Yorkshire Congress

10th June 2012

Championship Teams Qualifying Round


Directors: Jim Proctor, Phil Godfrey & Rob Turner    Scorer: Stuart Davies
Ranks    
Travellers    ScoreCards
Red Section
Rank Team Names IMPs GPs Prize
1 5 Roy Garthwaite, Heather Hobson, Philip Mason, Pauline Cooper 70 0.74 P
2 4 Denis Murphy, Pearl Murphy, Patrick Trevanion, Stuart Barrett 61 0.56 P
3 3 Neil Solden, Terry Read, Brian Ziff, Arthur Selman 45 0.53 
4 9 David Pennington, Steve Mattinson, Pauline Lang, Rod Franks 33 0.71 
5 7 Dominic Pinto, Phil Morrison, Adam Dickinson, Phil Smith 20 0.40 
6 8 Stuart Kay, James Carpenter, John Hilton, Richard Ingram 15 0.46 
7 11 Gill Woodcock, Judy Jackson, Shirley Morrisroe, Pat Powell -2 0.42 
8 14 Fiona Brown, Susan Stockdale, Michael Byrne, Hugh McGann -3 0.37 
9 1 Nevena Senior, Tim Smith, Sandra Penfold, Brian Senior -10 0.29 
10 12 Marion Curran, Margaret McCabe, Pat Barton, John Moor -19 0.46 
11 6 Alan Jarvis, Gill Copeland, Suzy Lawson, David S Jones -22 0.32 
12 13 George Bak, Steve Blackburn, Harry Hoyle, Mark Armitage -39 0.28 
13 2 Noreen Mayo, Ruth Billingham, Carol Wood, Pat Holloway -71 0.21 
14 10 Dale Strawn, Bobbie Sissons, Roger Williams, Ray Hutchinson -78 0.22 

(printed at 10/06/2012 16:03:29 by TeamsScorer4.2.57(c) JAS)

