Yorkshire Congress 2009

Championship Teams

Consolation Teams  Chairman's Plate   Qualifying Round  Index

Hand records    Main Final     Travellers

Pos

Fell-Vincent Cup

IMPsNPsPrize
1Graham Jepson, David Musson, David Fletcher, Sandy Davies754.001st
2Les Brown, Karen Bradley, Ed Lazarus, Diane Lazarus323.502nd
3Susan Stockdale, Fiona Brown, Tom Hanlon, Hugh McGann253.003rd
4Chris Owen, Clive Owen, John Holland, Michelle Brunner92.50
5Dave Keen, Jean Keen, Peter Foster, Neil Thomas72.00
6Darren Evetts, Margaret Wort, Mike Bell, Simon Creasey42.00
7Lavinia Constantin, Rob Myers, James Thrower, Liam Jones01.50
8Bobbie Sissons, George Whitfield, Kate Hall, Steve Hall-31.50
9Stephen Pollard, Judith Biles, Lynda Yates, Roger Smith-71.50
10David Strawbridge, Babs Matthews, Joyce White, Bill White-271.00
11Ian Johns, Matthew Kiggins, Richard Pike, David Waxman-351.00
12=Fred Robinson, Ted Murdoch, Alan Lester, Pete Prince-401.00
Bill Townsend, Allan Humphreys, Tony McNiff, Sue Logan-401.00

NPs = Master point awards in National (green) points for the final only.
Match-winning awards for the qualifying round are listed there.

Chairman's Plate

Hand records    B Final     Travellers

Pos

John Colley Trophy

IMPsNPsPrize
1Andrew Conway, Colin Hepworth, Tom Copeland, Tom Rainforth512.001st
2Cedric Cockcroft, Tom Dessain, Bill Niccol, Tim Prior431.752nd
3Ruth Barker, John Blackett, Lesley Bridson, Catherine Thompson341.503rd
4Cheryl Duddell, Dave Duddell, Angela Booth, Peter Radley101.25
5Jan Springett, Frank Springett, Alex Simpson, Brenda Osborne61.00
6Carol Heron, Ian Johnson, Neil Paterson, David Redfearn31.00
7Sue Flin, Graham Beeton, David Wing, Michael Wren-20.75
8Robert Baker, Jacqueline Baker, Lyn Dempster, Roy Dempster-50.75
9Ian Rodger, Mary Rodger, John Scott, Shelagh Flett-100.75
10Richard Hilton, Pauline Cooper, Madge Allison, Sue Boag-140.50
11Patrick Trevanion, Stuart Barrett, Roger Sharp, Tom Smith-330.50
12Penny Gowland, Roger Gowland, Eric Brereton, Mike Brennan-400.50
13Mike Jackson, Annette Jackson, Stuart Coggrave, Pam Coggrave-430.50

NPs = Master point awards in National (green) points for the final only.
Match-winning awards for the qualifying round are listed there.

Main Final

Hand records    Plate Final     Travellers

Pos

Scarborough Trophy

IMPsNPsPrize
1George Bak, Gill Copeland, Mark Armitage, Harry Hoyle581.251st=
2 *Agnes Blewitt, Dave Robinson, Janet Latham, Ted Latham581.001st=
3Geoff Kenyon, Carole Kelly, Sue Pell, June Manning510.503rd
4Lesley Millet, Ronny Millet, Steve Sellers, Martin Ott460.504th
5Chris Taylor, Sue Taylor, Julie Grant, Ian Grant350.50
6Malcolm Young, Alan Kenny, Jeff Calladine, Richard Horsley250.50
7Berry Hedley, Graham Hedley, Marcus Witt, Bill Chadwick240.50
8Stan Haywood, Jacqueline Starsmore, Anne Boot, Mary Kenworthy220.50
9Simon Hedley, Minna Cannon, Richard Bridgen, Steve Gore170.50
10Simeon Saffman, Carolyn Eastham, Christina Turner, Jonathan Spry160.50
11Ray Hutchinson, Martin Craven, Carol Wood, Pat Holloway100.50
12Bridget Vickerman, Teresa Cannell, Ann McKenzie, John McKenzie90.50
13=Philip Mason, Janet Mason, Roy Garthwaite, Heather Hobson20.50
Bill Wattleworth, Liz Wattleworth, Don Cross, Jill Entwistle20.50
15=Kathie Gill, Angela Walters, Jocelyn Gordon, Sadie Robson-10.25
Tony Cordery, Cheila Cordery, John Wooton, Phyllis Hands-10.50
17Giles Foster, Andrew Petrie, David Stevenson, Liz Commins-30.25
18Shirley Hancock, