Yorkshire Congress

10th June 2012

Championship Teams Qualifying Round


Directors: Jim Proctor, Phil Godfrey & Rob Turner    Scorer: Stuart Davies
Ranks    
Travellers    ScoreCards
Blue Section
Rank Team Names IMPs GPs Prize
1 8 Mike Ferguson, Dave Broadhead, Robin Jepson, Alan Brosgill 82 0.77 P
2 10 Jean Keen, Dave Keen, Tom Dessain, Tim Prior 51 0.63 P
3 4 Malcolm Robinson, John O'Sullivan, Ian Grant, Julie Grant 36 0.50 
4 13 Rhona Goldenfield, Bernard Goldenfield, Joy Blakey, Irving Blakey 21 0.42 
5 12 Bill Gardner, Heather Dhondy, Guy Hart, Fiona Hutchison 19 0.56 
6 3 Rodney Lighton, Sue Richmond, Neil Thomas, Peter Foster 9 0.40 
7 11 David Strawbridge, Babs Matthews, Joyce White, Bill White -3 0.42 
8 14 Ian Foote, Rhys Munden, Tom Copeland, Brian Davison -12 0.32 
9 1 Sheila Evans, Mike Wren, Roland Gronau, David Wing -13 0.28 
10 2 David Stevenson, Liz Commins, John Rudolf, Pauline Rudolf -14 0.49 
11 9 Michael Tomlinson, Ewart Evans, Nihar Mitra, Brian Irlam -15 0.35 
12 6 Roger Gowland, Penny Gowland, Mike Brennan, Eric Brereton -49 0.32 
13 7 John Bramall, Beryl Bramall, Brian Graham, Jenny Graham -54 0.25 
14 5 Graham Fry, Albert Cooke, Linda James, Anne Kimberley -58 0.21 

(printed at 10/06/2012 16:03:29 by TeamsScorer4.2.57(c) JAS)

Travellers    
Ranks     ScoreCards

Board 1AQ87 
Dealer NK 
Love AllAKQ42 
 J52 
4 KJ9
T9 A87543
983 J76
K987643 T
 T6532 
 QJ62 
 T5 
 AQ 
BOARD 1
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 4S= S H2 420   0 0
2 6 4S= S H10 420   0 0
3 5 4S= S D8 420   0 0
5 3 4S= N C10 420   0 0
6 2 4S= N HA 420   0 0
7 1 4S= S H10 420   0 0
9 14 6S-2 S H8   -100 -11 11
10 13 4S= S C9 420   10 -10
11 12 4S+1 N C10 450   1 -1
12 11 3NT+1 S C2 430   -1 1
13 10 4S-1 S H10   -50 -10 10
14 9 4S= S H10 420   11 -11
Board 2J965 
Dealer E854 
NS GameAQ4 
 965 
Q43 KT2
K AJT
KT987 J65
KJ83 Q742
 A87 
 Q97632 
 32 
 AT 
BOARD 2
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 2NT-2 E H2 100   -3 3
2 6 3NT-4 E H6 200   12 -12
3 5 3NT-4 E H6 200   9 -9
5 3 2H-2 S D10   -200 -9 9
6 2 3NT= E H6   -400 -12 12
7 1 3NT-4 E H6 200   3 -3
9 14 2H-1 S D5   -100 -6 6
10 13 2H= S D9 110   5 -5
11 12 3C= W C6   -110 -7 7
12 11 3NT-4 E C2 200   7 -7
13 10 1NT= E S7   -90 -5 5
14 9 3NT-3 E H6 150   6 -6
Board 3KQT75 
Dealer SAQT5 
EW Game83 
 86 
843 A
KJ 76432
KQ94 JT62
K932 J75
 J962 
 98 
 A75 
 AQT4 
BOARD 3
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 4S+1 S DK 450   0 0
2 8 4S-1 N DJ   -50 -10 10
3 7 3S+1 N DJ 170   0 0
4 6 4S= S S3 420   6 -6
6 4 2S+2 S HK 170   -6 6
7 3 3S+1 S DQ 170   0 0
8 2 4S= N H2 420   10 -10
10 1 4S+1 N H6 450   0 0
11 14 2S+2 S DK 170   0 0
12 13 4H= N C2 420   0 0
13 12 4S= N DJ 420   0 0
14 11 3S+1 N DJ 170   0 0
Board 4K842 
Dealer WQJ4 
Game AllKJ8 
 AK3 
QT765 AJ93
A92 K85
- A965
QJ872 T6
 - 
 T763 
 QT7432 
 954 
BOARD 4
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 1S-4 N* H2   -400 -5 5
2 8 4S+1 W* CA   -650 0 0
3 7 3D= N C10 110   11 -11
4 6 4D-1 S S5   -100 3 -3
6 4 3S+2 W* CA   -200 -3 3
7 3 1S-4 N* C6   -400 -11 11
8 2 4S+1 W* CA   -650 0 0
10 1 3S+2 E* CA   -200 5 -5
11 14 4S+1 W* S2   -650 -6 6
12 13 4S+1 E* C2   -650 -6 6
13 12 1S-4 N* C10   -400 6 -6
14 11 1S-4 N* C10   -400 6 -6
Board 5QJ3 
Dealer NAJ4 
NS GameAQ52 
 T85 
A86542 K
KT2 Q875
T6 973
J2 AKQ76
 T97 
 963 
 KJ84 
 943 
BOARD 5
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 1NTx-2 N* H2   -500 -9 9
2 11 3NT-1 E* D4 50   0 0
3 9 2D-1 N CA   -100 1 -1
4 8 3S= W C3   -140 -5 5
5 7 2H+2 W SQ   -170 -2 2
7 5 2H= W C5   -110 2 -2
8 4 3C-1 E D4 50   5 -5
9 3 2NT= E* D2   -120 -1 1
11 2 3NT-1 E* D4 50   0 0
12 1 3C= E C2   -110 9 -9
13 14 3NT-1 W* D2 50   5 -5
14 13 3S= W DA   -140 -5 5
Board 6KQ742 
Dealer E6 
EW GameKT52 
 A92 
JT63 985
J72 Q9843
A7 984
K654 T3
 A 
 AKT5 
 QJ63 
 QJ87 
BOARD 6
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 3NT+2 S C4 460   -1 1
2 11 5D= N H4 400   -2 2
3 9 6D= S DA 920   11 -11
4 8 5C-3 S HQ   -150 -11 11
5 7 3NT+2 S S3 460   -1 1
7 5 3NT+3 S S3 490   1 -1
8 4 5D+1 S H7 420   11 -11
9 3 5D= N H4 400   -11 11
11 2 3NT+2 S S3 460   2 -2
12 1 3NT+3 S C2 490   1 -1
13 14 6D= S DA 920   10 -10
14 13 3NT+1 S S3 430   -10 10
Board 7J9853 
Dealer S5 
Game AllAT95 
 AJ2 
AKQT7 6
76 AKQ9
J63 KQ72
T97 8653
 42 
 JT8432 
 84 
 KQ4 
BOARD 7
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 14 2D-1 E H2 100   12 -12
2 13 3NT-1 E HJ 100   7 -7
3 12 2NT+1 E H4   -150 -6 6
4 10 2H-2 S SA   -200 -3 3
5 9 3S-2 W* H5 200   13 -13
6 8 2H-2 S H7   -200 -8 8
8 6 1Sx= N* HA 160   8 -8
9 5 3NT= E HJ   -600 -13 13
10 4 2D= E HJ   -90 3 -3
12 3 3NT-1 E C2 100   6 -6
13 2 2H-2 S SK   -200 -7 7
14 1 3NT= E HJ   -600 -12 12
Board 8976 
Dealer W8653 
Love All862 
 JT7 
QJ KT8543
KJ7 A4
T754 J
AQ42 9853
 A2 
 QT92 
 AKQ93 
 K6 
BOARD 8
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 14 3Sx+2 W H2   -730 -7 7
2 13 4S= W CJ   -420 -6 6
3 12 3H-2 N DJ   -100 2 -2
4 10 3H-2 N DJ   -100 2 -2
5 9 3S+1 E DA   -170 -1 1
6 8 2S+2 E DA   -170 0 0
8 6 3S+1 W CJ   -170 0 0
9 5 4H-3 N DJ   -150 1 -1
10 4 4H-3 S DJ   -150 -2 2
12 3 4H-3 N C2   -150 -2 2
13 2 2S+2 E DK   -170 6 -6
14 1 4S= W CJ   -420 7 -7
Board 9KQ75 
Dealer N542 
EW GameA7 
 KQ73 
J9 A8
AKQ96 JT873
KT94 6
T2 J8654
 T6432 
 - 
 QJ8532 
 A9 
BOARD 9
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 3S+3 N D6 230   -6 6
2 1 4S+2 N D6 480   6 -6
3 14 4S+2 N D6 480   0 0
4 13 4S+2 N HJ 480   0 0
5 11 4S+2 N D6 480   0 0
6 10 4S+2 N D6 480   -1 1
7 9 4H-1 E S3 100   -9 9
9 7 4S+2 N D6 480   9 -9
10 6 5Hx-2 W SK 500   1 -1
11 5 4S+2 N HJ 480   0 0
13 4 4S+2 N D9 480   0 0
14 3 4S+2 N D6 480   0 0
Board 10A98 
Dealer EKT6 
Game AllJ82 
 Q543 
K4 QJT52
AJ975 832
Q9 AT7
T862 K9
 763 
 Q4 
 K6543 
 AJ7 
BOARD 10
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 3H-2 W H2 200   5 -5
2 1 PASS N   Pass   -5 5
3 14 PASS N   Pass   0 0
4 13 3H-2 W C3 200   5 -5
5 11 3H-2 W D2 200   5 -5
6 10 PASS N   Pass   2 -2
7 9 1S+1 E HQ   -110 -3 3
9 7 PASS N   Pass   3 -3
10 6 1S= E D3   -80 -2 2
11 5 PASS N   Pass   -5 5
13 4 PASS N   Pass   -5 5
14 3 PASS N   Pass   0 0
Board 117 
Dealer SJT432 
Love AllKT864 
 65 
AT53 J862
A 9765
A73 5
AKJ42 QT93
 KQ94 
 KQ8 
 QJ92 
 87 
BOARD 11
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 3NT+1 W H2   -430 -11 11
2 3 5Dx-3 S CK   -500 -9 9
3 2 2NT= W D6   -120 9 -9
4 1 2H= S* CK 110   11 -11
5 14 2Hx-2 S* CA   -300 -8 8
6 12 4S-1 W HJ 50   0 0
7 11 3NT= W D6   -400 2 -2
8 10 4S= E HK   -420 -7 7
10 8 3C+2 W S7   -150 7 -7
11 7 4S+1 E DQ   -450 -2 2
12 6 3NT-1 E C2 50   0 0
14 5 2H-1 E* DQ 50   8 -8
Board 12A865 
Dealer WJT3 
NS GameK72 
 AQ7 
42 Q97
865 AKQ92
A3 JT8
JT9653 82
 KJT3 
 74 
 Q9654 
 K4 
BOARD 12
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 3H-2 E H2 100   -1 1
2 3 2H-2 E D4 100   5 -5
3 2 3S-1 N HK   -100 -5 5
4 1 2S+1 N HK 140   1 -1
5 14 2S+2 N HA 170   3 -3
6 12 2H-1 E S3 50   -3 3
7 11 2H-1 E D5 50   -1 1
8 10 2S+1 N HK 140   8 -8
10 8 3NT-2 S HK   -200 -8 8
11 7 1NT= N HK 90   1 -1
12 6 3S= N C2 140   3 -3
14 5 2H-1 E D5 50   -3 3
Board 13AKT632 
Dealer N95 
Game AllK 
 A764 
J97 Q4
872 KQ64
AQT2 J763
J53 KQ9
 85 
 AJT3 
 9854 
 T82 
BOARD 13
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 3D-3 W H2 300   5 -5
2 5 2S= N D3 110   5 -5
3 4 2S+1 N D2 140   1 -1
4 3 2S= N D3 110   -1 1
5 2 3S-1 N D6   -100 -5 5
6 1 2S= N D3 110   -5 5
7 13 3D-1 W SA 100   -5 5
8 12 2D-2 W SA 200   3 -3
9 11 2S+1 N D6 140   1 -1
11 9 3D-1 W SK 100   -1 1
12 8 2S= N C2 110   -3 3
13 7 3D-3 W SK 300   5 -5
Board 14AJ72 
Dealer EA6 
Love AllAK94 
 863 
Q6 T984
KJ92 QT854
QJT 73
AQ97 T4
 K53 
 73 
 8652 
 KJ52 
BOARD 14
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 4C-4 S D2   -200 -7 7
2 5 3C-2 N H5   -100 0 0
3 4 3H-1 E D6 50   -1 1
4 3 1D+1 S DQ 90   1 -1
5 2 2H= W DA   -110 0 0
6 1 1NT= N S10 90   7 -7
7 13 2NT-2 N H5   -100 -6 6
8 12 2H= W DA   -110 1 -1
9 11 3C-2 N C3   -100 -4 4
11 9 3H-1 W DK 50   4 -4
12 8 2H+1 E C2   -140 -1 1
13 7 1NT+1 S DQ 120   6 -6
