YCBA

Yorkshire Champions


(Holders of Trophies won in 2009-2010)

WADDINGTON SHIELD

Sarah Teshome, Richard Winter, Giles Foster, Tony McNiff, Bill Townsend

YORKSHIRE TROPHY

Piers Percival, Roger Holmes, John Spence, Barrie Mitchinson

NELSON ROSE BOWL

Pauline Cooper, Janet Mason, Tricia Pearce, Madge Allison

 

THE YORKSHIRE LEAGUE

 
Div 1 Morning Telegraph Cup York A
Div 2 Green 'Un Cup Hull A
Div 3 Sheffield Shield Ilkley A
Div 4 Lawrence Batley Trophy Leeds B
Div 5 Toulson Trophy Wetherby A
Div 6 Winnie Pattinson Salver Aireborough
Div 7 Cartwright Trophy Harrogate C
Div 8 YCBA Trophy Selby & Hambleton
Div 9 Yorkshire Bank Trophy Harrogate D
Div 10 YCBA Trophy Halifax C

WADDINGTON CUP

Bradford (Giles Foster, Alan Jarvis, Sue Logan, Tony McNiff,)

YORKSHIRE CUP

Gail Foster, Peter Foster, Bob Brown, Mick Hays

MIXED PIVOT TEAMS

David Fletcher, Sue Logan, Tony McNiff, Bill Townsend

MIXED PAIRS

Fiona Brown, Hugh McGann

CASTLE SWISS PAIRS

David Musson, Frank Littlewood

YORKSHIRE PAIRS CHAMPIONSHIP

Graham Jepson, David Musson

 

MASTERS PAIRS

Grade 1 Ian Johns, Matthew Kiggins
Grade 2 Roger Gascoyne, Michael Porter
Grade 3 Pete Carson, Richard Kempner

PETER LITTLEWOOD TROPHY (SENIORS PAIRS)

Barbara Boaler, Chris Quigley

SENIORS TEAMS KNOCK-OUT

Sandy Davies, Tom Gisborne, Graham Jepson, David Musson

YORKSHIRE FLITCH

Annette & Mike Jackson

 

YORKSHIRE INDIVIDUAL

  Peter Wallace

YCBA

SIMULTANEOUS

PAIRS

Kath Grimoldby Trophy Sep 2009 Geraldine Nuttall, Ted Latham
Charity Oct 2009 Bill Townsend, Tony McNiff (Yorkshire Winners)
Margery Cartwright Trophy Feb 2010 Rebecca Brian, Alan Jarvis
John Gerrard Memorial Trophy Jun 2010 Frank Leigh, Sylvia Symons
Victor Ludorum 2008-09 Kevin Hawkins

YORKSHIRE

GOLF CLUBS CHAMPIONSHIPS

Champions : Catterick (Susan McKellar, Sue Hird, Alison Sayer, Anthony Abraham)
Plate Winners : Wakefield (Ann Carrington, Dennis Thompson, Roger Parker, Pauline Parker)

NON-LEAGUE CLUBS

Hull University Staff B (Edna Hunter, Pat Thirkettle, Fay Carr, Betty Marks)

LEAGUE CLUBS

Harrogate (Peter Baxter, Agnes Blewitt, Janet Latham, Ted Latham)

NEWCOMERS PIVOT TEAMS

Gill Woodcock, Chris Riggall, Julia Broady, Marie Hallam

YORKSHIRE SCHOOLS PAIRS

Joseph Cresswell, Daniel Cerigo

YORKSHIRE SCHOOLS CUP

Jack Simm & Sam Smith (Harrogate) Laura Bonney & Alex Birchall (Manchester)

YORKSHIRE

CONGRESS RESULTS 2010

Mixed Pairs Annette Jackson, Mike Jackson
Ladies' Pairs Susan Stockdale, Fiona Brown
Men's Pairs Ciaran Coyne, Hugh McGann
  Championship Pairs
Moortown Cup Pauline Cooper, Philip Mason
York Mount Trophy Nihar Mitra, Alan Johnson
Chairman's Plate Brian Marlow, Ajit Shivdasani
  Championship Teams
Fell-Vincent Trophy Julie Grant, Ian Grant, Janet Easter, Adrian Goulding
John Colley Trophy Eve Hatfield, James Ewington, Dom Maloney, Philip Smith
Scarborough Trophy Lesley Bridson, Catherine Thompson, Ruth Barker, John Blackett

Home