YCBA

Yorkshire Champions


(Holders of Trophies won in 2010-2011)

WADDINGTON SHIELD

Tom Gisborne, Sandy Davies, Mike Pomfrey, David Banks, Keith Cornish, Arthur Hughes

YORKSHIRE TROPHY

Nick Woolven, Martin Edge, Adam Dickinson, Dominic Pinto, Alan Brosgill, Robin Jepson

NELSON ROSE BOWL

Judith Biles, Carole Kelly, Heather Hobson, Janet Latham

 

THE YORKSHIRE LEAGUE

 
Div 1 Morning Telegraph Cup Sheffield A
Div 2 Green 'Un Cup Doncaster A
Div 3 Sheffield Shield York B
Div 4 Lawrence Batley Trophy Wakefield B
Div 5 Toulson Trophy Leeds C
Div 6 Winnie Pattinson Salver Sheffield H
Div 7 Cartwright Trophy Sheffield I
Div 8 YCBA Trophy Harrogate D
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Wetherby D
Div 10 YCBA Trophy Barnsley
Div 11 Yorkshire Salver Keighley D

WADDINGTON CUP

Sheffield (Tom Gisborne, Sandy Davies, Mike Pomfrey, David Waxman)

YORKSHIRE CUP

George Bak, Steve Blackburn, Robert Eaton, Alistair Copeland

MIXED PIVOT TEAMS

George Bak, Steve Blackburn, Gill Copeland, Stuart Davies

MIXED PAIRS

Sandy Davies, Tom Gisborne

CASTLE SWISS PAIRS

David Lewis, Jim Proctor

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP

Richard Pike, David Waxman

 

MASTERS PAIRS

Grade 1 Phil Godfrey, Jack Stocken
Grade 2 Bob Brown, Alan Fell
Grade 3 Margaret Andrews, Lauri Andrews

PETER LITTLEWOOD TROPHY (SENIORS PAIRS)

Maureen Tebb, Tony Swiers

SENIORS TEAMS KNOCK-OUT

Sandy Davies, Tom Gisborne, Graham Jepson, David Musson

YORKSHIRE FLITCH

David & Pamela Oglesby

YORKSHIRE INDIVIDUAL

Discontinued

YCBA

SIMULTANEOUS

PAIRS

Kath Grimoldby Trophy Sep 2010 John Taylor, Alice Dennison
Margery Cartwright Trophy Feb 2011 Glen Ashmore, Jim Proctor
John Gerrard Memorial Trophy Jun 2011 Nichola Cockerill-Smith, Beverley Godfrey
Victor Ludorum 2010-11 Glen Ashmore and Jim Proctor

YORKSHIRE

GOLF CLUBS CHAMPIONSHIPS

Champions : Catterick (Susan McKellar, Sue Hird, Alison Sayer, Anthony Abraham)
Plate Winners : Wakefield (Ann Carrington, Dennis Thompson, Roger Parker, Pauline Parker)

NON-LEAGUE CLUBS

Beverley (Audrey Drewery, Peter Collman, David Whisker, Tony Hall)

LEAGUE CLUBS

Harrogate (Peter Baxter, Agnes Blewitt, Janet Latham, Ted Latham)

NEWCOMERS PIVOT TEAMS

Toby Wall, Christine Riggall, Peter Riggall, Dominic Rayner

YORKSHIRE SCHOOLS PAIRS

Matthew Poulter, Rhys Munden

YORKSHIRE SCHOOLS CUP

Dominic Beech, David Fennimore, Jack Simm, Kenneth Andrew (St Aidan's School Harrogate)

YORKSHIRE MINI BRIDGE

Callum Rainey, Andrew Winckles (Harrogate Grammar School)

YORKSHIRE

CONGRESS RESULTS 2011

Mixed Pairs Fiona Brown, Michael Byrne
Ladies' Pairs Fiona Brown, Sarah Teshome
Men's Pairs Dave Duddell Peter Radley
  Championship Pairs
Moortown Cup John Rudolf, Pauline Rudolf
York Mount Trophy Martin Kane, Patrick Shields
Chairman's Plate Judith Biles, Stephen Pollard
  Championship Teams
Fell-Vincent Trophy Roy Garthwaite, Heather Hobson, Pauline Cooper, Philip Mason
John Colley Trophy Jeff Calladine, Alan Kenny, John Shaw, Richard Horsley
Scarborough Trophy Martin Craven, David Pollard, Ant Edwards, Neil Zussman

Home