Board 15J42 
Dealer SQ2 
NS GameA953 
 AK83 
K73 A986
JT A75
KJT2 Q76
Q542 J96
 QT5 
 K98643 
 84 
 T7 
BOARD 15
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 7 2H+2 N C9 170   1 -1
3 6 2H+1 S S7 140   0 0
4 5 1H+2 N D6 140   8 -8
5 4 4H-2 S C2   -200 -8 8
6 3 2H+1 N C6 140   0 0
7 2 2H+1 N D6 140   -1 1
8 14 2H+1 S HJ 140   1 -1
9 13 2S-1 E H6 50   4 -4
10 12 3C-3 E DQ 150   0 0
12 10 2H+1 N C2 140   0 0
13 9 4H-1 S HJ   -100 -4 4
14 8 3D-2 E C10 100   -1 1
Board 16A863 
Dealer W9872 
EW GameQ 
 KQ72 
KT7 9542
KT5 Q64
JT754 K86
93 865
 QJ 
 AJ3 
 A932 
 AJT4 
BOARD 16
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 7 3NT+2 N D6 460   2 -2
3 6 3NT-1 S D5   -50 0 0
4 5 3NT= S DJ 400   6 -6
5 4 2H+1 N S5 140   -6 6
6 3 3NT-1 S D5   -50 0 0
7 2 3NT= S S2 400   -2 2
8 14 3NT-1 S D5   -50 0 0
9 13 3NT-1 S D5   -50 0 0
10 12 3NT= N DJ 400   10 -10
12 10 3NT-1 S C2   -50 -10 10
13 9 3NT-1 S D5   -50 0 0
14 8 3NT-1 S D4   -50 0 0
Board 17T982 
Dealer N83 
Love AllJ8 
 QT642 
QJ763 K4
A KQJ92
AQ 9642
AK975 J3
 A5 
 T7654 
 KT753 
 8 
BOARD 17
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 6S-3 W H2 150   11 -11
3 8 3NT+1 E D5   -430 -10 10
4 7 3NT+1 W S3   -430 0 0
5 6 3NT-1 W S10 50   0 0
6 5 6NT-1 W S10 50   0 0
7 4 3NT+1 E D10   -430 0 0
8 3 4S-1 W S2 50   10 -10
9 1 3NT+1 W H8   -430 -11 11
10 14 6S-5 E D3 250   12 -12
11 13 2Hx-5 S CK   -1100 -15 15
13 11 6NT-2 W S10 100   15 -15
14 10 3NT= W DJ   -400 -12 12
Board 18A8 
Dealer EK3 
NS GameQ62 
 KT8532 
Q94 KJT73
A9852 T74
KT J743
J64 A
 652 
 QJ6 
 A985 
 Q97 
BOARD 18
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 3H-1 W H2 50   5 -5
3 8 3S-1 E C7 50   4 -4
4 7 3C= N S3 110   0 0
5 6 2H+1 W SA   -140 -6 6
6 5 3C= N SJ 110   6 -6
7 4 3C= N S4 110   0 0
8 3 2S= E C7   -110 -4 4
9 1 2S+1 E HQ   -140 -5 5
10 14 3S= E C7   -140 -1 1
11 13 3H-2 W C5 100   2 -2
13 11 3S-1 E C7 50   -2 2
14 10 2H= W C5   -110 1 -1
Board 19T754 
Dealer SKT93 
EW GameJ8 
 Q74 
AK J9863
J65 7
KQ96 AT54
AKJT 985
 Q2 
 AQ842 
 732 
 632 
BOARD 19
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 3NT-1 W H2 100   0 0
2 10 4S= E D3   -620 0 0
4 9 4S= W H3   -620 0 0
5 8 4S= W H10   -620 -12 12
6 7 5C-2 W HK 200   13 -13
7 6 3NT= W H10   -600 -13 13
8 5 4S-1 W H10 100   12 -12
9 4 4S= E HA   -620 0 0
10 2 4S= E D7   -620 0 0
11 1 3NT-1 W H3 100   0 0
12 14 4S= W C2   -620 1 -1
14 12 3NT+2 W DJ   -660 -1 1
Board 20972 
Dealer WK94 
Game AllJ853 
 962 
J3 KT8
A76 JT52
AQ964 2
AKJ QT873
 AQ654 
 Q83 
 KT7 
 54 
BOARD 20
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 3NT= W H2   -600 -12 12
2 10 3NT= W S7   -600 -12 12
4 9 3NT-1 E C2 100   7 -7
5 8 3NT+1 W H6   -630 -12 12
6 7 3NT+1 W S9   -630 -10 10
7 6 2H+1 E C5   -140 10 -10
8 5 4H-1 E D10 100   12 -12
9 4 3H+1 E SA   -170 -7 7
10 2 4H-1 W S2 100   12 -12
11 1 4H-1 E C5 100   12 -12
12 14 3NT= E C2   -600 0 0
14 12 3NT= E C5   -600 0 0
Board 21K854 
Dealer NA973 
NS GameT94 
 T6 
92 T63
QJ862 K4
87 Q63
AQJ9 K8742
 AQJ7 
 T5 
 AKJ52 
 53 
BOARD 21
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 3S+1 S H2 170   -1 1
2 12 2S+3 S HQ 200   -10 10
3 11 4C-2 E DK 100   -11 11
5 10 4S-1 S HQ   -100 -8 8
6 9 4C-2 W D10 100   -11 11
7 8 3S+2 N HK 200   -1 1
8 7 3S+3 N HK 230   1 -1
9 6 4S= S CA 620   11 -11
10 5 3S+3 S HK 230   8 -8
11 3 4S+2 S HQ 680   11 -11
12 2 3NT+1 S C2 630   10 -10
13 1 2S+3 S S9 200   1 -1
Board 22KQ852 
Dealer E843 
EW Game- 
 KQT62 
T976 43
AQ76 K952
T7 AKJ83
874 J5
 AJ 
 JT 
 Q96542 
 A93 
BOARD 22
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 3C+1 S D10 130   0 0
2 12 4C= S D10 130   -1 1
3 11 3S+1 N DA 170   1 -1
5 10 4Sx= N DK 590   5 -5
6 9 5C-1 S D10   -50 -5 5
7 8 4D-3 S C6   -150 -11 11
8 7 4S= N DK 420   11 -11
9 6 4C= S D10 130   5 -5
10 5 5C= S DA 400   -5 5
11 3 3C+1 S D10 130   -1 1
12 2 3S+1 N C2 170   1 -1
13 1 3C+1 S D10 130   0 0
Board 23T 
Dealer SAK762 
Game AllQT96 
 K83 
Q965 K74
Q3 JT4
A83 KJ72
A642 Q75
 AJ832 
 985 
 54 
 JT9 
BOARD 23
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 14 2H-1 N HJ   -100 3 -3
3 13 2Hx-1 N S2   -200 -8 8
4 12 2H-1 N HJ   -100 -5 5
6 11 2H-1 S S5   -100 -5 5
7 10 1H+1 N C3 110   0 0
8 9 1NT= W H6   -90 0 0
9 8 1S= W HA   -80 0 0
10 7 2NT-1 W H2 100   0 0
11 6 2H= S DA 110   5 -5
12 4 2H= S C2 110   5 -5
13 3 2H+1 N D6 140   8 -8
14 2 2H-2 N S4   -200 -3 3
Board 24JT843 
Dealer WKQ764 
Love AllK65 
 - 
65 Q7
T92 J53
AJ983 Q4
J83 A96542
 AK92 
 A8 
 T72 
 KQT7 
BOARD 24
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 14 4S+1 S C3 450   -2 2
3 13 4S+3 N CA 510   2 -2
4 12 4S+2 S DA 480   -1 1
6 11 4S+2 S S6 480   0 0
7 10 4S+2 N DQ 480   -1 1
8 9 4S+3 N CA 510   1 -1
9 8 5S+1 S DA 480   -1 1
10 7 5S+2 S CA 510   1 -1
11 6 4S+2 S S5 480   0 0
12 4 4S+3 S C2 510   1 -1
13 3 4S+1 S H10 450   -2 2
14 2 5S+2 N CA 510   2 -2
Board 25875 
Dealer NAK72 
EW GameQ3 
 AQJ2 
AKT9 QJ2
83 QJT
T852 94
K73 T8654
 643 
 9654 
 AKJ76 
 9 
BOARD 25
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 2C-1 N H2   -50 0 0
3 1 4H-1 N HQ   -50 0 0
4 14 4H= N HQ 420   6 -6
5 13 1NT+2 N HQ 150   5 -5
7 12 1NT= N HQ 90   -8 8
8 11 4H= N H10 420   0 0
9 10 4H-1 N SQ   -50 0 0
10 9 4H-1 N SK   -50 0 0
11 8 4H= N HQ 420   0 0
12 7 4H+1 N C2 450   8 -8
13 5 4H-1 N D9   -50 -5 5
14 4 2H+2 N C8 170   -6 6
Board 26KJ94 
Dealer E- 
Game AllAKT83 
 9542 
T75 A83
JT62 874
7654 Q2
K3 AQT86
 Q62 
 AKQ953 
 J9 
 J7 
BOARD 26
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 2H+1 S H2 140   1 -1
3 1 1H+1 S CK 110   -1 1
4 14 2H+1 S D6 140   8 -8
5 13 2H= S CK 110   0 0
7 12 2H+1 N CK 140   0 0
8 11 2D= S CK 90   -2 2
9 10 3NT+3 N C8 690   11 -11
10 9 2H+1 S D6 140   -11 11
11 8 2H+1 S D6 140   2 -2
12 7 2H+1 N C2 140   0 0
13 5 2H= S CK 110   0 0
14 4 4H-2 S CK   -200 -8 8
Board 27AT53 
Dealer SKQ 
Love AllT8653 
 Q7 
6 KQ87
A853 T976
7 KQJ2
AKT9654 J
 J942 
 J42 
 A94 
 832 
BOARD 27
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 4H-1 W H2 50   10 -10
2 4 4H= E C3   -420 0 0
4 2 3NT+1 W D3   -430 0 0
5 1 4H= W SA   -420 -10 10
6 14 4H= W D8   -420 -7 7
8 13 5H-2 W SA 100   0 0
9 12 4H-1 E S2 50   11 -11
10 11 4H-1 W D6 50   0 0
11 10 4H-1 E S2 50   0 0
12 9 3NT+2 E C2   -460 -11 11
13 8 4H-2 W D5 100   0 0
14 6 2C+1 W HK   -110 7 -7
Board 28A97 
Dealer WJ762 
NS GameJ986 
 86 
853 KQ62
QT5 A98
532 AQ7
KJ42 AT9
 JT4 
 K43 
 KT4 
 Q753 
BOARD 28
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 3NT= E SJ   -400 1 -1
2 4 3NT= E SJ   -400 2 -2
4 2 3NT+2 E SJ   -460 -2 2
5 1 3NT+1 E SJ   -430 -1 1
6 14 3NT+1 E C3   -430 -1 1
8 13 3NT= E SJ   -400 1 -1
9 12 3NT+1 W H2   -430 -1 1
10 11 2NT+2 E S4   -180 6 -6
11 10 3NT+1 W H2   -430 -6 6
12 9 3NT= W C2   -400 1 -1
13 8 3NT+1 W H2   -430 -1 1
14 6 3NT= W H2   -400 1 -1