Travellers    
Ranks     ScoreCards

Board 1AQ87 
Dealer NK 
Love AllAKQ42 
 J52 
4 KJ9
T9 A87543
983 J76
K987643 T
 T6532 
 QJ62 
 T5 
 AQ 
BOARD 1
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 5Hx-5 E D10 1100   15 -15
3 9 4S-1 S H10   -50 0 0
4 8 4S-1 S H10   -50 0 0
5 7 4S= S H10 420   0 0
7 5 4S= S H10 420   0 0
8 4 5S-1 S H10   -50 0 0
9 3 5S-1 S H10   -50 0 0
10 1 4S-1 N HA   -50 -15 15
11 14 4S-1 S H10   -50 0 0
12 13 4S= S H10 420   0 0
13 12 4S= N C10 420   0 0
14 11 5S-1 S H10   -50 0 0
Board 2J965 
Dealer E854 
NS GameAQ4 
 965 
Q43 KT2
K AJT
KT987 J65
KJ83 Q742
 A87 
 Q97632 
 32 
 AT 
BOARD 2
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 10 3NT-3 E H5 150   8 -8
3 9 3NT-1 E H6 50   -2 2
4 8 3D= W H4   -110 3 -3
5 7 3NT-1 E H6 50   6 -6
7 5 2S-2 N C2   -200 -6 6
8 4 2H-2 S D9   -200 -3 3
9 3 2H= S S3 110   2 -2
10 1 4H-2 N C2   -200 -8 8
11 14 3D= W H5   -110 -6 6
12 13 4C-2 E H6 100   5 -5
13 12 2H-1 S D10   -100 -5 5
14 11 2H= S C3 110   6 -6
Board 3KQT75 
Dealer SAQT5 
EW Game83 
 86 
843 A
KJ 76432
KQ94 JT62
K932 J75
 J962 
 98 
 A75 
 AQT4 
BOARD 3
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 4S= N D2 420   6 -6
2 11 2S+2 S DK 170   0 0
4 10 4S+1 N H6 450   6 -6
5 9 4S= N DJ 420   0 0
6 8 2S+1 S DK 140   -7 7
8 6 4S= S S3 420   7 -7
9 5 4S= N DJ 420   0 0
10 4 3S+2 N C5 200   -6 6
11 2 2S+2 N DJ 170   0 0
12 1 3S+1 N SA 170   -6 6
13 14 2S+2 N DJ 170   -6 6
14 13 4S= S S4 420   6 -6
Board 4K842 
Dealer WQJ4 
Game AllKJ8 
 AK3 
QT765 AJ93
A92 K85
- A965
QJ872 T6
 - 
 T763 
 QT7432 
 954 
BOARD 4
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 12 4S+1 W* CA   -650 -10 10
2 11 1S-4 N* H5   -400 -11 11
4 10 4Sx-1 W* CA 200   14 -14
5 9 1S-3 N* C10   -300 8 -8
6 8 4Sx+1 W* CK   -990 -8 8
8 6 4S+1 W* CA   -650 8 -8
9 5 4S= W* CA   -620 -8 8
10 4 5Sx= E* DK   -850 -14 14
11 2 3NT-1 E D4 100   11 -11
12 1 2S+2 E* D3   -170 10 -10
13 14 1S-5 N* C10   -500 -7 7
14 13 2S+3 W* H3   -200 7 -7
Board 5QJ3 
Dealer NAJ4 
NS GameAQ52 
 T85 
A86542 K
KT2 Q875
T6 973
J2 AKQ76
 T97 
 963 
 KJ84 
 943 
BOARD 5
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 14 2S+2 E D2   -170 1 -1
2 13 2H+1 W SQ   -140 1 -1
3 12 1NT-2 N CA   -200 -2 2
5 11 3C-1 E D3 50   5 -5
6 10 2H+1 W SQ   -140 1 -1
7 9 3C= E D4   -110 0 0
9 7 2S= W CK   -110 0 0
10 6 2S+2 E C8   -170 -1 1
11 5 3H= W SQ   -140 -5 5
12 3 2C+2 E D8   -130 2 -2
13 2 2H+2 W SQ   -170 -1 1
14 1 2H+3 W C5   -200 -1 1
Board 6KQ742 
Dealer E6 
EW GameKT52 
 A92 
JT63 985
J72 Q9843
A7 984
K654 T3
 A 
 AKT5 
 QJ63 
 QJ87 
BOARD 6
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 14 3NT+1 N C2 430   -1 1
2 13 3NT+2 S C4 460   0 0
3 12 3NT+2 S S3 460   -1 1
5 11 3NT+3 S C4 490   0 0
6 10 3NT+3 S H2 490   1 -1
7 9 3NT+2 S C4 460   0 0
9 7 3NT+2 S C4 460   0 0
10 6 3NT+2 S C6 460   -1 1
11 5 3NT+3 S H2 490   0 0
12 3 3NT+3 S H2 490   1 -1
13 2 3NT+2 S C4 460   0 0
14 1 3NT+2 S C4 460   1 -1
Board 7J9853 
Dealer S5 
Game AllAT95 
 AJ2 
AKQT7 6
76 AKQ9
J63 KQ72
T97 8653
 42 
 JT8432 
 84 
 KQ4 
BOARD 7
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 2S-2 N* HA   -200 -7 7
2 1 2S-1 W* H6 100   7 -7
3 14 2H-1 S SK   -100 -5 5
4 13 3NTx-3 E* S4 800   16 -16
6 12 2Sx-1 N* HA   -200 -2 2
7 11 1NT= S* SA 90   12 -12
8 10 3D-3 W H5 300   13 -13
10 8 2Sx-2 N* HA   -500 -13 13
11 7 3NT= E* H4   -600 -12 12
12 6 1NT+2 E* HJ   -150 2 -2
13 4 3NT= E* CQ   -600 -16 16
14 3 3NT-1 W* D10 100   5 -5
Board 8976 
Dealer W8653 
Love All862 
 JT7 
QJ KT8543
KJ7 A4
T754 J
AQ42 9853
 A2 
 QT92 
 AKQ93 
 K6 
BOARD 8
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 2 4S= E DA   -420 -6 6
2 1 3S+1 E DA   -170 6 -6
3 14 3S= E DA   -140 8 -8
4 13 3S+1 W D2   -170 0 0
6 12 4H-2 N DJ   -100 2 -2
7 11 4D-2 S SQ   -100 -4 4
8 10 3H-3 N C3   -150 0 0
10 8 2S+1 W D8   -140 0 0
11 7 4S-1 E DA 50   4 -4
12 6 2S+2 E DA   -170 -2 2
13 4 2S+2 E DK   -170 0 0
14 3 3Dx-3 S SK   -500 -8 8
Board 9KQ75 
Dealer N542 
EW GameA7 
 KQ73 
J9 A8
AKQ96 JT873
KT94 6
T2 J8654
 T6432 
 - 
 QJ8532 
 A9 
BOARD 9
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 3S+3 N D2 230   13 -13
2 3 4S+2 S HA 480   1 -1
3 2 4S+1 S HA 450   -1 1
4 1 4H= W DA   -620 -13 13
5 14 4Sx+2 N D6 790   7 -7
7 13 4S+1 S HK 450   -2 2
8 12 4S+2 S HA 480   7 -7
9 11 4S+2 N D6 480   1 -1
11 9 4S+1 N D6 450   -1 1
12 8 5H-2 W DA 200   -7 7
13 7 5Hx-2 E S4 500   2 -2
14 5 4S+2 S HK 480   -7 7
Board 10A98 
Dealer EKT6 
Game AllJ82 
 Q543 
K4 QJT52
AJ975 832
Q9 AT7
T862 K9
 763 
 Q4 
 K6543 
 AJ7 
BOARD 10
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 4 PASS N   Pass   0 0
2 3 PASS N   Pass   -5 5
3 2 4H-2 W D2 200   5 -5
4 1 PASS N   Pass   0 0
5 14 PASS N   Pass   0 0
7 13 2H-1 W D2 100   -3 3
8 12 PASS N   Pass   0 0
9 11 PASS N   Pass   0 0
11 9 PASS N   Pass   0 0
12 8 PASS N   Pass   0 0
13 7 2C-2 W D8 200   3 -3
14 5 PASS N   Pass   0 0
Board 117 
Dealer SJT432 
Love AllKT864 
 65 
AT53 J862
A 9765
A73 5
AKJ42 QT93
 KQ94 
 KQ8 
 QJ92 
 87 
BOARD 11
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 4S= E HK   -420 -6 6
2 5 4S= E HK   -420 1 -1
3 4 3NT-2 W D6 100   2 -2
4 3 4S-1 E DQ 50   -2 2
5 2 4S+1 E DQ   -450 -1 1
6 1 2NT+2 W D6   -180 6 -6
8 14 2C+4 E C8   -170 -1 1
9 13 3S+2 W D6   -200 -2 2
10 12 2Hx-2 N D3   -300 0 0
12 10 5Dx-2 S HA   -300 0 0
13 9 3C+2 E DQ   -150 2 -2
14 8 3C+2 W S3   -150 1 -1
Board 12A865 
Dealer WJT3 
NS GameK72 
 AQ7 
42 Q97
865 AKQ92
A3 JT8
JT9653 82
 KJT3 
 74 
 Q9654 
 K4 
BOARD 12
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 6 2NT-1 N HA   -100 0 0
2 5 1NT= N HA 90   0 0
3 4 2S+1 N HK 140   6 -6
4 3 1NT-1 N HA   -100 -6 6
5 2 1NT= N HA 90   0 0
6 1 1NT-1 N HA   -100 0 0
8 14 1NT= N HK 90   1 -1
9 13 3S+1 N HA 170   7 -7
10 12 3S= N HA 140   1 -1
12 10 2S= N HA 110   -1 1
13 9 1NT-1 N HA   -100 -7 7
14 8 2H-1 E CK 50   -1 1
Board 13AKT632 
Dealer N95 
Game AllK 
 A764 
J97 Q4
872 KQ64
AQT2 J763
J53 KQ9
 85 
 AJT3 
 9854 
 T82 
BOARD 13
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 4S-2 N CK   -200 -7 7
2 7 2S+1 N H2 140   -4 4
3 6 3D-2 W SA 200   7 -7
4 5 4S-1 N HK   -100 -7 7
5 4 2D-2 W SA 200   7 -7
6 3 3S-1 N D3   -100 -7 7
7 2 3D-3 W SK 300   4 -4
9 1 2S= N D2 110   7 -7
10 14 3NT-3 E SK 300   4 -4
11 13 3D-3 W SA 300   0 0
13 11 3D-3 W SK 300   0 0
14 10 1S+2 N HK 140   -4 4
Board 14AJ72 
Dealer EA6 
Love AllAK94 
 863 
Q6 T984
KJ92 QT854
QJT 73
AQ97 T4
 K53 
 73 
 8652 
 KJ52 
BOARD 14
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 9 2S= W* DA   -110 0 0
2 7 1C-1 W* HA 50   0 0
3 6 2H= W DA   -110 -2 2
4 5 3C-2 S* DQ   -100 0 0
5 4 2H= W DA   -110 0 0
6 3 2NT-1 S DQ   -50 2 -2
7 2 3H-1 W DA 50   0 0
9 1 3S-2 S* DQ   -100 0 0
10 14 2H= E D8   -110 -4 4
11 13 3H= W C6   -140 -6 6
13 11 2NT= N H5 120   6 -6
14 10 3H-1 W S7 50   4 -4
Board 15J42 
Dealer SQ2 
NS GameA953 
 AK83 
K73 A986
JT A75
KJT2 Q76
Q542 J96
 QT5 
 K98643 
 84 
 T7 
BOARD 15
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 2H+1 N C9 140   1 -1
2 10 2H= N D6 110   -1 1
3 8 2H= N SA 110   -1 1
4 7 3H-1 S C2   -100 -6 6
5 6 3H= N SA 140   0 0
6 5 2H+1 N D6 140   0 0
7 4 3H= S HJ 140   6 -6
8 3 2H+1 N H5 140   1 -1
10 2 2H+1 N C8 140   1 -1
11 1 2H= S DJ 110   -1 1
12 14 2S-2 E D8 100   -1 1
14 12 2H+1 S D2 140   1 -1
Board 16A863 
Dealer W9872 
EW GameQ 
 KQ72 
KT7 9542
KT5 Q64
JT754 K86
93 865
 QJ 
 AJ3 
 A932 
 AJT4 
BOARD 16
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 11 3NT+1 N S9 430   10 -10
2 10 3NT-1 S S7   -50 -10 10
3 8 3NT= S S7 400   0 0
4 7 3NT= S S7 400   10 -10
5 6 3NT+1 S DQ 430   1 -1
6 5 3NT= S C9 400   -1 1
7 4 3NT-1 S DJ   -50 -10 10
8 3 3NT= S C9 400   0 0
10 2 3NT= S D5 400   10 -10
11 1 4H-1 N S5   -50 -10 10
12 14 3NT= S H2 400   6 -6
14 12 1NT+2 S D5 150   -6 6
Board 17T982 
Dealer N83 
Love AllJ8 
 QT642 
QJ763 K4
A KQJ92
AQ 9642
AK975 J3
 A5 
 T7654 
 KT753 
 8 
BOARD 17
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 3NT+2 W C2   -460 -11 11
2 12 3NT+2 E D5   -460 -12 12
3 11 3NT+1 W DJ   -430 -10 10
4 9 3NT+1 W C2   -430 -1 1
5 8 4S+1 W S2   -450 8 -8
6 7 6NT= W C3   -990 -11 11
7 6 3NT+1 E D5   -430 11 -11
8 5 2Hx-4 S CA   -800 -8 8
9 4 3NT= W C4   -400 1 -1
11 3 4S-1 W DJ 50   10 -10
12 2 4S-3 W D9 150   12 -12
13 1 4S-1 W H9 50   11 -11
Board 18A8 
Dealer EK3 
NS GameQ62 
 KT8532 
Q94 KJT73
A9852 T74
KT J743
J64 A
 652 
 QJ6 
 A985 
 Q97 
BOARD 18
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 13 3S-1 E C7 50   5 -5
2 12 3S-1 E C6 50   4 -4
3 11 3C+1 N H7 130   8 -8
4 9 3S= E C7   -140 -5 5
5 8 4S-1 E C7 50   0 0
6 7 4S-1 E C6 50   -2 2
7 6 3C= N SJ 110   2 -2
8 5 3H-1 W C3 50   0 0
9 4 3S-1 E C7 50   5 -5
11 3 5Cx-1 N H7   -200 -8 8
12 2 2S= E C7   -110 -4 4
13 1 3S= W SA   -140 -5 5
Board 19T754 
Dealer SKT93 
EW GameJ8 
 Q74 
AK J9863
J65 7
KQ96 AT54
AKJT 985
 Q2 
 AQ842 
 732 
 632 
BOARD 19
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 14 4S= W DJ   -620 -14 14
3 13 3NT-1 W H3 100   0 0
4 12 3NT-1 W H10 100   13 -13
5 10 3NT-1 W H2 100   13 -13
6 9 4S+1 W H2   -650 -13 13
7 8 3NT+1 W H2   -630 1 -1
8 7 3NT+2 W H3   -660 -1 1
9 6 3NT-1 W H3 100   13 -13
10 5 3NT+2 W H2   -660 -13 13
12 4 4S+2 W C4   -680 -13 13
13 3 3NT-1 W H2 100   0 0
14 2 3NT-3 W S4 300   14 -14
Board 20972 
Dealer WK94 
Game AllJ853 
 962 
J3 KT8
A76 JT52
AQ964 2
AKJ QT873
 AQ654 
 Q83 
 KT7 
 54 
BOARD 20
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 14 3NT= E S5   -600 0 0
3 13 4H-1 E SA 100   12 -12
4 12 3NT-1 E S4 100   12 -12
5 10 2NT= W S7   -120 1 -1
6 9 3D-1 W S7 100   0 0
7 8 4H-1 E D10 100   12 -12
8 7 3NT= W S2   -600 -12 12
9 6 3NT-1 E C5 100   0 0
10 5 3H= E C5   -140 -1 1
12 4 3NT= E S5   -600 -12 12
13 3 3NT= W S7   -600 -12 12
14 2 3NT= E S5   -600 0 0
Board 21K854 
Dealer NA973 
NS GameT94 
 T6 
92 T63
QJ862 K4
87 Q63
AQJ9 K8742
 AQJ7 
 T5 
 AKJ52 
 53 
BOARD 21
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 2S+3 N S2 200   -10 10
3 1 4S+1 N HK 650   10 -10
4 14 4S= S HQ 620   9 -9
5 13 4S+1 S S3 650   10 -10
6 11 1S+4 S S9 200   3 -3
7 10 4S+1 S S2 650   0 0
8 9 4C-2 E DK 100   5 -5
9 8 4S-1 S HQ   -100 -5 5
10 7 4S+1 N HK 650   0 0
11 6 1NT= N HK 90   -3 3
13 5 1S+4 S HQ 200   -10 10
14 4 2S+3 N H5 200   -9 9
Board 22KQ852 
Dealer E843 
EW Game- 
 KQT62 
T976 43
AQ76 K952
T7 AKJ83
874 J5
 AJ 
 JT 
 Q96542 
 A93 
BOARD 22
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 3 3S+1 N DA 170   -9 9
3 1 4Sx= N D10 590   9 -9
4 14 4S= S D10 420   7 -7
5 13 3H-2 W CK 200   3 -3
6 11 2S+2 N DA 170   -6 6
7 10 2H= W CK   -110 0 0
8 9 3H= W SK   -140 -6 6
9 8 2S= N DA 110   6 -6
10 7 4Sx-1 N DK   -100 0 0
11 6 4S= N DK 420   6 -6
13 5 3H-1 W CK 100   -3 3
14 4 4C= S D10 130   -7 7
Board 23T 
Dealer SAK762 
Game AllQT96 
 K83 
Q965 K74
Q3 JT4
A83 KJ72
A642 Q75
 AJ832 
 985 
 54 
 JT9 
BOARD 23
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 2H= N D2 110   -3 3
2 4 2H-2 N H7   -200 -7 7
4 2 2H= N HJ 110   7 -7
5 1 2S-2 W HA 200   3 -3
6 14 2S-1 W HA 100   5 -5
7 12 1NT= W HA   -90 0 0
8 11 1NT= W H6   -90 -5 5
9 10 2H= N C5 110   0 0
10 9 3C-1 W S10 100   0 0
11 8 2NT-1 W H6 100   5 -5
12 7 2H-1 S S5   -100 0 0
14 6 1NT= E H5   -90 -5 5
Board 24JT843 
Dealer WKQ764 
Love AllK65 
 - 
65 Q7
T92 J53
AJ983 Q4
J83 A96542
 AK92 
 A8 
 T72 
 KQT7 
BOARD 24
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 5 4S+3 N CA 510   1 -1
2 4 4S+2 S H10 480   -1 1
4 2 4S+3 N CA 510   1 -1
5 1 4S+2 S S5 480   -1 1
6 14 4S+2 S DA 480   0 0
7 12 5S+1 N DQ 480   -1 1
8 11 4S+2 S H10 480   0 0
9 10 4S+3 N CA 510   2 -2
10 9 4S+1 N DQ 450   -2 2
11 8 4S+2 S C3 480   0 0
12 7 4S+3 N CA 510   1 -1
14 6 4S+2 S H9 480   0 0
Board 25875 
Dealer NAK72 
EW GameQ3 
 AQJ2 
AKT9 QJ2
83 QJT
T852 94
K73 T8654
 643 
 9654 
 AKJ76 
 9 
BOARD 25
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 4H= N HQ 420   0 0
2 6 1NT+1 N HQ 120   -8 8
3 5 3H+1 N HQ 170   -6 6
5 3 4H= N HQ 420   6 -6
6 2 4H+1 N C6 450   8 -8
7 1 4H= N D9 420   0 0
8 13 4H= N HQ 420   10 -10
9 12 4H+2 N HQ 480   2 -2
10 11 2H+2 N HQ 170   -6 6
11 10 4H= N H10 420   6 -6
12 9 4H= N HQ 420   -2 2
13 8 4H-1 N SQ   -50 -10 10
Board 26KJ94 
Dealer E- 
Game AllAKT83 
 9542 
T75 A83
JT62 874
7654 Q2
K3 AQT86
 Q62 
 AKQ953 
 J9 
 J7 
BOARD 26
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
1 7 3NT-2 N C2   -200 0 0
2 6 3H-3 S CK   -300 -10 10
3 5 2H+1 S S5 140   6 -6
5 3 2H-1 S CK   -100 -6 6
6 2 2H+2 N D6 170   10 -10
7 1 3NT-2 N C8   -200 0 0
8 13 3NT-2 N C6   -200 -9 9
9 12 2H+3 N DQ 200   2 -2
10 11 3H-1 N H8   -100 0 0
11 10 2H-1 S CK   -100 0 0
12 9 2H+1 S CK 140   -2 2
13 8 2H+2 S D7 170   9 -9
Board 27AT53 
Dealer SKQ 
Love AllT8653 
 Q7 
6 KQ87
A853 T976
7 KQJ2
AKT9654 J
 J942 
 J42 
 A94 
 832 
BOARD 27
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 8 3NT+2 E S2   -460 -11 11
3 7 4H-1 W D5 50   0 0
4 6 6H-3 E DA 150   11 -11
6 4 4H= W D8   -420 -11 11
7 3 4H-1 E D2 50   0 0
8 2 4H-1 W D5 50   11 -11
9 14 4H-1 E DA 50   10 -10
10 13 4H= W D8   -420 -10 10
11 12 4H-1 E S2 50   -2 2
12 11 4H-2 W SA 100   2 -2
13 10 4H-1 E DA 50   10 -10
14 9 4H= W D2   -420 -10 10
Board 28A97 
Dealer WJ762 
NS GameJ986 
 86 
853 KQ62
QT5 A98
532 AQ7
KJ42 AT9
 JT4 
 K43 
 KT4 
 Q753 
BOARD 28
NS EW Contract Dec Lead NS+ NS- IMP IMP
2 8 4S-3 E SJ 150   3 -3
3 7 3NT= W S7   -400 2 -2
4 6 3NT+1 W H6   -430 -8 8
6 4 1C+1 E S10   -90 8 -8
7 3 3NT+2 E SJ   -460 -2 2
8 2 3NT-1 E C3 50   -3 3
9 14 3NT+1 E SJ   -430 -10 10
10 13 3NT-1 E D8 50   0 0
11 12 3NT-1 W D6 50   10 -10
12 11 4S= E S4   -420 -10 10
13 10 3NT-1 E SJ 50   0 0
14 9 3NT-1 W S6 50   10 -10

