YCBA - 2009-10 Results

Back to main archive index



Newcomers Pivot Teams

4th July 2010

PosPlayersIMPs
1Gill Woodcock & Chris Riggall, Julia Broady & Marie Hallam35
2Gill Copeland & Anne White, Joanne Johnson & Sue Evans13


Waddington Cup Final

4th July 2010

PosClubPlayersIMPs
1BRADFORDAlan Jarvis, Giles Foster, Tony McNiff, Sue Logan92
2SHEFFIELD BDavid Waxman, Tom Gisborne, Sandy Davies, David Fletcher55
3HUDDERSFIELD ARoy Garthwaite, Heather Hobson, Stephen Crossland, Joe Kowalski15

Full list


Yorkshire Flitch

27th June 2010

PosPair%
1Mike Jackson & Annette Jackson56.20
2Lol Hinchcliffe & Mary Hinchcliffe55.13
3Laurence Andrews & Margaret Andrews53.42

Full list


Yorkshire Schools Cup

27th June 2010 at Leeds Bridge Club

The Yorkshire Schools Cup and Christine Asquith trophy for the annual teams-of-four event were
won by Laura Bonney & Alex Birchall (Manchester) teamed with Jack Simm & Sam Smith (Harrogate)

A special award was made for excellent play by Matthew Poulter (Leeds) & Julian Ostrowski (Barnsley)

In second place were Emma Bliss & Laura Fennimore, David Fennimore & Dominic Beech (Harrogate)


Yorkshire Schools Pairs

Played earlier in the year and won by Joseph Cresswell & Daniel Cerigo


John Gerrard Simultaneous Pairs

17th June 2010

PosPair%Prize
1Sylvia SymonsFrank Leigh69.521st
2George BakGill Copeland66.772nd
3Derek MarkhamGiles Foster66.323rd
4Kevin HawkinsRobin Hall65.174th
5Ian GrantJulie Grant63.475th

Full list


The Malton Swiss Teams

20th June 2010

PosTeamVPs
1Stuart Davies, Giles Foster, Richard Winter, Tom Copeland94
2David Wilson, Laurie Jackson, Ian Cook, Mark Ballantine79
3Eve Hatfield, James Ewington, Tim Prior, Phil Godfrey74

More details


Non-League & League Clubs Teams of 4

16th June 2010

PosNon-League ClubImps
1Hull Univ. B71
2Beverley B58

PosLeague ClubImps
1Harrogate52
2Leeds B38
3Wetherby33
4Leeds A32

More details


Castle Swiss Pairs

13th June 2010

PosPairVPs
1David Musson & Frank Littlewood97
2David Waxman & Richard Pike83
=3Heather Hobson & Roy Garthwaite74
Raphael Grossman & Arthur Hughes74

Full results


Yorkshire Trophy

Yorkshire Teams Plate

Percival are champions


Yorkshire Individual

6th June 2010

PosPlayer%
1Peter Wallace62.59
2Stuart Davies58.89
3Christine Stack56.67

Full results


Yorkshire Congress

29th-31st May 2010

Full results

PosMixed Pairs%
1Mike Jackson & Annette Jackson65.87
2Graham Jepson & Janet Mason60.42
3Stan Robertson & Jill Foggitt57.85
4David Strawbridge & Babs Matthews57.69

PosOpen Pairs%
1Philip Smith & Dom Maloney68.21


PosLadies' Pairs%
1Susan Stockdale & Fiona Brown66.20
2Julia Palmer & Anne Perkins63.66
=3Cheryl Duddell & Angela Booth61.34
Sue Fjortoft & Sue Woodcock61.34

PosMen's Pairs%
1Ciaran Coyne & Hugh McGann58.01
=2Roy Garthwaite & Philip Mason56.48
Mike Jackson & John Kimpton56.48

PosOpen Pairs%
1Penny Gowland & Roger Gowland59.72



Full results

PosChampionship Pairs%
1Pauline Cooper & Philip Mason58.65
2John Rudolf & Pauline Rudolf56.57
3Fiona Brown & Susan Stockdale56.41
4Mike Jackson & Annette Jackson55.77

PosPairs Consolation Final%
1Nihar Mitra & Alan Johnson62.51
2Robin Jepson & Alan Brosgill62.11
3Gill Copeland & Tom Copeland57.68
4Peter Foster & Neil Thomas57.26