ScoreCards    
Ranks     Travellers

YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 1
NS: Team Total IMPs = -13 Factored Imps -13 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H2 420 0 -3 Brian Graham - Jenny Graham
2 NS   2NT-2 E H2 100 -3
3 EW   4S+1 S DK 450 0 -5 Tom Dessain - Tim Prior
4 All   1S-4 N* H2 -400 -5
5 NS   1NTx-2 N* H2 -500 -9 -10 Guy Hart - Fiona Hutchison
6 EW   3NT+2 S C4 460 -1
7 All   2D-1 E H2 100 12 5 Tom Copeland - Brian Davison
8 -   3Sx+2 W H2 -730 -7
9 EW   3S+3 N D6 230 -6 -1 John Rudolf - Pauline Rudolf
10 All   3H-2 W H2 200 5
11 -   3NT+1 W H2 -430 -11 -12 Ian Grant - Julie Grant
12 NS   3H-2 E H2 100 -1
13 All   3D-3 W H2 300 5 -2 Mike Brennan - Eric Brereton
14 -   4C-4 S D2 -200 -7
17 -   6S-3 W H2 150 11 16 Nihar Mitra - Brian Irlam
18 NS   3H-1 W H2 50 5
19 EW   3NT-1 W H2 100 0 -12 Joyce White - Bill White
20 All   3NT= W H2 -600 -12
21 NS   3S+1 S H2 170 -1 -1 Joy Blakey - Irving Blakey
22 EW   3C+1 S D10 130 0
25 EW   2C-1 N H2 -50 0 1 Neil Thomas - Peter Foster
26 All   2H+1 S H2 140 1
27 -   4H-1 W H2 50 10 11 Linda James - Anne Kimberley
28 NS   3NT= E SJ -400 1
EW: Team Total IMPs = -13 Factored Imps -13 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 0 -3 John Bramall - Beryl Bramall
2 NS   3NT-4 E H6 -200 -3
3 EW   4S+1 N H6 -450 0 -5 Jean Keen - Dave Keen
4 All   3S+2 E* CA 200 -5
5 NS   3C= E C2 110 -9 -10 Bill Gardner - Heather Dhondy
6 EW   3NT+3 S C2 -490 -1
7 All   3NT= E HJ 600 12 5 Ian Foote - Rhys Munden
8 -   4S= W CJ 420 -7
9 EW   4S+2 N D6 -480 -6 -1 David Stevenson - Liz Commins
10 All   PASS N   Pass 5
11 -   2H= S* CK -110 -11 -12 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
12 NS   2S+1 N HK -140 -1
13 All   2S= N D3 -110 5 -2 Roger Gowland - Penny Gowland
14 -   1NT= N S10 -90 -7
17 -   3NT+1 W H8 430 11 16 Michael Tomlinson - Ewart Evans
18 NS   2S+1 E HQ 140 5
19 EW   3NT-1 W H3 -100 0 -12 David Strawbridge - Babs Matthews
20 All   4H-1 E C5 -100 -12
21 NS   2S+3 S S9 -200 -1 -1 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
22 EW   3C+1 S D10 -130 0
25 EW   4H-1 N HQ 50 0 1 Rodney Lighton - Sue Richmond
26 All   1H+1 S CK -110 1
27 -   4H= W SA 420 10 11 Graham Fry - Albert Cooke
28 NS   3NT+1 E SJ 430 1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 2
NS: Team Total IMPs = -14 Factored Imps -14 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 0 12 Mike Brennan - Eric Brereton
2 NS   3NT-4 E H6 200 12
3 EW   4S-1 N DJ -50 -10 -10 Robin Jepson - Alan Brosgill
4 All   4S+1 W* CA -650 0
5 NS   3NT-1 E* D4 50 0 -2 Joyce White - Bill White
6 EW   5D= N H4 400 -2
7 All   3NT-1 E HJ 100 7 1 Joy Blakey - Irving Blakey
8 -   4S= W CJ -420 -6
9 EW   4S+2 N D6 480 6 1 Roland Gronau - David Wing
10 All   PASS N   Pass -5
11 -   5Dx-3 S CK -500 -9 -4 Neil Thomas - Peter Foster
12 NS   2H-2 E D4 100 5
13 All   2S= N D3 110 5 5 Linda James - Anne Kimberley
14 -   3C-2 N H5 -100 0
15 NS   2H+2 N C9 170 1 3 Brian Graham - Jenny Graham
16 EW   3NT+2 N D6 460 2
19 EW   4S= E D3 -620 0 -12 Tom Dessain - Tim Prior
20 All   3NT= W S7 -600 -12
21 NS   2S+3 S HQ 200 -10 -11 Guy Hart - Fiona Hutchison
22 EW   4C= S D10 130 -1
23 All   2H-1 N HJ -100 3 1 Tom Copeland - Brian Davison
24 -   4S+1 S C3 450 -2
27 -   4H= E C3 -420 0 2 Ian Grant - Julie Grant
28 NS   3NT= E SJ -400 2
EW: Team Total IMPs = -14 Factored Imps -14 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N HA -420 0 12 Roger Gowland - Penny Gowland
2 NS   3NT= E H6 400 12
3 EW   4S= N H2 -420 -10 -10 Mike Ferguson - Dave Broadhead
4 All   4S+1 W* CA 650 0
5 NS   3NT-1 E* D4 -50 0 -2 David Strawbridge - Babs Matthews
6 EW   3NT+2 S S3 -460 -2
7 All   2H-2 S SK 200 7 1 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
8 -   2S+2 E DK 170 -6
9 EW   3S+3 N D6 -230 6 1 Sheila Evans - Mike Wren
10 All   3H-2 W H2 -200 -5
11 -   2NT= W D6 120 -9 -4 Rodney Lighton - Sue Richmond
12 NS   3S-1 N HK 100 5
13 All   3S-1 N D6 100 5 5 Graham Fry - Albert Cooke
14 -   2H= W DA 110 0
15 NS   2H+1 N D6 -140 1 3 John Bramall - Beryl Bramall
16 EW   3NT= S S2 -400 2
19 EW   4S= E D7 620 0 -12 Jean Keen - Dave Keen
20 All   4H-1 W S2 -100 -12
21 NS   3NT+1 S C2 -630 -10 -11 Bill Gardner - Heather Dhondy
22 EW   3S+1 N C2 -170 -1
23 All   2H-2 N S4 200 3 1 Ian Foote - Rhys Munden
24 -   5S+2 N CA -510 -2
27 -   3NT+1 W D3 430 0 2 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
28 NS   3NT+2 E SJ 460 2


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 3
NS: Team Total IMPs = 9 Factored Imps 9 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S D8 420 0 9 Linda James - Anne Kimberley
2 NS   3NT-4 E H6 200 9
3 EW   3S+1 N DJ 170 0 11 Brian Graham - Jenny Graham
4 All   3D= N C10 110 11
5 NS   2D-1 N CA -100 1 12 Nihar Mitra - Brian Irlam
6 EW   6D= S DA 920 11
7 All   2NT+1 E H4 -150 -6 -4 Guy Hart - Fiona Hutchison
8 -   3H-2 N DJ -100 2
9 EW   4S+2 N D6 480 0 0 Tom Copeland - Brian Davison
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2NT= W D6 -120 9 4 John Rudolf - Pauline Rudolf
12 NS   3S-1 N HK -100 -5
13 All   2S+1 N D2 140 1 0 Ian Grant - Julie Grant
14 -   3H-1 E D6 50 -1
15 NS   2H+1 S S7 140 0 0 Mike Brennan - Eric Brereton
16 EW   3NT-1 S D5 -50 0
17 -   3NT+1 E D5 -430 -10 -6 Robin Jepson - Alan Brosgill
18 NS   3S-1 E C7 50 4
21 NS   4C-2 E DK 100 -11 -10 Joyce White - Bill White
22 EW   3S+1 N DA 170 1
23 All   2Hx-1 N S2 -200 -8 -6 Joy Blakey - Irving Blakey
24 -   4S+3 N CA 510 2
25 EW   4H-1 N HQ -50 0 -1 Roland Gronau - David Wing
26 All   1H+1 S CK 110 -1
EW: Team Total IMPs = 9 Factored Imps 9 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N C10 -420 0 9 Graham Fry - Albert Cooke
2 NS   2H-2 S D10 200 9
3 EW   3S+1 S DQ -170 0 11 John Bramall - Beryl Bramall
4 All   1S-4 N* C6 400 11
5 NS   2NT= E* D2 120 1 12 Michael Tomlinson - Ewart Evans
6 EW   5D= N H4 -400 11
7 All   3NT-1 E C2 -100 -6 -4 Bill Gardner - Heather Dhondy
8 -   4H-3 N C2 150 2
9 EW   4S+2 N D6 -480 0 0 Ian Foote - Rhys Munden
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   5Dx-3 S CK 500 9 4 David Stevenson - Liz Commins
12 NS   2H-2 E D4 -100 -5
13 All   2S= N D3 -110 1 0 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
14 -   1D+1 S DQ -90 -1
15 NS   2H+1 N C6 -140 0 0 Roger Gowland - Penny Gowland
16 EW   3NT-1 S D5 50 0
17 -   4S-1 W S2 -50 -10 -6 Mike Ferguson - Dave Broadhead
18 NS   2S= E C7 110 4
21 NS   4S+2 S HQ -680 -11 -10 David Strawbridge - Babs Matthews
22 EW   3C+1 S D10 -130 1
23 All   2H+1 N D6 -140 -8 -6 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
24 -   4S+1 S H10 -450 2
25 EW   2C-1 N H2 50 0 -1 Sheila Evans - Mike Wren
26 All   2H+1 S H2 -140 -1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 4
NS: Team Total IMPs = 36 Factored Imps 36 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   4S= S S3 420 6 9 Mike Brennan - Eric Brereton
4 All   4D-1 S S5 -100 3
5 NS   3S= W C3 -140 -5 -16 Robin Jepson - Alan Brosgill
6 EW   5C-3 S HQ -150 -11
7 All   2H-2 S SA -200 -3 -1 Tom Dessain - Tim Prior
8 -   3H-2 N DJ -100 2
9 EW   4S+2 N HJ 480 0 5 Joy Blakey - Irving Blakey
10 All   3H-2 W C3 200 5
11 -   2H= S* CK 110 11 12 Roland Gronau - David Wing
12 NS   2S+1 N HK 140 1
13 All   2S= N D3 110 -1 0 Neil Thomas - Peter Foster
14 -   1D+1 S DQ 90 1
15 NS   1H+2 N D6 140 8 14 Linda James - Anne Kimberley
16 EW   3NT= S DJ 400 6
17 -   3NT+1 W S3 -430 0 0 Brian Graham - Jenny Graham
18 NS   3C= N S3 110 0
19 EW   4S= W H3 -620 0 7 Nihar Mitra - Brian Irlam
20 All   3NT-1 E C2 100 7
23 All   2H-1 N HJ -100 -5 -6 Guy Hart - Fiona Hutchison
24 -   4S+2 S DA 480 -1
25 EW   4H= N HQ 420 6 14 Tom Copeland - Brian Davison
26 All   2H+1 S D6 140 8
27 -   3NT+1 W D3 -430 0 -2 John Rudolf - Pauline Rudolf
28 NS   3NT+2 E SJ -460 -2
EW: Team Total IMPs = 36 Factored Imps 36 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   2S+2 S HK -170 6 9 Roger Gowland - Penny Gowland
4 All   3S+2 W* CA 200 3
5 NS   3C-1 E D4 -50 -5 -16 Mike Ferguson - Dave Broadhead
6 EW   5D+1 S H7 -420 -11
7 All   2D= E HJ 90 -3 -1 Jean Keen - Dave Keen
8 -   4H-3 S DJ 150 2
9 EW   4S+2 N D9 -480 0 5 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
10 All   PASS N   Pass 5
11 -   3NT+1 W H2 430 11 12 Sheila Evans - Mike Wren
12 NS   3H-2 E H2 -100 1
13 All   2S+1 N D2 -140 -1 0 Rodney Lighton - Sue Richmond
14 -   3H-1 E D6 -50 1
15 NS   4H-2 S C2 200 8 14 Graham Fry - Albert Cooke
16 EW   2H+1 N S5 -140 6
17 -   3NT+1 E D10 430 0 0 John Bramall - Beryl Bramall
18 NS   3C= N S4 -110 0
19 EW   4S= E HA 620 0 7 Michael Tomlinson - Ewart Evans
20 All   3H+1 E SA 170 7
23 All   2H= S C2 -110 -5 -6 Bill Gardner - Heather Dhondy
24 -   4S+3 S C2 -510 -1
25 EW   2H+2 N C8 -170 6 14 Ian Foote - Rhys Munden
26 All   4H-2 S CK 200 8
27 -   4H= E C3 420 0 -2 David Stevenson - Liz Commins
28 NS   3NT= E SJ 400 -2