ScoreCards    
Ranks     Travellers

YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 1
NS: Team Total IMPs = -10 Factored Imps -10 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5Hx-5 E D10 1100 15 23 Roger Williams - Ray Hutchinson
2 NS   3NT-3 E H5 150 8
3 EW   4S= N D2 420 6 -4 Pat Barton - John Moor
4 All   4S+1 W* CA -650 -10
5 NS   2S+2 E D2 -170 1 0 Michael Byrne - Hugh McGann
6 EW   3NT+1 N C2 430 -1
7 All   2S-2 N* HA -200 -7 -13 Carol Wood - Pat Holloway
8 -   4S= E DA -420 -6
9 EW   3S+3 N D2 230 13 13 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   4S= E HK -420 -6 -6 Suzy Lawson - David S Jones
12 NS   2NT-1 N HA -100 0
13 All   4S-2 N CK -200 -7 -7 Pauline Lang - Rod Franks
14 -   2S= W* DA -110 0
15 NS   2H+1 N C9 140 1 11 Shirley Morrisroe - Pat Powell
16 EW   3NT+1 N S9 430 10
17 -   3NT+2 W C2 -460 -11 -6 Harry Hoyle - Mark Armitage
18 NS   3S-1 E C7 50 5
21 NS   2S+3 N S2 200 -10 -19 Brian Ziff - Arthur Selman
22 EW   3S+1 N DA 170 -9
23 All   2H= N D2 110 -3 -2 Philip Mason - Pauline Cooper
24 -   4S+3 N CA 510 1
25 EW   4H= N HQ 420 0 0 Adam Dickinson - Phil Smith
26 All   3NT-2 N C2 -200 0
EW: Team Total IMPs = -10 Factored Imps -10 Section Rank = 9
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 N HA 50 15 23 Dale Strawn - Bobbie Sissons
2 NS   4H-2 N C2 200 8
3 EW   3S+1 N SA -170 6 -4 Marion Curran - Margaret McCabe
4 All   2S+2 E* D3 170 -10
5 NS   2H+3 W C5 200 1 0 Fiona Brown - Susan Stockdale
6 EW   3NT+2 S C4 -460 -1
7 All   2S-1 W* H6 -100 -7 -13 Noreen Mayo - Ruth Billingham
8 -   3S+1 E DA 170 -6
9 EW   4H= W DA 620 13 13 Denis Murphy - Pearl Murphy
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2NT+2 W D6 180 -6 -6 Alan Jarvis - Gill Copeland
12 NS   1NT-1 N HA 100 0
13 All   2S= N D2 -110 -7 -7 David Pennington - Steve Mattinson
14 -   3S-2 S* DQ 100 0
15 NS   2H= S DJ -110 1 11 Gill Woodcock - Judy Jackson
16 EW   4H-1 N S5 50 10
17 -   4S-1 W H9 -50 -11 -6 George Bak - Steve Blackburn
18 NS   3S= W SA 140 5
21 NS   4S+1 N HK -650 -10 -19 Neil Solden - Terry Read
22 EW   4Sx= N D10 -590 -9
23 All   2S-2 W HA -200 -3 -2 Roy Garthwaite - Heather Hobson
24 -   4S+2 S S5 -480 1
25 EW   4H= N D9 -420 0 0 Dominic Pinto - Phil Morrison
26 All   3NT-2 N C8 200 0


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 2
NS: Team Total IMPs = -71 Factored Imps -71 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   2S+2 S DK 170 0 -11 Shirley Morrisroe - Pat Powell
4 All   1S-4 N* H5 -400 -11
5 NS   2H+1 W SQ -140 1 1 Harry Hoyle - Mark Armitage
6 EW   3NT+2 S C4 460 0
7 All   2S-1 W* H6 100 7 13 Sandra Penfold - Brian Senior
8 -   3S+1 E DA -170 6
9 EW   4S+2 S HA 480 1 -4 Brian Ziff - Arthur Selman
10 All   PASS N   Pass -5
11 -   4S= E HK -420 1 1 Philip Mason - Pauline Cooper
12 NS   1NT= N HA 90 0
13 All   2S+1 N H2 140 -4 -4 Adam Dickinson - Phil Smith
14 -   1C-1 W* HA 50 0
15 NS   2H= N D6 110 -1 -11 Roger Williams - Ray Hutchinson
16 EW   3NT-1 S S7 -50 -10
17 -   3NT+2 E D5 -460 -12 -8 Pat Barton - John Moor
18 NS   3S-1 E C6 50 4
19 EW   4S= W DJ -620 -14 -14 Michael Byrne - Hugh McGann
20 All   3NT= E S5 -600 0
23 All   2H-2 N H7 -200 -7 -8 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
24 -   4S+2 S H10 480 -1
25 EW   1NT+1 N HQ 120 -8 -18 Suzy Lawson - David S Jones
26 All   3H-3 S CK -300 -10
27 -   3NT+2 E S2 -460 -11 -8 John Hilton - Richard Ingram
28 NS   4S-3 E SJ 150 3
EW: Team Total IMPs = -71 Factored Imps -71 Section Rank = 13
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   2S+2 N DJ -170 0 -11 Gill Woodcock - Judy Jackson
4 All   3NT-1 E D4 -100 -11
5 NS   2H+2 W SQ 170 1 1 George Bak - Steve Blackburn
6 EW   3NT+2 S C4 -460 0
7 All   2S-2 N* HA 200 7 13 Nevena Senior - Tim Smith
8 -   4S= E DA 420 6
9 EW   4S+1 S HA -450 1 -4 Neil Solden - Terry Read
10 All   4H-2 W D2 -200 -5
11 -   4S+1 E DQ 450 1 1 Roy Garthwaite - Heather Hobson
12 NS   1NT= N HA -90 0
13 All   3D-3 W SK -300 -4 -4 Dominic Pinto - Phil Morrison
14 -   3H-1 W DA -50 0
15 NS   2H+1 N C8 -140 -1 -11 Dale Strawn - Bobbie Sissons
16 EW   3NT= S D5 -400 -10
17 -   4S-3 W D9 -150 -12 -8 Marion Curran - Margaret McCabe
18 NS   2S= E C7 110 4
19 EW   3NT-3 W S4 -300 -14 -14 Fiona Brown - Susan Stockdale
20 All   3NT= E S5 600 0
23 All   2H= N HJ -110 -7 -8 Denis Murphy - Pearl Murphy
24 -   4S+3 N CA -510 -1
25 EW   4H+1 N C6 -450 -8 -18 Alan Jarvis - Gill Copeland
26 All   2H+2 N D6 -170 -10
27 -   4H-1 W D5 -50 -11 -8 Stuart Kay - James Carpenter
28 NS   3NT-1 E C3 -50 3


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 3
NS: Team Total IMPs = 45 Factored Imps 45 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 -50 0 -2 Pauline Lang - Rod Franks
2 NS   3NT-1 E H6 50 -2
5 NS   1NT-2 N CA -200 -2 -3 Pat Barton - John Moor
6 EW   3NT+2 S S3 460 -1
7 All   2H-1 S SK -100 -5 3 Michael Byrne - Hugh McGann
8 -   3S= E DA -140 8
9 EW   4S+1 S HA 450 -1 4 Carol Wood - Pat Holloway
10 All   4H-2 W D2 200 5
11 -   3NT-2 W D6 100 2 8 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
12 NS   2S+1 N HK 140 6
13 All   3D-2 W SA 200 7 5 Suzy Lawson - David S Jones
14 -   2H= W DA -110 -2
15 NS   2H= N SA 110 -1 -1 John Hilton - Richard Ingram
16 EW   3NT= S S7 400 0
17 -   3NT+1 W DJ -430 -10 -2 Shirley Morrisroe - Pat Powell
18 NS   3C+1 N H7 130 8
19 EW   3NT-1 W H3 100 0 12 Harry Hoyle - Mark Armitage
20 All   4H-1 E SA 100 12
21 NS   4S+1 N HK 650 10 19 Sandra Penfold - Brian Senior
22 EW   4Sx= N D10 590 9
25 EW   3H+1 N HQ 170 -6 0 Philip Mason - Pauline Cooper
26 All   2H+1 S S5 140 6
27 -   4H-1 W D5 50 0 2 Adam Dickinson - Phil Smith
28 NS   3NT= W S7 -400 2
EW: Team Total IMPs = 45 Factored Imps 45 Section Rank = 3
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 50 0 -2 David Pennington - Steve Mattinson
2 NS   2H= S S3 -110 -2
5 NS   2C+2 E D8 130 -2 -3 Marion Curran - Margaret McCabe
6 EW   3NT+3 S H2 -490 -1
7 All   3NT-1 W* D10 -100 -5 3 Fiona Brown - Susan Stockdale
8 -   3Dx-3 S SK 500 8
9 EW   4S+2 S HA -480 -1 4 Noreen Mayo - Ruth Billingham
10 All   PASS N   Pass 5
11 -   4S-1 E DQ -50 2 8 Denis Murphy - Pearl Murphy
12 NS   1NT-1 N HA 100 6
13 All   3S-1 N D3 100 7 5 Alan Jarvis - Gill Copeland
14 -   2NT-1 S DQ 50 -2
15 NS   2H+1 N H5 -140 -1 -1 Stuart Kay - James Carpenter
16 EW   3NT= S C9 -400 0
17 -   4S-1 W DJ -50 -10 -2 Gill Woodcock - Judy Jackson
18 NS   5Cx-1 N H7 200 8
19 EW   3NT-1 W H2 -100 0 12 George Bak - Steve Blackburn
20 All   3NT= W S7 600 12
21 NS   2S+3 N S2 -200 10 19 Nevena Senior - Tim Smith
22 EW   3S+1 N DA -170 9
25 EW   4H= N HQ -420 -6 0 Roy Garthwaite - Heather Hobson
26 All   2H-1 S CK 100 6
27 -   4H-1 E D2 -50 0 2 Dominic Pinto - Phil Morrison
28 NS   3NT+2 E SJ 460 2


