 100 -11
3 EW   3NT-1 W H6 100 12 6 Alan Brosgill - Robin Jepson
4 All   2H= E D3 -110 -6
5 NS   4H+1 S D10 650 1 14 Peter Morris - Jonathan Worters
6 EW   4S+2 E DQ -680 13
7 All   5Cx= W SK -750 -11 -9 Mike McGinley - Steve Male
8 -   2D= E H3 -90 2
9 EW   3NT+3 W H10 -690 -2 -13 Joy Blakey - Irving Blakey
10 All   5D= E CQ -600 -11
11 -   2S-1 N DK -50 -4 -4 Arthur Selman - Brian Ziff
12 NS   4H= W CA -420 0
13 All   3H= W C2 -140 -6 -6 Carole Kelly - Geoff Kenyon
14 -   3NT+1 S S2 430 0
15 NS   4H+1 N C5 650 13 13 Guy Hart - Fiona Hutchison
16 EW   2C+1 N SQ 110 0
19 EW   5C-2 S H3 -100 -10 -16 Julie Grant - Ian Grant
20 All   3H= W DK -140 -6
21 NS   5C-3 W DA 150 3 3 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
22 EW   4H-1 E D6 100 0
23 All   5H-2 N CK -200 0 -1 Pauline Lang - Rod Franks
24 -   3NT+3 S D2 490 -1
25 EW   4D-1 N CQ -50 -5 -5 Philip Mason - Pauline Cooper
26 All   3C= E DQ -110 0
EW: Team Total IMPs = -18 Factored Imps -18 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT= W S3 400 11 0 Janet Latham - Ted Latham
2 NS   4H+1 N D6 -650 -11
3 EW   4S= E HK 620 12 6 Mike Ferguson - Dave Broadhead
4 All   2S= S H8 -110 -6
5 NS   4H= N C2 -620 1 14 Ray Lyall - Elaine Hulley
6 EW   6S= E DQ 1430 13
7 All   5Sx-1 S DK 200 -11 -9 Dee Harley - Eric Nolf
8 -   3H= W CK 140 2
9 EW   4S= E H3 620 -2 -13 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
10 All   5C-1 S DA 100 -11
11 -   2S= S DK -110 -4 -4 Neil Solden - Terry Read
12 NS   4H= W CA 420 0
13 All   3NT-1 E* D6 -100 -6 -6 Susan Pell - June Manning
14 -   3NT+1 S S9 -430 0
15 NS   4H-1 N C2 100 13 13 Bill Gardner - Heather Dhondy
16 EW   1NT-1 W* C2 -100 0
19 EW   2Cx+2 S S2 -380 -10 -16 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
20 All   4H-1 W DK -100 -6
21 NS   4S-1 W DA -50 3 3 Denis Murphy - Pearl Murphy
22 EW   4H-1 E CA -100 0
23 All   5Hx-1 S CK 200 0 -1 David Pennington - Steve Mattinson
24 -   4S+3 S C8 -510 -1
25 EW   1NT+2 S SK -150 -5 -5 Roy Garthwaite - Heather Hobson
26 All   3C= W DA 110 0


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 11
NS: Team Total IMPs = -75 Factored Imps -75 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4C= E H3 -130 -2 6 Carole Kelly - Geoff Kenyon
2 NS   4H= S DK 620 8
3 EW   4S= E HK -620 -10 -10 Guy Hart - Fiona Hutchison
4 All   2H+1 E C2 -140 0
5 NS   4H= N C2 620 -1 -14 Tom Dessain - Tim Prior
6 EW   6S= E DQ -1430 -13
7 All   5Cx= W HK -750 -16 -21 Julie Grant - Ian Grant
8 -   3H= W CK -140 -5
9 EW   3NT+2 W HQ -660 -11 -23 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
10 All   5D-1 E CA 100 -12
11 -   2S= N DJ 110 0 0 Pauline Lang - Rod Franks
12 NS   4H= W CA -420 0
13 All   1NT+1 W* C4 -120 1 2 Philip Mason - Pauline Cooper
14 -   3NT+2 S S3 460 1
15 NS   4H= N C2 620 0 5 Peter Baxter - Agnes Baxter
16 EW   2D-1 E H4 100 5
17 -   3NT-1 S S2 -50 0 -1 Alan Brosgill - Robin Jepson
18 NS   3NT+1 N S2 630 -1