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 5
NS: Team Total IMPs = -58 Factored Imps -58 Section Rank = 14
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N C10 420 0 -9 Neil Thomas - Peter Foster
2 NS   2H-2 S D10 -200 -9
5 NS   2H+2 W SQ -170 -2 -3 Brian Graham - Jenny Graham
6 EW   3NT+2 S S3 460 -1
7 All   3S-2 W* H5 200 13 12 Nihar Mitra - Brian Irlam
8 -   3S+1 E DA -170 -1
9 EW   4S+2 N D6 480 0 5 Joyce White - Bill White
10 All   3H-2 W D2 200 5
11 -   2Hx-2 S* CA -300 -8 -5 Tom Copeland - Brian Davison
12 NS   2S+2 N HA 170 3
13 All   3S-1 N D6 -100 -5 -5 John Rudolf - Pauline Rudolf
14 -   2H= W DA -110 0
15 NS   4H-2 S C2 -200 -8 -14 Ian Grant - Julie Grant
16 EW   2H+1 N S5 140 -6
17 -   3NT-1 W S10 50 0 -6 Mike Brennan - Eric Brereton
18 NS   2H+1 W SA -140 -6
19 EW   4S= W H10 -620 -12 -24 Robin Jepson - Alan Brosgill
20 All   3NT+1 W H6 -630 -12
21 NS   4S-1 S HQ -100 -8 -3 Tom Dessain - Tim Prior
22 EW   4Sx= N DK 590 5
25 EW   1NT+2 N HQ 150 5 5 Joy Blakey - Irving Blakey
26 All   2H= S CK 110 0
27 -   4H= W SA -420 -10 -11 Roland Gronau - David Wing
28 NS   3NT+1 E SJ -430 -1
EW: Team Total IMPs = -58 Factored Imps -58 Section Rank = 14
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S D8 -420 0 -9 Rodney Lighton - Sue Richmond
2 NS   3NT-4 E H6 -200 -9
5 NS   2H= W C5 110 -2 -3 John Bramall - Beryl Bramall
6 EW   3NT+3 S S3 -490 -1
7 All   3NT= E HJ 600 13 12 Michael Tomlinson - Ewart Evans
8 -   4H-3 N DJ 150 -1
9 EW   4S+2 N HJ -480 0 5 David Strawbridge - Babs Matthews
10 All   PASS N   Pass 5
11 -   2H-1 E* DQ -50 -8 -5 Ian Foote - Rhys Munden
12 NS   2H-1 E D5 -50 3
13 All   2S= N D3 -110 -5 -5 David Stevenson - Liz Commins
14 -   3C-2 N H5 100 0
15 NS   1H+2 N D6 -140 -8 -14 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
16 EW   3NT= S DJ -400 -6
17 -   6NT-1 W S10 -50 0 -6 Roger Gowland - Penny Gowland
18 NS   3C= N SJ -110 -6
19 EW   4S-1 W H10 -100 -12 -24 Mike Ferguson - Dave Broadhead
20 All   4H-1 E D10 -100 -12
21 NS   3S+3 S HK -230 -8 -3 Jean Keen - Dave Keen
22 EW   5C= S DA -400 5
25 EW   4H-1 N D9 50 5 5 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
26 All   2H= S CK -110 0
27 -   4H-1 W H2 -50 -10 -11 Sheila Evans - Mike Wren
28 NS   3NT= E SJ 400 -1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 6
NS: Team Total IMPs = -49 Factored Imps -49 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N HA 420 0 -12 John Rudolf - Pauline Rudolf
2 NS   3NT= E H6 -400 -12
3 EW   2S+2 S HK 170 -6 -9 Ian Grant - Julie Grant
4 All   3S+2 W* CA -200 -3
7 All   2H-2 S H7 -200 -8 -8 Robin Jepson - Alan Brosgill
8 -   2S+2 E DA -170 0
9 EW   4S+2 N D6 480 -1 1 Tom Dessain - Tim Prior
10 All   PASS N   Pass 2
11 -   4S-1 W HJ 50 0 -3 Guy Hart - Fiona Hutchison
12 NS   2H-1 E S3 50 -3
13 All   2S= N D3 110 -5 2 Roland Gronau - David Wing
14 -   1NT= N S10 90 7
15 NS   2H+1 N C6 140 0 0 Neil Thomas - Peter Foster
16 EW   3NT-1 S D5 -50 0
17 -   6NT-1 W S10 50 0 6 Linda James - Anne Kimberley
18 NS   3C= N SJ 110 6
19 EW   5C-2 W HK 200 13 3 Brian Graham - Jenny Graham
20 All   3NT+1 W S9 -630 -10
21 NS   4C-2 W D10 100 -11 -16 Nihar Mitra - Brian Irlam
22 EW   5C-1 S D10 -50 -5
23 All   2H-1 S S5 -100 -5 -5 Joyce White - Bill White
24 -   4S+2 S S6 480 0
27 -   4H= W D8 -420 -7 -8 Tom Copeland - Brian Davison
28 NS   3NT+1 E C3 -430 -1
EW: Team Total IMPs = -49 Factored Imps -49 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 0 -12 David Stevenson - Liz Commins
2 NS   3NT-4 E H6 -200 -12
3 EW   4S= S S3 -420 -6 -9 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
4 All   4D-1 S S5 100 -3
7 All   1Sx= N* HA -160 -8 -8 Mike Ferguson - Dave Broadhead
8 -   3S+1 W CJ 170 0
9 EW   5Hx-2 W SK -500 -1 1 Jean Keen - Dave Keen
10 All   1S= E D3 80 2
11 -   3NT-1 E C2 -50 0 -3 Bill Gardner - Heather Dhondy
12 NS   3S= N C2 -140 -3
13 All   3D-3 W H2 -300 -5 2 Sheila Evans - Mike Wren
14 -   4C-4 S D2 200 7
15 NS   2H+1 S S7 -140 0 0 Rodney Lighton - Sue Richmond
16 EW   3NT-1 S D5 50 0
17 -   3NT-1 W S10 -50 0 6 Graham Fry - Albert Cooke
18 NS   2H+1 W SA 140 6
19 EW   3NT= W H10 600 13 3 John Bramall - Beryl Bramall
20 All   2H+1 E C5 140 -10
21 NS   4S= S CA -620 -11 -16 Michael Tomlinson - Ewart Evans
22 EW   4C= S D10 -130 -5
23 All   2H= S DA -110 -5 -5 David Strawbridge - Babs Matthews
24 -   4S+2 S S5 -480 0
27 -   2C+1 W HK 110 -7 -8 Ian Foote - Rhys Munden
28 NS   3NT= W H2 400 -1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 7
NS: Team Total IMPs = -54 Factored Imps -54 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 0 3 Roland Gronau - David Wing
2 NS   3NT-4 E H6 200 3
3 EW   3S+1 S DQ 170 0 -11 Neil Thomas - Peter Foster
4 All   1S-4 N* C6 -400 -11
5 NS   2H= W C5 -110 2 3 Linda James - Anne Kimberley
6 EW   3NT+3 S S3 490 1
9 EW   4H-1 E S3 100 -9 -12 Nihar Mitra - Brian Irlam
10 All   1S+1 E HQ -110 -3
11 -   3NT= W D6 -400 2 1 Joyce White - Bill White
12 NS   2H-1 E D5 50 -1
13 All   3D-1 W SA 100 -5 -11 Joy Blakey - Irving Blakey
14 -   2NT-2 N H5 -100 -6
15 NS   2H+1 N D6 140 -1 -3 John Rudolf - Pauline Rudolf
16 EW   3NT= S S2 400 -2
17 -   3NT+1 E D10 -430 0 0 Ian Grant - Julie Grant
18 NS   3C= N S4 110 0
19 EW   3NT= W H10 -600 -13 -3 Mike Brennan - Eric Brereton
20 All   2H+1 E C5 -140 10
21 NS   3S+2 N HK 200 -1 -12 Robin Jepson - Alan Brosgill
22 EW   4D-3 S C6 -150 -11
23 All   1H+1 N C3 110 0 -1 Tom Dessain - Tim Prior
24 -   4S+2 N DQ 480 -1
25 EW   1NT= N HQ 90 -8 -8 Guy Hart - Fiona Hutchison
26 All   2H+1 N CK 140 0
EW: Team Total IMPs = -54 Factored Imps -54 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H2 -420 0 3 Sheila Evans - Mike Wren
2 NS   2NT-2 E H2 -100 3
3 EW   3S+1 N DJ -170 0 -11 Rodney Lighton - Sue Richmond
4 All   3D= N C10 -110 -11
5 NS   2H+2 W SQ 170 2 3 Graham Fry - Albert Cooke
6 EW   3NT+2 S S3 -460 1
9 EW   4S+2 N D6 -480 -9 -12 Michael Tomlinson - Ewart Evans
10 All   PASS N   Pass -3
11 -   4S+1 E DQ 450 2 1 David Strawbridge - Babs Matthews
12 NS   1NT= N HK -90 -1
13 All   3D-3 W SK -300 -5 -11 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
14 -   1NT+1 S DQ -120 -6
15 NS   2H+2 N C9 -170 -1 -3 David Stevenson - Liz Commins
16 EW   3NT+2 N D6 -460 -2
17 -   3NT+1 W S3 430 0 0 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
18 NS   3C= N S3 -110 0
19 EW   5C-2 W HK -200 -13 -3 Roger Gowland - Penny Gowland
20 All   3NT+1 W S9 630 10
21 NS   3S+3 N HK -230 -1 -12 Mike Ferguson - Dave Broadhead
22 EW   4S= N DK -420 -11
23 All   2NT-1 W H2 -100 0 -1 Jean Keen - Dave Keen
24 -   5S+2 S CA -510 -1
25 EW   4H+1 N C2 -450 -8 -8 Bill Gardner - Heather Dhondy
26 All   2H+1 N C2 -140 0