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 4
NS: Team Total IMPs = 61 Factored Imps 61 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 -50 0 3 John Hilton - Richard Ingram
2 NS   3D= W H4 -110 3
3 EW   4S+1 N H6 450 6 20 Roger Williams - Ray Hutchinson
4 All   4Sx-1 W* CA 200 14
7 All   3NTx-3 E* S4 800 16 16 Harry Hoyle - Mark Armitage
8 -   3S+1 W D2 -170 0
9 EW   4H= W DA -620 -13 -13 Sandra Penfold - Brian Senior
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   4S-1 E DQ 50 -2 -8 Brian Ziff - Arthur Selman
12 NS   1NT-1 N HA -100 -6
13 All   4S-1 N HK -100 -7 -7 Philip Mason - Pauline Cooper
14 -   3C-2 S* DQ -100 0
15 NS   3H-1 S C2 -100 -6 4 Adam Dickinson - Phil Smith
16 EW   3NT= S S7 400 10
17 -   3NT+1 W C2 -430 -1 -6 Pauline Lang - Rod Franks
18 NS   3S= E C7 -140 -5
19 EW   3NT-1 W H10 100 13 25 Pat Barton - John Moor
20 All   3NT-1 E S4 100 12
21 NS   4S= S HQ 620 9 16 Michael Byrne - Hugh McGann
22 EW   4S= S D10 420 7
23 All   2H= N HJ 110 7 8 Carol Wood - Pat Holloway
24 -   4S+3 N CA 510 1
27 -   6H-3 E DA 150 11 3 Suzy Lawson - David S Jones
28 NS   3NT+1 W H6 -430 -8
EW: Team Total IMPs = 61 Factored Imps 61 Section Rank = 2
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 50 0 3 Stuart Kay - James Carpenter
2 NS   2H-2 S D9 200 3
3 EW   3S+2 N C5 -200 6 20 Dale Strawn - Bobbie Sissons
4 All   5Sx= E* DK 850 14
7 All   3NT= E* CQ 600 16 16 George Bak - Steve Blackburn
8 -   2S+2 E DK 170 0
9 EW   3S+3 N D2 -230 -13 -13 Nevena Senior - Tim Smith
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   3NT-2 W D6 -100 -2 -8 Neil Solden - Terry Read
12 NS   2S+1 N HK -140 -6
13 All   2D-2 W SA -200 -7 -7 Roy Garthwaite - Heather Hobson
14 -   2H= W DA 110 0
15 NS   3H= S HJ -140 -6 4 Dominic Pinto - Phil Morrison
16 EW   3NT-1 S DJ 50 10
17 -   3NT= W C4 400 -1 -6 David Pennington - Steve Mattinson
18 NS   3S-1 E C7 -50 -5
19 EW   4S+2 W C4 680 13 25 Marion Curran - Margaret McCabe
20 All   3NT= E S5 600 12
21 NS   2S+3 N H5 -200 9 16 Fiona Brown - Susan Stockdale
22 EW   4C= S D10 -130 7
23 All   2H-2 N H7 200 7 8 Noreen Mayo - Ruth Billingham
24 -   4S+2 S H10 -480 1
27 -   4H= W D8 420 11 3 Alan Jarvis - Gill Copeland
28 NS   1C+1 E S10 90 -8


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 5
NS: Team Total IMPs = 70 Factored Imps 70 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 0 6 Adam Dickinson - Phil Smith
2 NS   3NT-1 E H6 50 6
3 EW   4S= N DJ 420 0 8 Pauline Lang - Rod Franks
4 All   1S-3 N* C10 -300 8
5 NS   3C-1 E D3 50 5 5 Shirley Morrisroe - Pat Powell
6 EW   3NT+3 S C4 490 0
9 EW   4Sx+2 N D6 790 7 7 Michael Byrne - Hugh McGann
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   4S+1 E DQ -450 -1 -1 Carol Wood - Pat Holloway
12 NS   1NT= N HA 90 0
13 All   2D-2 W SA 200 7 7 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
14 -   2H= W DA -110 0
15 NS   3H= N SA 140 0 1 Suzy Lawson - David S Jones
16 EW   3NT+1 S DQ 430 1
17 -   4S+1 W S2 -450 8 8 John Hilton - Richard Ingram
18 NS   4S-1 E C7 50 0
19 EW   3NT-1 W H2 100 13 14 Roger Williams - Ray Hutchinson
20 All   2NT= W S7 -120 1
21 NS   4S+1 S S3 650 10 13 Harry Hoyle - Mark Armitage
22 EW   3H-2 W CK 200 3
23 All   2S-2 W HA 200 3 2 Sandra Penfold - Brian Senior
24 -   4S+2 S S5 480 -1
25 EW   4H= N HQ 420 6 0 Brian Ziff - Arthur Selman
26 All   2H-1 S CK -100 -6
EW: Team Total IMPs = 70 Factored Imps 70 Section Rank = 1
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 0 6 Dominic Pinto - Phil Morrison
2 NS   2S-2 N C2 200 6
3 EW   4S= N DJ -420 0 8 David Pennington - Steve Mattinson
4 All   4S= W* CA 620 8
5 NS   3H= W SQ 140 5 5 Gill Woodcock - Judy Jackson
6 EW   3NT+3 S H2 -490 0
9 EW   4S+2 S HK -480 7 7 Fiona Brown - Susan Stockdale
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   4S= E HK 420 -1 -1 Noreen Mayo - Ruth Billingham
12 NS   1NT= N HA -90 0
13 All   4S-1 N HK 100 7 7 Denis Murphy - Pearl Murphy
14 -   3C-2 S* DQ 100 0
15 NS   2H+1 N D6 -140 0 1 Alan Jarvis - Gill Copeland
16 EW   3NT= S C9 -400 1
17 -   2Hx-4 S CA 800 8 8 Stuart Kay - James Carpenter
18 NS   3H-1 W C3 -50 0
19 EW   3NT+2 W H2 660 13 14 Dale Strawn - Bobbie Sissons
20 All   3H= E C5 140 1
21 NS   1S+4 S HQ -200 10 13 George Bak - Steve Blackburn
22 EW   3H-1 W CK -100 3
23 All   2H= N D2 -110 3 2 Nevena Senior - Tim Smith
24 -   4S+3 N CA -510 -1
25 EW   3H+1 N HQ -170 6 0 Neil Solden - Terry Read
26 All   2H+1 S S5 -140 -6


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 6
NS: Team Total IMPs = -22 Factored Imps -22 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   2S+1 S DK 140 -7 -15 John Hilton - Richard Ingram
4 All   4Sx+1 W* CK -990 -8
5 NS   2H+1 W SQ -140 1 2 Roger Williams - Ray Hutchinson
6 EW   3NT+3 S H2 490 1
7 All   2Sx-1 N* HA -200 -2 0 Pat Barton - John Moor
8 -   4H-2 N DJ -100 2
11 -   2NT+2 W D6 -180 6 6 Sandra Penfold - Brian Senior
12 NS   1NT-1 N HA -100 0
13 All   3S-1 N D3 -100 -7 -5 Brian Ziff - Arthur Selman
14 -   2NT-1 S DQ -50 2
15 NS   2H+1 N D6 140 0 -1 Philip Mason - Pauline Cooper
16 EW   3NT= S C9 400 -1
17 -   6NT= W C3 -990 -11 -13 Adam Dickinson - Phil Smith
18 NS   4S-1 E C6 50 -2
19 EW   4S+1 W H2 -650 -13 -13 Pauline Lang - Rod Franks
20 All   3D-1 W S7 100 0
21 NS   1S+4 S S9 200 3 -3 Shirley Morrisroe - Pat Powell
22 EW   2S+2 N DA 170 -6
23 All   2S-1 W HA 100 5 5 Michael Byrne - Hugh McGann
24 -   4S+2 S DA 480 0
25 EW   4H+1 N C6 450 8 18 Carol Wood - Pat Holloway
26 All   2H+2 N D6 170 10
27 -   4H= W D8 -420 -11 -3 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
28 NS   1C+1 E S10 -90 8
EW: Team Total IMPs = -22 Factored Imps -22 Section Rank = 11
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
3 EW   4S= S S3 -420 -7 -15 Stuart Kay - James Carpenter
4 All   4S+1 W* CA 650 -8
5 NS   2S+2 E C8 170 1 2 Dale Strawn - Bobbie Sissons
6 EW   3NT+2 S C6 -460 1
7 All   1NT+2 E* HJ 150 -2 0 Marion Curran - Margaret McCabe
8 -   2S+2 E DA 170 2
11 -   4S= E HK 420 6 6 Nevena Senior - Tim Smith
12 NS   2NT-1 N HA 100 0
13 All   3D-2 W SA -200 -7 -5 Neil Solden - Terry Read
14 -   2H= W DA 110 2
15 NS   3H= N SA -140 0 -1 Roy Garthwaite - Heather Hobson
16 EW   3NT+1 S DQ -430 -1
17 -   3NT+1 E D5 430 -11 -13 Dominic Pinto - Phil Morrison
18 NS   3C= N SJ -110 -2
19 EW   3NT-1 W H3 -100 -13 -13 David Pennington - Steve Mattinson
20 All   3NT-1 E C5 -100 0
21 NS   1NT= N HK -90 3 -3 Gill Woodcock - Judy Jackson
22 EW   4S= N DK -420 -6
23 All   1NT= E H5 90 5 5 Fiona Brown - Susan Stockdale
24 -   4S+2 S H9 -480 0
25 EW   1NT+1 N HQ -120 8 18 Noreen Mayo - Ruth Billingham
26 All   3H-3 S CK 300 10
27 -   6H-3 E DA -150 -11 -3 Denis Murphy - Pearl Murphy
28 NS   3NT+1 W H6 430 8