21 NS   2S= W CK -110 1 4 Mike McGinley - Steve Male
22 EW   4S-2 E S5 200 3
23 All   5Hx-2 S S6 -500 -9 -20 Joy Blakey - Irving Blakey
24 -   4S+2 S S2 480 -11
25 EW   3D= S SK 110 0 -3 Arthur Selman - Brian Ziff
26 All   4D-2 N* SK -200 -3
EW: Team Total IMPs = -75 Factored Imps -75 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2H-1 N SJ 50 -2 6 Susan Pell - June Manning
2 NS   4Sx-2 E HA -300 8
3 EW   2NT+1 E C2 150 -10 -10 Bill Gardner - Heather Dhondy
4 All   3H= E C2 140 0
5 NS   4H+1 S D10 -650 -1 -14 Dave Keen - Jean Keen
6 EW   4S+2 E DQ 680 -13
7 All   4H+1 N C5 -650 -16 -21 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
8 -   4H-1 E CK -50 -5
9 EW   3S= E H3 140 -11 -23 Denis Murphy - Pearl Murphy
10 All   4Cx= S S2 -710 -12
11 -   2S= S C2 -110 0 0 David Pennington - Steve Mattinson
12 NS   4H= W CK 420 0
13 All   1NT+2 W* C4 150 1 2 Roy Garthwaite - Heather Hobson
14 -   3NT+1 S S10 -430 1
15 NS   4H= N D8 -620 0 5 Janet Latham - Ted Latham
16 EW   3C-2 N D6 100 5
17 -   3NT-1 N S8 50 0 -1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
18 NS   3NT+2 N H8 -660 -1
21 NS   2S+1 W CK 140 1 4 Dee Harley - Eric Nolf
22 EW   4H-1 E H4 -100 3
23 All   4H-1 S CK 100 -9 -20 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
24 -   6NT= N C2 -990 -11
25 EW   3D= S SK -110 0 -3 Neil Solden - Terry Read
26 All   3C= W C6 110 -3


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 12
NS: Team Total IMPs = 34 Factored Imps 34 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   2H-2 S C3 -100 -5 3 Philip Mason - Pauline Cooper
2 NS   3H+2 N D3 200 8
3 EW   4D-1 W H3 100 12 12 Peter Baxter - Agnes Baxter
4 All   2H+1 E S3 -140 0
5 NS   4H= S CJ 620 0 0 Alan Brosgill - Robin Jepson
6 EW   6S= E DQ -1430 0
7 All   4H+1 N C5 650 16 21 Peter Morris - Jonathan Worters
8 -   4H-1 E CK 50 5
9 EW   3NT+1 W C2 -630 2 -4 Mike McGinley - Steve Male
10 All   4D= E CA -130 -6
11 -   2S= S C8 110 2 -10 Joy Blakey - Irving Blakey
12 NS   4H= W CA -420 -12
13 All   3H-1 W S3 100 6 5 Arthur Selman - Brian Ziff
14 -   3NT+1 N S3 430 -1
15 NS   3NT= S SQ 600 -2 -6 Carole Kelly - Geoff Kenyon
16 EW   2C-1 N SQ -50 -4
17 -   3NT= N S8 400 0 -12 Guy Hart - Fiona Hutchison
18 NS   3NT+3 N S6 690 -12
19 EW   2Cx+2 S S2 380 10 16 Tom Dessain - Tim Prior
20 All   4H-1 W DK 100 6
23 All   4H-2 S CK -200 -3 -1 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
24 -   6S= S S3 980 2
25 EW   4D-1 N S8 -50 3 10 Pauline Lang - Rod Franks
26 All   3D= N* SA 110 7
EW: Team Total IMPs = 34 Factored Imps 34 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3D= N H3 -110 -5 3 Roy Garthwaite - Heather Hobson
2 NS   3S= E HA 140 8
3 EW   3NT= E H7 600 12 12 Janet Latham - Ted Latham
4 All   2H+1 E C6 140 0
5 NS   4H= S D10 -620 0 0 Mike Ferguson - Dave Broadhead
6 EW   6S= E DQ 1430 0
7 All   5Cx= W HK 750 16 21 Ray Lyall - Elaine Hulley
8 -   3H= W CK 140 5
9 EW   3NT+3 W HQ 690 2 -4 Dee Harley - Eric Nolf