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 8
NS: Team Total IMPs = 82 Factored Imps 82 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   4S= N H2 420 10 10 John Rudolf - Pauline Rudolf
4 All   4S+1 W* CA -650 0
5 NS   3C-1 E D4 50 5 16 Ian Grant - Julie Grant
6 EW   5D+1 S H7 420 11
7 All   1Sx= N* HA 160 8 8 Mike Brennan - Eric Brereton
8 -   3S+1 W CJ -170 0
11 -   4S= E HK -420 -7 1 Tom Dessain - Tim Prior
12 NS   2S+1 N HK 140 8
13 All   2D-2 W SA 200 3 4 Guy Hart - Fiona Hutchison
14 -   2H= W DA -110 1
15 NS   2H+1 S HJ 140 1 1 Tom Copeland - Brian Davison
16 EW   3NT-1 S D5 -50 0
17 -   4S-1 W S2 50 10 6 Neil Thomas - Peter Foster
18 NS   2S= E C7 -110 -4
19 EW   4S-1 W H10 100 12 24 Linda James - Anne Kimberley
20 All   4H-1 E D10 100 12
21 NS   3S+3 N HK 230 1 12 Brian Graham - Jenny Graham
22 EW   4S= N DK 420 11
23 All   1NT= W H6 -90 0 1 Nihar Mitra - Brian Irlam
24 -   4S+3 N CA 510 1
25 EW   4H= N H10 420 0 -2 Joyce White - Bill White
26 All   2D= S CK 90 -2
27 -   5H-2 W SA 100 0 1 Joy Blakey - Irving Blakey
28 NS   3NT= E SJ -400 1
EW: Team Total IMPs = 82 Factored Imps 82 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   4S-1 N DJ 50 10 10 David Stevenson - Liz Commins
4 All   4S+1 W* CA 650 0
5 NS   3S= W C3 140 5 16 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
6 EW   5C-3 S HQ 150 11
7 All   2H-2 S H7 200 8 8 Roger Gowland - Penny Gowland
8 -   2S+2 E DA 170 0
11 -   3C+2 W S7 150 -7 1 Jean Keen - Dave Keen
12 NS   3NT-2 S HK 200 8
13 All   2S= N C2 -110 3 4 Bill Gardner - Heather Dhondy
14 -   2H+1 E C2 140 1
15 NS   3D-2 E C10 -100 1 1 Ian Foote - Rhys Munden
16 EW   3NT-1 S D4 50 0
17 -   3NT+1 E D5 430 10 6 Rodney Lighton - Sue Richmond
18 NS   3S-1 E C7 -50 -4
19 EW   4S= W H10 620 12 24 Graham Fry - Albert Cooke
20 All   3NT+1 W H6 630 12
21 NS   3S+2 N HK -200 1 12 John Bramall - Beryl Bramall
22 EW   4D-3 S C6 150 11
23 All   1S= W HA 80 0 1 Michael Tomlinson - Ewart Evans
24 -   5S+1 S DA -480 1
25 EW   4H= N HQ -420 0 -2 David Strawbridge - Babs Matthews
26 All   2H+1 S D6 -140 -2
27 -   4H-2 W D5 -100 0 1 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
28 NS   3NT+1 W H2 430 1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 9
NS: Team Total IMPs = -15 Factored Imps -15 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   6S-2 S H8 -100 -11 -17 Tom Copeland - Brian Davison
2 NS   2H-1 S D5 -100 -6
5 NS   2NT= E* D2 -120 -1 -12 Neil Thomas - Peter Foster
6 EW   5D= N H4 400 -11
7 All   3NT= E HJ -600 -13 -12 Linda James - Anne Kimberley
8 -   4H-3 N DJ -150 1
9 EW   4S+2 N D6 480 9 12 Brian Graham - Jenny Graham
10 All   PASS N   Pass 3
13 All   2S+1 N D6 140 1 -3 Joyce White - Bill White
14 -   3C-2 N C3 -100 -4
15 NS   2S-1 E H6 50 4 4 Joy Blakey - Irving Blakey
16 EW   3NT-1 S D5 -50 0
17 -   3NT+1 W H8 -430 -11 -16 Roland Gronau - David Wing
18 NS   2S+1 E HQ -140 -5
19 EW   4S= E HA -620 0 -7 Ian Grant - Julie Grant
20 All   3H+1 E SA -170 -7
21 NS   4S= S CA 620 11 16 Mike Brennan - Eric Brereton
22 EW   4C= S D10 130 5
23 All   1S= W HA -80 0 -1 Robin Jepson - Alan Brosgill
24 -   5S+1 S DA 480 -1
25 EW   4H-1 N SQ -50 0 11 Tom Dessain - Tim Prior
26 All   3NT+3 N C8 690 11
27 -   4H-1 E S2 50 11 10 Guy Hart - Fiona Hutchison
28 NS   3NT+1 W H2 -430 -1
EW: Team Total IMPs = -15 Factored Imps -15 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 -11 -17 Ian Foote - Rhys Munden
2 NS   3NT-3 E H6 -150 -6
5 NS   2D-1 N CA 100 -1 -12 Rodney Lighton - Sue Richmond
6 EW   6D= S DA -920 -11
7 All   3S-2 W* H5 -200 -13 -12 Graham Fry - Albert Cooke
8 -   3S+1 E DA 170 1
9 EW   4H-1 E S3 -100 9 12 John Bramall - Beryl Bramall
10 All   1S+1 E HQ 110 3
13 All   3D-1 W SK -100 1 -3 David Strawbridge - Babs Matthews
14 -   3H-1 W DK -50 -4
15 NS   4H-1 S HJ 100 4 4 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
16 EW   3NT-1 S D5 50 0
17 -   6S-3 W H2 -150 -11 -16 Sheila Evans - Mike Wren
18 NS   3H-1 W H2 -50 -5
19 EW   4S= W H3 620 0 -7 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
20 All   3NT-1 E C2 -100 -7
21 NS   4C-2 W D10 -100 11 16 Roger Gowland - Penny Gowland
22 EW   5C-1 S D10 50 5
23 All   1NT= W H6 90 0 -1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
24 -   4S+3 N CA -510 -1
25 EW   4H-1 N SK 50 0 11 Jean Keen - Dave Keen
26 All   2H+1 S D6 -140 11
27 -   3NT+2 E C2 460 11 10 Bill Gardner - Heather Dhondy
28 NS   3NT= W C2 400 -1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 10
NS: Team Total IMPs = 51 Factored Imps 51 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S C9 420 10 15 Joy Blakey - Irving Blakey
2 NS   2H= S D9 110 5
3 EW   4S+1 N H6 450 0 5 Roland Gronau - David Wing
4 All   3S+2 E* CA -200 5
7 All   2D= E HJ -90 3 1 Ian Grant - Julie Grant
8 -   4H-3 S DJ -150 -2
9 EW   5Hx-2 W SK 500 1 -1 Mike Brennan - Eric Brereton
10 All   1S= E D3 -80 -2
11 -   3C+2 W S7 -150 7 -1 Robin Jepson - Alan Brosgill
12 NS   3NT-2 S HK -200 -8
15 NS   3C-3 E DQ 150 0 10 Guy Hart - Fiona Hutchison
16 EW   3NT= N DJ 400 10
17 -   6S-5 E D3 250 12 11 Tom Copeland - Brian Davison
18 NS   3S= E C7 -140 -1
19 EW   4S= E D7 -620 0 12 John Rudolf - Pauline Rudolf
20 All   4H-1 W S2 100 12
21 NS   3S+3 S HK 230 8 3 Linda James - Anne Kimberley
22 EW   5C= S DA 400 -5
23 All   2NT-1 W H2 100 0 1 Brian Graham - Jenny Graham
24 -   5S+2 S CA 510 1
25 EW   4H-1 N SK -50 0 -11 Nihar Mitra - Brian Irlam
26 All   2H+1 S D6 140 -11
27 -   4H-1 W D6 50 0 6 Joyce White - Bill White
28 NS   2NT+2 E S4 -180 6
EW: Team Total IMPs = 51 Factored Imps 51 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 50 10 15 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
2 NS   1NT= E S7 90 5
3 EW   4S+1 S DK -450 0 5 Sheila Evans - Mike Wren
4 All   1S-4 N* H2 400 5
7 All   2H-2 S SA 200 3 1 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
8 -   3H-2 N DJ 100 -2
9 EW   4S+2 N D6 -480 1 -1 Roger Gowland - Penny Gowland
10 All   PASS N   Pass -2
11 -   4S= E HK 420 7 -1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
12 NS   2S+1 N HK -140 -8
15 NS   2H+1 N C2 -140 0 10 Bill Gardner - Heather Dhondy
16 EW   3NT-1 S C2 50 10
17 -   3NT= W DJ 400 12 11 Ian Foote - Rhys Munden
18 NS   2H= W C5 110 -1
19 EW   4S= E D3 620 0 12 David Stevenson - Liz Commins
20 All   3NT= W S7 600 12
21 NS   4S-1 S HQ 100 8 3 Graham Fry - Albert Cooke
22 EW   4Sx= N DK -590 -5
23 All   1H+1 N C3 -110 0 1 John Bramall - Beryl Bramall
24 -   4S+2 N DQ -480 1
25 EW   4H-1 N SQ 50 0 -11 Michael Tomlinson - Ewart Evans
26 All   3NT+3 N C8 -690 -11
27 -   4H-1 E S2 -50 0 6 David Strawbridge - Babs Matthews
28 NS   3NT+1 W H2 430 6