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 7
NS: Team Total IMPs = 20 Factored Imps 20 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 0 -6 Philip Mason - Pauline Cooper
2 NS   2S-2 N C2 -200 -6
5 NS   3C= E D4 -110 0 0 Pauline Lang - Rod Franks
6 EW   3NT+2 S C4 460 0
7 All   1NT= S* SA 90 12 8 Shirley Morrisroe - Pat Powell
8 -   4D-2 S SQ -100 -4
9 EW   4S+1 S HK 450 -2 -5 Harry Hoyle - Mark Armitage
10 All   2H-1 W D2 100 -3
13 All   3D-3 W SK 300 4 4 Carol Wood - Pat Holloway
14 -   3H-1 W DA 50 0
15 NS   3H= S HJ 140 6 -4 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
16 EW   3NT-1 S DJ -50 -10
17 -   3NT+1 E D5 -430 11 13 Suzy Lawson - David S Jones
18 NS   3C= N SJ 110 2
19 EW   3NT+1 W H2 -630 1 13 John Hilton - Richard Ingram
20 All   4H-1 E D10 100 12
21 NS   4S+1 S S2 650 0 0 Roger Williams - Ray Hutchinson
22 EW   2H= W CK -110 0
23 All   1NT= W HA -90 0 -1 Pat Barton - John Moor
24 -   5S+1 N DQ 480 -1
25 EW   4H= N D9 420 0 0 Sandra Penfold - Brian Senior
26 All   3NT-2 N C8 -200 0
27 -   4H-1 E D2 50 0 -2 Brian Ziff - Arthur Selman
28 NS   3NT+2 E SJ -460 -2
EW: Team Total IMPs = 20 Factored Imps 20 Section Rank = 5
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 0 -6 Roy Garthwaite - Heather Hobson
2 NS   3NT-1 E H6 -50 -6
5 NS   2S= W CK 110 0 0 David Pennington - Steve Mattinson
6 EW   3NT+2 S C4 -460 0
7 All   3NT= E* H4 600 12 8 Gill Woodcock - Judy Jackson
8 -   4S-1 E DA -50 -4
9 EW   5Hx-2 E S4 -500 -2 -5 George Bak - Steve Blackburn
10 All   2C-2 W D8 -200 -3
13 All   2S+1 N H2 -140 4 4 Noreen Mayo - Ruth Billingham
14 -   1C-1 W* HA -50 0
15 NS   3H-1 S C2 100 6 -4 Denis Murphy - Pearl Murphy
16 EW   3NT= S S7 -400 -10
17 -   6NT= W C3 990 11 13 Alan Jarvis - Gill Copeland
18 NS   4S-1 E C6 -50 2
19 EW   3NT+2 W H3 660 1 13 Stuart Kay - James Carpenter
20 All   3NT= W S2 600 12
21 NS   4S+1 N HK -650 0 0 Dale Strawn - Bobbie Sissons
22 EW   4Sx-1 N DK 100 0
23 All   2H-1 S S5 100 0 -1 Marion Curran - Margaret McCabe
24 -   4S+3 N CA -510 -1
25 EW   4H= N HQ -420 0 0 Nevena Senior - Tim Smith
26 All   3NT-2 N C2 200 0
27 -   4H-1 W D5 -50 0 -2 Neil Solden - Terry Read
28 NS   3NT= W S7 400 -2


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 8
NS: Team Total IMPs = 15 Factored Imps 15 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 -50 0 -3 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
2 NS   2H-2 S D9 -200 -3
3 EW   4S= S S3 420 7 15 Suzy Lawson - David S Jones
4 All   4S+1 W* CA -650 8
7 All   3D-3 W H5 300 13 13 Roger Williams - Ray Hutchinson
8 -   3H-3 N C3 -150 0
9 EW   4S+2 S HA 480 7 7 Pat Barton - John Moor
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2C+4 E C8 -170 -1 0 Michael Byrne - Hugh McGann
12 NS   1NT= N HK 90 1
15 NS   2H+1 N H5 140 1 1 Brian Ziff - Arthur Selman
16 EW   3NT= S C9 400 0
17 -   2Hx-4 S CA -800 -8 -8 Philip Mason - Pauline Cooper
18 NS   3H-1 W C3 50 0
19 EW   3NT+2 W H3 -660 -1 -13 Adam Dickinson - Phil Smith
20 All   3NT= W S2 -600 -12
21 NS   4C-2 E DK 100 5 -1 Pauline Lang - Rod Franks
22 EW   3H= W SK -140 -6
23 All   1NT= W H6 -90 -5 -5 Shirley Morrisroe - Pat Powell
24 -   4S+2 S H10 480 0
25 EW   4H= N HQ 420 10 1 Harry Hoyle - Mark Armitage
26 All   3NT-2 N C6 -200 -9
27 -   4H-1 W D5 50 11 8 Carol Wood - Pat Holloway
28 NS   3NT-1 E C3 50 -3
EW: Team Total IMPs = 15 Factored Imps 15 Section Rank = 6
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 50 0 -3 Denis Murphy - Pearl Murphy
2 NS   3D= W H4 110 -3
3 EW   2S+1 S DK -140 7 15 Alan Jarvis - Gill Copeland
4 All   4Sx+1 W* CK 990 8
7 All   2Sx-2 N* HA 500 13 13 Dale Strawn - Bobbie Sissons
8 -   2S+1 W D8 140 0
9 EW   5H-2 W DA -200 7 7 Marion Curran - Margaret McCabe
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   3C+2 W S3 150 -1 0 Fiona Brown - Susan Stockdale
12 NS   2H-1 E CK -50 1
15 NS   2H= N SA -110 1 1 Neil Solden - Terry Read
16 EW   3NT= S S7 -400 0
17 -   4S+1 W S2 450 -8 -8 Roy Garthwaite - Heather Hobson
18 NS   4S-1 E C7 -50 0
19 EW   3NT+1 W H2 630 -1 -13 Dominic Pinto - Phil Morrison
20 All   4H-1 E D10 -100 -12
21 NS   4S-1 S HQ 100 5 -1 David Pennington - Steve Mattinson
22 EW   2S= N DA -110 -6
23 All   2NT-1 W H6 -100 -5 -5 Gill Woodcock - Judy Jackson
24 -   4S+2 S C3 -480 0
25 EW   4H-1 N SQ 50 10 1 George Bak - Steve Blackburn
26 All   2H+2 S D7 -170 -9
27 -   3NT+2 E S2 460 11 8 Noreen Mayo - Ruth Billingham
28 NS   4S-3 E SJ -150 -3


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 9
NS: Team Total IMPs = 33 Factored Imps 33 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 -50 0 2 Brian Ziff - Arthur Selman
2 NS   2H= S S3 110 2
3 EW   4S= N DJ 420 0 -8 Philip Mason - Pauline Cooper
4 All   4S= W* CA -620 -8
5 NS   2S= W CK -110 0 0 Adam Dickinson - Phil Smith
6 EW   3NT+2 S C4 460 0
9 EW   4S+2 N D6 480 1 1 Shirley Morrisroe - Pat Powell
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   3S+2 W D6 -200 -2 5 Harry Hoyle - Mark Armitage
12 NS   3S+1 N HA 170 7
13 All   2S= N D2 110 7 7 Sandra Penfold - Brian Senior
14 -   3S-2 S* DQ -100 0
17 -   3NT= W C4 -400 1 6 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
18 NS   3S-1 E C7 50 5
19 EW   3NT-1 W H3 100 13 13 Suzy Lawson - David S Jones
20 All   3NT-1 E C5 100 0
21 NS   4S-1 S HQ -100 -5 1 John Hilton - Richard Ingram
22 EW   2S= N DA 110 6
23 All   2H= N C5 110 0 2 Roger Williams - Ray Hutchinson
24 -   4S+3 N CA 510 2
25 EW   4H+2 N HQ 480 2 4 Pat Barton - John Moor
26 All   2H+3 N DQ 200 2
27 -   4H-1 E DA 50 10 0 Michael Byrne - Hugh McGann
28 NS   3NT+1 E SJ -430 -10
EW: Team Total IMPs = 33 Factored Imps 33 Section Rank = 4
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 50 0 2 Neil Solden - Terry Read
2 NS   3NT-1 E H6 -50 2
3 EW   4S= N DJ -420 0 -8 Roy Garthwaite - Heather Hobson
4 All   1S-3 N* C10 300 -8
5 NS   3C= E D4 110 0 0 Dominic Pinto - Phil Morrison
6 EW   3NT+2 S C4 -460 0
9 EW   4S+1 N D6 -450 1 1 Gill Woodcock - Judy Jackson
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   3C+2 E DQ 150 -2 5 George Bak - Steve Blackburn
12 NS   1NT-1 N HA 100 7
13 All   4S-2 N CK 200 7 7 Nevena Senior - Tim Smith
14 -   2S= W* DA 110 0
17 -   3NT+1 W C2 430 1 6 Denis Murphy - Pearl Murphy
18 NS   3S= E C7 140 5
19 EW   4S+1 W H2 650 13 13 Alan Jarvis - Gill Copeland
20 All   3D-1 W S7 -100 0
21 NS   4C-2 E DK -100 -5 1 Stuart Kay - James Carpenter
22 EW   3H= W SK 140 6
23 All   3C-1 W S10 -100 0 2 Dale Strawn - Bobbie Sissons
24 -   4S+1 N DQ -450 2
25 EW   4H= N HQ -420 2 4 Marion Curran - Margaret McCabe
26 All   2H+1 S CK -140 2
27 -   4H= W D2 420 10 0 Fiona Brown - Susan Stockdale
28 NS   3NT-1 W S6 -50 -10