10 All   3S-1 E CQ -100 -6
11 -   3NT-1 W S7 -50 2 -10 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
12 NS   4S-4 E CJ -200 -12
13 All   1NT+1 W* C4 120 6 5 Neil Solden - Terry Read
14 -   3NT+2 S S9 -460 -1
15 NS   4H+1 N C5 -650 -2 -6 Susan Pell - June Manning
16 EW   2D-1 E CK -100 -4
17 -   3NT= N C2 -400 0 -12 Bill Gardner - Heather Dhondy
18 NS   4Hx-6 W C2 -1400 -12
19 EW   5C-2 S H3 100 10 16 Dave Keen - Jean Keen
20 All   3H= W DK 140 6
23 All   4H-1 S DA 100 -3 -1 Denis Murphy - Pearl Murphy
24 -   6D= S C8 -920 2
25 EW   3H+1 E DK 170 3 10 David Pennington - Steve Mattinson
26 All   4D-2 N* CQ 200 7


YCBA YC Teams Main Final 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 13
NS: Team Total IMPs = -20 Factored Imps -20 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3C+1 E C4 -130 -2 -10 Arthur Selman - Brian Ziff
2 NS   4Sx-2 E DA 300 -8
3 EW   3D= W H2 -110 2 2 Carole Kelly - Geoff Kenyon
4 All   3C-1 N HA -100 0
5 NS   6H-2 N S6 -200 -13 -22 Guy Hart - Fiona Hutchison
6 EW   7Dx-5 S D3 -1100 -9
7 All   5Sx-1 S DK -200 11 9 Tom Dessain - Tim Prior
8 -   3H= W CK -140 -2
9 EW   3NT+3 W HQ -690 -2 4 Julie Grant - Ian Grant
10 All   3S-1 E CQ 100 6
11 -   3NT-1 W S7 50 -2 -3 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
12 NS   5Cx-2 S HK -500 -1
13 All   4H-2 E D7 200 0 0 Pauline Lang - Rod Franks
14 -   3NT+2 N SK 460 0
15 NS   4H+1 S SQ 650 1 1 Philip Mason - Pauline Cooper
16 EW   2D-1 E H8 100 0
17 -   3NT= N S7 400 10 11 Peter Baxter - Agnes Baxter
18 NS   3NT+3 N S8 690 1
19 EW   5D+1 W C6 -620 1 7 Alan Brosgill - Robin Jepson
20 All   4H-1 W H2 100 6
21 NS   2S+1 W CK -140 -1 -4 Peter Morris - Jonathan Worters
22 EW   4H-1 E H4 100 -3
25 EW   3H+1 E H3 -170 -3 -15 Joy Blakey - Irving Blakey
26 All   3S-2 S CK -200 -12
EW: Team Total IMPs = -20 Factored Imps -20 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3D-1 N SJ 50 -2 -10 Neil Solden - Terry Read
2 NS   4H+1 N DK -650 -8
3 EW   3S+1 E S3 170 2 2 Susan Pell - June Manning
4 All   2H= W SK 110 0
5 NS   4H= S C2 -620 -13 -22 Bill Gardner - Heather Dhondy
6 EW   4S+2 E C2 680 -9
7 All   5Cx= W SK 750 11 9 Dave Keen - Jean Keen
8 -   2D= E H3 90 -2
9 EW   3NT+1 W C2 630 -2 4 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
10 All   4D= E CA 130 6
11 -   2S= N S2 -110 -2 -3 Denis Murphy - Pearl Murphy
12 NS   4H+2 E DQ 480 -1
13 All   4H-2 W S2 -200 0 0 David Pennington - Steve Mattinson
14 -   3NT+2 S S9 -460 0
15 NS   4H= N H7 -620 1 1 Roy Garthwaite - Heather Hobson
16 EW   2C+1 N C9 -110 0
17 -   3NT-1 S S5 50 10 11 Janet Latham - Ted Latham
18 NS   3NT+2 S S6 -660 1
19 EW   5S= E CA 650 1 7 Mike Ferguson - Dave Broadhead
20 All   3H= W DK 140 6
21 NS   2S= W CK 110 -1 -4 Ray Lyall - Elaine Hulley
22 EW   4S-2 E S5 -200 -3
25 EW   4D-1 N CQ 50 -3 -15 Bernard Goldenfield - Rhona Goldenfield
26 All   3D-5 E* H2 -500 -12

Ranks     Travellers     ScoreCards