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 11
NS: Team Total IMPs = -3 Factored Imps -3 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S+1 N C10 450 1 -6 Guy Hart - Fiona Hutchison
2 NS   3C= W C6 -110 -7
3 EW   2S+2 S DK 170 0 -6 Tom Copeland - Brian Davison
4 All   4S+1 W* S2 -650 -6
5 NS   3NT-1 E* D4 50 0 2 John Rudolf - Pauline Rudolf
6 EW   3NT+2 S S3 460 2
9 EW   4S+2 N HJ 480 0 -5 Linda James - Anne Kimberley
10 All   PASS N   Pass -5
11 -   4S+1 E DQ -450 -2 -1 Brian Graham - Jenny Graham
12 NS   1NT= N HK 90 1
13 All   3D-1 W SK 100 -1 3 Nihar Mitra - Brian Irlam
14 -   3H-1 W DK 50 4
17 -   2Hx-5 S CK -1100 -15 -13 Joy Blakey - Irving Blakey
18 NS   3H-2 W C5 100 2
19 EW   3NT-1 W H3 100 0 12 Roland Gronau - David Wing
20 All   4H-1 E C5 100 12
21 NS   4S+2 S HQ 680 11 10 Neil Thomas - Peter Foster
22 EW   3C+1 S D10 130 -1
23 All   2H= S DA 110 5 5 Mike Brennan - Eric Brereton
24 -   4S+2 S S5 480 0
25 EW   4H= N HQ 420 0 2 Robin Jepson - Alan Brosgill
26 All   2H+1 S D6 140 2
27 -   4H-1 E S2 50 0 -6 Tom Dessain - Tim Prior
28 NS   3NT+1 W H2 -430 -6
EW: Team Total IMPs = -3 Factored Imps -3 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 S C2 -430 1 -6 Bill Gardner - Heather Dhondy
2 NS   3NT-4 E C2 -200 -7
3 EW   3S+1 N DJ -170 0 -6 Ian Foote - Rhys Munden
4 All   1S-4 N* C10 400 -6
5 NS   3NT-1 E* D4 -50 0 2 David Stevenson - Liz Commins
6 EW   5D= N H4 -400 2
9 EW   4S+2 N D6 -480 0 -5 Graham Fry - Albert Cooke
10 All   3H-2 W D2 -200 -5
11 -   3NT= W D6 400 -2 -1 John Bramall - Beryl Bramall
12 NS   2H-1 E D5 -50 1
13 All   2S+1 N D6 -140 -1 3 Michael Tomlinson - Ewart Evans
14 -   3C-2 N C3 100 4
17 -   6NT-2 W S10 -100 -15 -13 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
18 NS   3S-1 E C7 -50 2
19 EW   3NT-1 W H2 -100 0 12 Sheila Evans - Mike Wren
20 All   3NT= W H2 600 12
21 NS   4C-2 E DK -100 11 10 Rodney Lighton - Sue Richmond
22 EW   3S+1 N DA -170 -1
23 All   2H-1 S S5 100 5 5 Roger Gowland - Penny Gowland
24 -   4S+2 S S6 -480 0
25 EW   4H= N H10 -420 0 2 Mike Ferguson - Dave Broadhead
26 All   2D= S CK -90 2
27 -   4H-1 W D6 -50 0 -6 Jean Keen - Dave Keen
28 NS   2NT+2 E S4 180 -6