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 10
NS: Team Total IMPs = -78 Factored Imps -78 Section Rank = 14
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 N HA -50 -15 -23 Sandra Penfold - Brian Senior
2 NS   4H-2 N C2 -200 -8
3 EW   3S+2 N C5 200 -6 -20 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
4 All   5Sx= E* DK -850 -14
5 NS   2S+2 E C8 -170 -1 -2 Suzy Lawson - David S Jones
6 EW   3NT+2 S C6 460 -1
7 All   2Sx-2 N* HA -500 -13 -13 John Hilton - Richard Ingram
8 -   2S+1 W D8 -140 0
11 -   2Hx-2 N D3 -300 0 1 Pat Barton - John Moor
12 NS   3S= N HA 140 1
13 All   3NT-3 E SK 300 4 0 Michael Byrne - Hugh McGann
14 -   2H= E D8 -110 -4
15 NS   2H+1 N C8 140 1 11 Carol Wood - Pat Holloway
16 EW   3NT= S D5 400 10
19 EW   3NT+2 W H2 -660 -13 -14 Philip Mason - Pauline Cooper
20 All   3H= E C5 -140 -1
21 NS   4S+1 N HK 650 0 0 Adam Dickinson - Phil Smith
22 EW   4Sx-1 N DK -100 0
23 All   3C-1 W S10 100 0 -2 Pauline Lang - Rod Franks
24 -   4S+1 N DQ 450 -2
25 EW   2H+2 N HQ 170 -6 -6 Shirley Morrisroe - Pat Powell
26 All   3H-1 N H8 -100 0
27 -   4H= W D8 -420 -10 -10 Harry Hoyle - Mark Armitage
28 NS   3NT-1 E D8 50 0
EW: Team Total IMPs = -78 Factored Imps -78 Section Rank = 14
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5Hx-5 E D10 -1100 -15 -23 Nevena Senior - Tim Smith
2 NS   3NT-3 E H5 -150 -8
3 EW   4S+1 N H6 -450 -6 -20 Denis Murphy - Pearl Murphy
4 All   4Sx-1 W* CA -200 -14
5 NS   2H+1 W SQ 140 -1 -2 Alan Jarvis - Gill Copeland
6 EW   3NT+3 S H2 -490 -1
7 All   3D-3 W H5 -300 -13 -13 Stuart Kay - James Carpenter
8 -   3H-3 N C3 150 0
11 -   5Dx-2 S HA 300 0 1 Marion Curran - Margaret McCabe
12 NS   2S= N HA -110 1
13 All   1S+2 N HK -140 4 0 Fiona Brown - Susan Stockdale
14 -   3H-1 W S7 -50 -4
15 NS   2H= N D6 -110 1 11 Noreen Mayo - Ruth Billingham
16 EW   3NT-1 S S7 50 10
19 EW   3NT-1 W H2 -100 -13 -14 Roy Garthwaite - Heather Hobson
20 All   2NT= W S7 120 -1
21 NS   4S+1 S S2 -650 0 0 Dominic Pinto - Phil Morrison
22 EW   2H= W CK 110 0
23 All   2H= N C5 -110 0 -2 David Pennington - Steve Mattinson
24 -   4S+3 N CA -510 -2
25 EW   4H= N H10 -420 -6 -6 Gill Woodcock - Judy Jackson
26 All   2H-1 S CK 100 0
27 -   4H-1 E DA -50 -10 -10 George Bak - Steve Blackburn
28 NS   3NT-1 E SJ -50 0


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 11
NS: Team Total IMPs = -2 Factored Imps -2 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 -50 0 -6 Michael Byrne - Hugh McGann
2 NS   3D= W H5 -110 -6
3 EW   2S+2 N DJ 170 0 11 Carol Wood - Pat Holloway
4 All   3NT-1 E D4 100 11
5 NS   3H= W SQ -140 -5 -5 Philip Mason - Pauline Cooper
6 EW   3NT+3 S H2 490 0
7 All   3NT= E* H4 -600 -12 -8 Adam Dickinson - Phil Smith
8 -   4S-1 E DA 50 4
9 EW   4S+1 N D6 450 -1 -1 Pauline Lang - Rod Franks
10 All   PASS N   Pass 0
13 All   3D-3 W SA 300 0 -6 Harry Hoyle - Mark Armitage
14 -   3H= W C6 -140 -6
15 NS   2H= S DJ 110 -1 -11 Sandra Penfold - Brian Senior
16 EW   4H-1 N S5 -50 -10
17 -   4S-1 W DJ 50 10 2 Brian Ziff - Arthur Selman
18 NS   5Cx-1 N H7 -200 -8
21 NS   1NT= N HK 90 -3 3 Suzy Lawson - David S Jones
22 EW   4S= N DK 420 6
23 All   2NT-1 W H6 100 5 5 John Hilton - Richard Ingram
24 -   4S+2 S C3 480 0
25 EW   4H= N H10 420 6 6 Roger Williams - Ray Hutchinson
26 All   2H-1 S CK -100 0
27 -   4H-1 E S2 50 -2 8 Pat Barton - John Moor
28 NS   3NT-1 W D6 50 10
EW: Team Total IMPs = -2 Factored Imps -2 Section Rank = 7
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 50 0 -6 Fiona Brown - Susan Stockdale
2 NS   2H= S C3 -110 -6
3 EW   2S+2 S DK -170 0 11 Noreen Mayo - Ruth Billingham
4 All   1S-4 N* H5 400 11
5 NS   3C-1 E D3 -50 -5 -5 Roy Garthwaite - Heather Hobson
6 EW   3NT+3 S C4 -490 0
7 All   1NT= S* SA -90 -12 -8 Dominic Pinto - Phil Morrison
8 -   4D-2 S SQ 100 4
9 EW   4S+2 N D6 -480 -1 -1 David Pennington - Steve Mattinson
10 All   PASS N   Pass 0
13 All   3D-3 W SK -300 0 -6 George Bak - Steve Blackburn
14 -   2NT= N H5 -120 -6
15 NS   2H+1 N C9 -140 -1 -11 Nevena Senior - Tim Smith
16 EW   3NT+1 N S9 -430 -10
17 -   3NT+1 W DJ 430 10 2 Neil Solden - Terry Read
18 NS   3C+1 N H7 -130 -8
21 NS   1S+4 S S9 -200 -3 3 Alan Jarvis - Gill Copeland
22 EW   2S+2 N DA -170 6
23 All   1NT= W H6 90 5 5 Stuart Kay - James Carpenter
24 -   4S+2 S H10 -480 0
25 EW   2H+2 N HQ -170 6 6 Dale Strawn - Bobbie Sissons
26 All   3H-1 N H8 100 0
27 -   4H-2 W SA -100 -2 8 Marion Curran - Margaret McCabe
28 NS   4S= E S4 420 10