PosPairs Plate Final%
1Brian Marlow & Ajit Shivdasani66.19
2Carole Kelly & Geoff Kenyon62.50
3Dale Strawn & Bobbie Sissons58.81
4Helen Barr & Patrick Barr NE57.05



Full results

PosChampionship TeamsIMPs
1Julie Grant, Ian Grant, Janet Easter, Adrian Goulding61
2Philip Mason, Janet Mason, Roy Garthwaite, Heather Hobson39
3John Barnett, Ruth Billingham, Noreen Mayo, Moira Bryden25

PosTeams Consolation FinalIMPs
1Eve Hatfield, James Ewington, Dom Maloney, Philip Smith32
2Elaine Purvis, Pat Tuff, Brian Marlow, Ajit Shivdasani31
3Diana Drysdale, Ros French, Anne Perkins, Julia Palmer24

PosTeams Plate FinalIMPs
1Lesley Bridson, Catherine Thompson, Ruth Barker, John Blackett108
2Laurie Monkhouse, Joan Monkhouse, Pam Gladwin, Mary Gilbert66
=3Jeff Smith, Andrew Petrie, Peter Jones, David Audley59
Steve Mattinson, Pauline Lang, Babs Matthews, David Strawbridge59

Full results


Yorkshire Masters Pairs

16th May 2010

PosGrade 1IMPs
1Matthew Kiggins & Ian Johns41
2Cheryl Duddell & Dave Duddell40
3Geoff Kenyon & Carole Kelly24

Full results

PosGrades 2 - 3GradeIMPs
=1Roger Gascoyne & Michael Porter37
Pete Carson & Richard Kempner37

Full results


Waddington Shield

Yorkshire Teams-of-4 Championship

Townsend claim the trophy

For the first time in the history of the Waddington Shield, two Bradford teams competed in the final on 21st May.
Sarah Teashome, Richard Winter, Giles Foster, Tony McNiff and Bill Townsend (Capt) came out on top after 48 boards
by a narrow margin to Stuart Davies (capt) George Bak, Tom Copeland and Gill Copeland. The 5th member of the squad,
Alan Jarvis, was unable to play.
See later for hands from the final.


Bridlington Congress

18th-19th May 2010

PosPair%
1Margaret Savage & Peter Savage64.43
2Mike Jackson & Annette Jackson59.76
3Audrey Drewery & Peter Collman57.14


PosTeamVPs
1Andrew Petrie, David Colley, Graham Jepson, David Fletcher74
2Penny Gowland, Roger Gowland, Anthony Swiers, John Digby69
3Janet Mason, Philip Mason, Pauline Cooper, Richard Hilton66

Full results


Sheffield Charity Teams

16th May 2010

PosTeamVPs
1Gill Woodcock, Sue Wormald, Jenniffer Fletcher, Bernard Fletcher92
2Stan Haywood, Jacqueline Starsmore, Peter Hempson, Janet Hempson80
3June Dyal, Jean Fahy, Ruth Ringrose, Lesley Blanchard77

Full list


YCBA Mixed Pairs Final

9th May 2010

PosPair%
1Hugh McGann & Fiona Brown59.38
2Janet Latham & Ted Latham59.10
3Pauline Cooper & Richard Hilton57.43
4Janet Mason & Philip Mason55.42
5Angela Booth & Peter Radley55.21

Full list


Seniors' Knock-out

Mid-week teams

Musson win in close final


Scarborough Congress

16th-18th April 2010

Index


West Yorkshire Open Swiss Teams

11th April 2010

PosTeamTotal
1Stuart Davies, George Bak, Dave Robinson, Tony McNiff99
2Peter Jones, Raymond Semp, David Audley, Jeff Smith85
3Roy Garthwaite, Heather Hobson, Stuart Barrett, Patrick Trevanion79

Full list


Peter Littlewood Seniors' Pairs

17th March 2010

Pos%
1Chris Quigley & Barbara Boaler65.24
2Jeff Wragg & Joan Gordons63.33
3David Waxman & Gill Copeland60.36
4Sandy Davies & Tom Gisborne58.33
5David Musson & Frank Littlewood56.43

Full results


Mixed Pivot Teams

14th March 2010

PosTeamIMPs
1Sue Logan, Tony McNiff, Bill Townsend, David Fletcher106
2George Bak, Steve Blackburn, Gill Copeland, Harry Hoyle55
3Mike Jackson, Annette Jackson, Stuart Coggrave, Pam Coggrave53

Full list


Yorkshire Golf Clubs Final

20th February 2010

PosClubTeamImps
1stCatterickSusan Mckellar, Anthony Abraham, Sue Hird, Alison Sayer 31

Full list


Yorkshire Cup Final

14th February 2010

PosTeamIMPs
1Peter Foster, Gail Foster, Bob Brown, Mick Hays66
2David Hall, Carol Hall, Mary Mills, Chris Gough46
3John Eccleston, David Robinson, Lynda Hirst, Tony Hirst43

Full list


Margery Cartwright Simultaneous Pairs

11th February 2010

Pos%ClubPrizes
1Rebecca BrianAlan Jarvis70.11Leeds1st
2Tony McniffBill Townsend66.88Bradford2nd
3Sheila GallowaySue Pell65.65Olicana3rd
4Brian DavisonJune Manning65.53Olicana4th
5Jane CockcroftAnne Holmes65.00Olicana5th

Full list


Doncaster Swiss Pairs

31st January 2010

PosPairVPs
1Sheila Dunsby & David Dunsby88
2=Barbara Boaler & Julia Staniforth82
2=Keith Cornish & Roger Taylor82

Full list


Yorkshire Pairs

17th January 2010

PosNames%
1Graham Jepson & David Musson62.87
2Bob Brown & Mick Hays61.13
3Richard Pike & David Waxman60.11
4Mark Bratley & Paul Brereton59.33
5Dave Robinson & Phil Godfrey58.56

Full list


Ryedale Pairs

15th November 2009

PosPair%
1John Bramall & Beryl Bramall58.33
2Pam Coggrave & Stuart Coggrave57.87
3Graham Boardman & Jenny Gleeson56.48

Full list


The David Boston
Charity Simultaneous Pairs

26th-30th October 2009

Pos%ClubPrizes
1Bill TownsendTony Mcniff73.46Bradford1st
2Paul GouletteCharles Chequer73.36Invicta2nd
3Brian StockdaleSheila Stockdale71.71Loughborough3rd
4Barbara BadleyMaurice Badley69.61Wilton (Som)4th
5John ParsonsSue Richmond69.36Manchester5th
6Bill BlakeleyGeoff Brumfitt68.65Framlingham6th
7Michael WatsonJacek Lapszys67.49LoughtonEssex
8Maureen StairsBrian Stairs67.46BedfordBeds
9Peter MarkwellMarjorie Driver67.38Ipswich Hosp.Suffolk
10Alan FarmerCarolynne Farmer66.87Arnside
11Nick DanielsTeresa Daniels66.16WestcotesLeics
12Peter BaxterShelagh Flett66.15HarrogateYorks

Full list


Nelson Rose Bowl

25th October 2009

PosTeamIMPs
1Pauline Cooper, Janet Mason, Tricia Pearce, Madge Allison96
2Annette Jackson, Shelagh Flett, Susan Pell, Sheila Galloway91

Full list


Garforth Swiss Teams

20th September 2009

PosTeamVPs
1Carole Kelly, Sandy Davies, Judith Biles, Mark Stead114
2Roy Garthwaite, Heather Hobson, Patrick Trevanion, Stuart Barrett104
3Roger Gowland, Penny Gowland, Catherine Laverack, Ruth Roberts99
=4Cheryl Duddell, Dave Duddell, Peter Radley, Angela Booth97
Ruth Barker, John Blackett, Catherine Thompson, Lesley Bridson97


Kath Grimoldby Simultaneous Pairs

17th September 2009

Pos%ClubPrizes
1Geraldine NuttallTed Latham69.06Harrogate1st
2Sue BoagRichard Hilton68.82Pickering2nd
3Rod PayneJoan Pember66.49Huddersfield3rd
4Glen AshmoreJim Proctor65.74Scarborough4th
5Tom CohenPhil Godfrey64.58York5th

Full list


The Huddersfield Examiner

Rose Bowl

6th September 2009

PosMain FinalIMPs
1Gill Copeland, Steve Blackburn, Stuart Davies, George Bak68
2Tony McNiff, Sue Logan, Bill Townsend, Nick Woolven16
3Angela Booth, Peter Radley, Stephen Crossland, Joe Kowalski9

Full list


Index