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 12
NS: Team Total IMPs = 19 Factored Imps 19 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   3NT+1 S C2 430 -1 6 Joyce White - Bill White
2 NS   3NT-4 E C2 200 7
3 EW   4H= N C2 420 0 -6 Joy Blakey - Irving Blakey
4 All   4S+1 E* C2 -650 -6
5 NS   3C= E C2 -110 9 10 Roland Gronau - David Wing
6 EW   3NT+3 S C2 490 1
7 All   3NT-1 E C2 100 6 4 Neil Thomas - Peter Foster
8 -   4H-3 N C2 -150 -2
11 -   3NT-1 E C2 50 0 3 Mike Brennan - Eric Brereton
12 NS   3S= N C2 140 3
13 All   2S= N C2 110 -3 -4 Robin Jepson - Alan Brosgill
14 -   2H+1 E C2 -140 -1
15 NS   2H+1 N C2 140 0 -10 Tom Dessain - Tim Prior
16 EW   3NT-1 S C2 -50 -10
19 EW   4S= W C2 -620 1 1 Tom Copeland - Brian Davison
20 All   3NT= E C2 -600 0
21 NS   3NT+1 S C2 630 10 11 John Rudolf - Pauline Rudolf
22 EW   3S+1 N C2 170 1
23 All   2H= S C2 110 5 6 Ian Grant - Julie Grant
24 -   4S+3 S C2 510 1
25 EW   4H+1 N C2 450 8 8 Brian Graham - Jenny Graham
26 All   2H+1 N C2 140 0
27 -   3NT+2 E C2 -460 -11 -10 Nihar Mitra - Brian Irlam
28 NS   3NT= W C2 -400 1
EW: Team Total IMPs = 19 Factored Imps 19 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S+1 N C10 -450 -1 6 David Strawbridge - Babs Matthews
2 NS   3C= W C6 110 7
3 EW   4S= N DJ -420 0 -6 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
4 All   1S-4 N* C10 400 -6
5 NS   1NTx-2 N* H2 500 9 10 Sheila Evans - Mike Wren
6 EW   3NT+2 S C4 -460 1
7 All   2NT+1 E H4 150 6 4 Rodney Lighton - Sue Richmond
8 -   3H-2 N DJ 100 -2
11 -   4S-1 W HJ -50 0 3 Roger Gowland - Penny Gowland
12 NS   2H-1 E S3 -50 3
13 All   2D-2 W SA -200 -3 -4 Mike Ferguson - Dave Broadhead
14 -   2H= W DA 110 -1
15 NS   3C-3 E DQ -150 0 -10 Jean Keen - Dave Keen
16 EW   3NT= N DJ -400 -10
19 EW   3NT+2 W DJ 660 1 1 Ian Foote - Rhys Munden
20 All   3NT= E C5 600 0
21 NS   2S+3 S HQ -200 10 11 David Stevenson - Liz Commins
22 EW   4C= S D10 -130 1
23 All   2H-1 N HJ 100 5 6 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
24 -   4S+2 S DA -480 1
25 EW   1NT= N HQ -90 8 8 John Bramall - Beryl Bramall
26 All   2H+1 N CK -140 0
27 -   4H-1 E S2 -50 -11 -10 Michael Tomlinson - Ewart Evans
28 NS   3NT+1 W H2 430 1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 13
NS: Team Total IMPs = 21 Factored Imps 21 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 -50 -10 -15 Tom Dessain - Tim Prior
2 NS   1NT= E S7 -90 -5
3 EW   4S= N DJ 420 0 6 Guy Hart - Fiona Hutchison
4 All   1S-4 N* C10 -400 6
5 NS   3NT-1 W* D2 50 5 15 Tom Copeland - Brian Davison
6 EW   6D= S DA 920 10
7 All   2H-2 S SK -200 -7 -1 John Rudolf - Pauline Rudolf
8 -   2S+2 E DK -170 6
9 EW   4S+2 N D9 480 0 -5 Ian Grant - Julie Grant
10 All   PASS N   Pass -5
13 All   3D-3 W SK 300 5 11 Brian Graham - Jenny Graham
14 -   1NT+1 S DQ 120 6
15 NS   4H-1 S HJ -100 -4 -4 Nihar Mitra - Brian Irlam
16 EW   3NT-1 S D5 -50 0
17 -   6NT-2 W S10 100 15 13 Joyce White - Bill White
18 NS   3S-1 E C7 50 -2
21 NS   2S+3 S S9 200 1 1 Roland Gronau - David Wing
22 EW   3C+1 S D10 130 0
23 All   2H+1 N D6 140 8 6 Neil Thomas - Peter Foster
24 -   4S+1 S H10 450 -2
25 EW   4H-1 N D9 -50 -5 -5 Linda James - Anne Kimberley
26 All   2H= S CK 110 0
27 -   4H-2 W D5 100 0 -1 Robin Jepson - Alan Brosgill
28 NS   3NT+1 W H2 -430 -1
EW: Team Total IMPs = 21 Factored Imps 21 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S C9 -420 -10 -15 Jean Keen - Dave Keen
2 NS   2H= S D9 -110 -5
3 EW   4H= N C2 -420 0 6 Bill Gardner - Heather Dhondy
4 All   4S+1 E* C2 650 6
5 NS   3S= W DA 140 5 15 Ian Foote - Rhys Munden
6 EW   3NT+1 S S3 -430 10
7 All   3NT-1 E HJ -100 -7 -1 David Stevenson - Liz Commins
8 -   4S= W CJ 420 6
9 EW   4S+2 N HJ -480 0 -5 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
10 All   3H-2 W C3 -200 -5
13 All   3D-1 W SA -100 5 11 John Bramall - Beryl Bramall
14 -   2NT-2 N H5 100 6
15 NS   2S-1 E H6 -50 -4 -4 Michael Tomlinson - Ewart Evans
16 EW   3NT-1 S D5 50 0
17 -   2Hx-5 S CK 1100 15 13 David Strawbridge - Babs Matthews
18 NS   3H-2 W C5 -100 -2
21 NS   3S+1 S H2 -170 1 1 Sheila Evans - Mike Wren
22 EW   3C+1 S D10 -130 0
23 All   2Hx-1 N S2 200 8 6 Rodney Lighton - Sue Richmond
24 -   4S+3 N CA -510 -2
25 EW   1NT+2 N HQ -150 -5 -5 Graham Fry - Albert Cooke
26 All   2H= S CK -110 0
27 -   5H-2 W SA -100 0 -1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
28 NS   3NT= E SJ 400 -1


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Blue Team 14
NS: Team Total IMPs = -12 Factored Imps -12 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 11 17 Nihar Mitra - Brian Irlam
2 NS   3NT-3 E H6 150 6
3 EW   3S+1 N DJ 170 0 6 Joyce White - Bill White
4 All   1S-4 N* C10 -400 6
5 NS   3S= W DA -140 -5 -15 Joy Blakey - Irving Blakey
6 EW   3NT+1 S S3 430 -10
7 All   3NT= E HJ -600 -12 -5 Roland Gronau - David Wing
8 -   4S= W CJ -420 7
9 EW   4S+2 N D6 480 0 0 Neil Thomas - Peter Foster
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2H-1 E* DQ 50 8 5 Linda James - Anne Kimberley
12 NS   2H-1 E D5 50 -3
15 NS   3D-2 E C10 100 -1 -1 Robin Jepson - Alan Brosgill
16 EW   3NT-1 S D4 -50 0
17 -   3NT= W DJ -400 -12 -11 Tom Dessain - Tim Prior
18 NS   2H= W C5 -110 1
19 EW   3NT+2 W DJ -660 -1 -1 Guy Hart - Fiona Hutchison
20 All   3NT= E C5 -600 0
23 All   2H-2 N S4 -200 -3 -1 John Rudolf - Pauline Rudolf
24 -   5S+2 N CA 510 2
25 EW   2H+2 N C8 170 -6 -14 Ian Grant - Julie Grant
26 All   4H-2 S CK -200 -8
27 -   2C+1 W HK -110 7 8 Mike Brennan - Eric Brereton
28 NS   3NT= W H2 -400 1
EW: Team Total IMPs = -12 Factored Imps -12 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   6S-2 S H8 100 11 17 Michael Tomlinson - Ewart Evans
2 NS   2H-1 S D5 100 6
3 EW   2S+2 S DK -170 0 6 David Strawbridge - Babs Matthews
4 All   4S+1 W* S2 650 6
5 NS   3NT-1 W* D2 -50 -5 -15 Rhona Goldenfield - Bernard Goldenfield
6 EW   6D= S DA -920 -10
7 All   2D-1 E H2 -100 -12 -5 Sheila Evans - Mike Wren
8 -   3Sx+2 W H2 730 7
9 EW   4S+2 N D6 -480 0 0 Rodney Lighton - Sue Richmond
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2Hx-2 S* CA 300 8 5 Graham Fry - Albert Cooke
12 NS   2S+2 N HA -170 -3
15 NS   2H+1 S HJ -140 -1 -1 Mike Ferguson - Dave Broadhead
16 EW   3NT-1 S D5 50 0
17 -   6S-5 E D3 -250 -12 -11 Jean Keen - Dave Keen
18 NS   3S= E C7 140 1
19 EW   4S= W C2 620 -1 -1 Bill Gardner - Heather Dhondy
20 All   3NT= E C2 600 0
23 All   2H-1 N HJ 100 -3 -1 David Stevenson - Liz Commins
24 -   4S+1 S C3 -450 2
25 EW   4H= N HQ -420 -6 -14 Malcolm Robinson - John O'Sullivan
26 All   2H+1 S D6 -140 -8
27 -   4H= W D8 420 7 8 Roger Gowland - Penny Gowland
28 NS   3NT+1 E C3 430 1

Ranks     Travellers     ScoreCards