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 12
NS: Team Total IMPs = -19 Factored Imps -19 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 420 0 5 Harry Hoyle - Mark Armitage
2 NS   4C-2 E H6 100 5
3 EW   3S+1 N SA 170 -6 4 Sandra Penfold - Brian Senior
4 All   2S+2 E* D3 -170 10
5 NS   2C+2 E D8 -130 2 3 Brian Ziff - Arthur Selman
6 EW   3NT+3 S H2 490 1
7 All   1NT+2 E* HJ -150 2 0 Suzy Lawson - David S Jones
8 -   2S+2 E DA -170 -2
9 EW   5H-2 W DA 200 -7 -7 John Hilton - Richard Ingram
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   5Dx-2 S HA -300 0 -1 Roger Williams - Ray Hutchinson
12 NS   2S= N HA 110 -1
15 NS   2S-2 E D8 100 -1 5 Michael Byrne - Hugh McGann
16 EW   3NT= S H2 400 6
17 -   4S-3 W D9 150 12 8 Carol Wood - Pat Holloway
18 NS   2S= E C7 -110 -4
19 EW   4S+2 W C4 -680 -13 -25 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
20 All   3NT= E S5 -600 -12
23 All   2H-1 S S5 -100 0 1 Adam Dickinson - Phil Smith
24 -   4S+3 N CA 510 1
25 EW   4H= N HQ 420 -2 -4 Pauline Lang - Rod Franks
26 All   2H+1 S CK 140 -2
27 -   4H-2 W SA 100 2 -8 Shirley Morrisroe - Pat Powell
28 NS   4S= E S4 -420 -10
EW: Team Total IMPs = -19 Factored Imps -19 Section Rank = 10
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N C10 -420 0 5 George Bak - Steve Blackburn
2 NS   2H-1 S D10 100 5
3 EW   4S= N D2 -420 -6 4 Nevena Senior - Tim Smith
4 All   4S+1 W* CA 650 10
5 NS   1NT-2 N CA 200 2 3 Neil Solden - Terry Read
6 EW   3NT+2 S S3 -460 1
7 All   2Sx-1 N* HA 200 2 0 Alan Jarvis - Gill Copeland
8 -   4H-2 N DJ 100 -2
9 EW   4S+2 S HA -480 -7 -7 Stuart Kay - James Carpenter
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2Hx-2 N D3 300 0 -1 Dale Strawn - Bobbie Sissons
12 NS   3S= N HA -140 -1
15 NS   2H+1 S D2 -140 -1 5 Fiona Brown - Susan Stockdale
16 EW   1NT+2 S D5 -150 6
17 -   3NT+2 E D5 460 12 8 Noreen Mayo - Ruth Billingham
18 NS   3S-1 E C6 -50 -4
19 EW   3NT-1 W H10 -100 -13 -25 Denis Murphy - Pearl Murphy
20 All   3NT-1 E S4 -100 -12
23 All   1NT= W HA 90 0 1 Dominic Pinto - Phil Morrison
24 -   5S+1 N DQ -480 1
25 EW   4H+2 N HQ -480 -2 -4 David Pennington - Steve Mattinson
26 All   2H+3 N DQ -200 -2
27 -   4H-1 E S2 -50 2 -8 Gill Woodcock - Judy Jackson
28 NS   3NT-1 W D6 -50 -10


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 13
NS: Team Total IMPs = -39 Factored Imps -39 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= N C10 420 0 -5 Pat Barton - John Moor
2 NS   2H-1 S D10 -100 -5
3 EW   2S+2 N DJ 170 -6 -13 Michael Byrne - Hugh McGann
4 All   1S-5 N* C10 -500 -7
5 NS   2H+2 W SQ -170 -1 -1 Carol Wood - Pat Holloway
6 EW   3NT+2 S C4 460 0
7 All   3NT= E* CQ -600 -16 -16 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
8 -   2S+2 E DK -170 0
9 EW   5Hx-2 E S4 500 2 5 Adam Dickinson - Phil Smith
10 All   2C-2 W D8 200 3
11 -   3C+2 E DQ -150 2 -5 Pauline Lang - Rod Franks
12 NS   1NT-1 N HA -100 -7
13 All   3D-3 W SK 300 0 6 Shirley Morrisroe - Pat Powell
14 -   2NT= N H5 120 6
17 -   4S-1 W H9 50 11 6 Sandra Penfold - Brian Senior
18 NS   3S= W SA -140 -5
19 EW   3NT-1 W H2 100 0 -12 Brian Ziff - Arthur Selman
20 All   3NT= W S7 -600 -12
21 NS   1S+4 S HQ 200 -10 -13 Philip Mason - Pauline Cooper
22 EW   3H-1 W CK 100 -3
25 EW   4H-1 N SQ -50 -10 -1 John Hilton - Richard Ingram
26 All   2H+2 S D7 170 9
27 -   4H-1 E DA 50 10 10 Roger Williams - Ray Hutchinson
28 NS   3NT-1 E SJ 50 0
EW: Team Total IMPs = -39 Factored Imps -39 Section Rank = 12
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S= S H10 -420 0 -5 Marion Curran - Margaret McCabe
2 NS   4C-2 E H6 -100 -5
3 EW   4S= S S4 -420 -6 -13 Fiona Brown - Susan Stockdale
4 All   2S+3 W* H3 200 -7
5 NS   2H+1 W SQ 140 -1 -1 Noreen Mayo - Ruth Billingham
6 EW   3NT+2 S C4 -460 0
7 All   3NTx-3 E* S4 -800 -16 -16 Denis Murphy - Pearl Murphy
8 -   3S+1 W D2 170 0
9 EW   4S+1 S HK -450 2 5 Dominic Pinto - Phil Morrison
10 All   2H-1 W D2 -100 3
11 -   3S+2 W D6 200 2 -5 David Pennington - Steve Mattinson
12 NS   3S+1 N HA -170 -7
13 All   3D-3 W SA -300 0 6 Gill Woodcock - Judy Jackson
14 -   3H= W C6 140 6
17 -   3NT+2 W C2 460 11 6 Nevena Senior - Tim Smith
18 NS   3S-1 E C7 -50 -5
19 EW   3NT-1 W H3 -100 0 -12 Neil Solden - Terry Read
20 All   4H-1 E SA -100 -12
21 NS   4S+1 S S3 -650 -10 -13 Roy Garthwaite - Heather Hobson
22 EW   3H-2 W CK -200 -3
25 EW   4H= N HQ -420 -10 -1 Stuart Kay - James Carpenter
26 All   3NT-2 N C6 200 9
27 -   4H= W D8 420 10 10 Dale Strawn - Bobbie Sissons
28 NS   3NT-1 E D8 -50 0


YCBA YC Teams Ch'ship Qualifier 10/06/2012 Session 1 Section Red Team 14
NS: Team Total IMPs = -3 Factored Imps -3 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   5S-1 S H10 -50 0 6 Shirley Morrisroe - Pat Powell
2 NS   2H= S C3 110 6
3 EW   4S= S S4 420 6 13 Harry Hoyle - Mark Armitage
4 All   2S+3 W* H3 -200 7
5 NS   2H+3 W C5 -200 -1 0 Sandra Penfold - Brian Senior
6 EW   3NT+2 S C4 460 1
7 All   3NT-1 W* D10 100 5 -3 Brian Ziff - Arthur Selman
8 -   3Dx-3 S SK -500 -8
9 EW   4S+2 S HK 480 -7 -7 Philip Mason - Pauline Cooper
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   3C+2 W S3 -150 1 0 John Hilton - Richard Ingram
12 NS   2H-1 E CK 50 -1
13 All   1S+2 N HK 140 -4 0 Roger Williams - Ray Hutchinson
14 -   3H-1 W S7 50 4
15 NS   2H+1 S D2 140 1 -5 Pat Barton - John Moor
16 EW   1NT+2 S D5 150 -6
19 EW   3NT-3 W S4 300 14 14 Carol Wood - Pat Holloway
20 All   3NT= E S5 -600 0
21 NS   2S+3 N H5 200 -9 -16 Patrick Trevanion - Stuart Barrett
22 EW   4C= S D10 130 -7
23 All   1NT= E H5 -90 -5 -5 Suzy Lawson - David S Jones
24 -   4S+2 S H9 480 0
27 -   4H= W D2 -420 -10 0 Pauline Lang - Rod Franks
28 NS   3NT-1 W S6 50 10
EW: Team Total IMPs = -3 Factored Imps -3 Section Rank = 8
BD VUL DIR CONTRACT BY LEAD SCORE IMPs /ROUND OPPs
1 -   4S-1 S H10 50 0 6 Gill Woodcock - Judy Jackson
2 NS   3D= W H5 110 6
3 EW   2S+2 N DJ -170 6 13 George Bak - Steve Blackburn
4 All   1S-5 N* C10 500 7
5 NS   2S+2 E D2 170 -1 0 Nevena Senior - Tim Smith
6 EW   3NT+1 N C2 -430 1
7 All   2H-1 S SK 100 5 -3 Neil Solden - Terry Read
8 -   3S= E DA 140 -8
9 EW   4Sx+2 N D6 -790 -7 -7 Roy Garthwaite - Heather Hobson
10 All   PASS N   Pass 0
11 -   2C+4 E C8 170 1 0 Stuart Kay - James Carpenter
12 NS   1NT= N HK -90 -1
13 All   3NT-3 E SK -300 -4 0 Dale Strawn - Bobbie Sissons
14 -   2H= E D8 110 4
15 NS   2S-2 E D8 -100 1 -5 Marion Curran - Margaret McCabe
16 EW   3NT= S H2 -400 -6
19 EW   4S= W DJ 620 14 14 Noreen Mayo - Ruth Billingham
20 All   3NT= E S5 600 0
21 NS   4S= S HQ -620 -9 -16 Denis Murphy - Pearl Murphy
22 EW   4S= S D10 -420 -7
23 All   2S-1 W HA -100 -5 -5 Alan Jarvis - Gill Copeland
24 -   4S+2 S DA -480 0
27 -   4H-1 E DA -50 -10 0 David Pennington - Steve Mattinson
28 NS   3NT+1 E SJ 430 10

Ranks     Travellers     ScoreCards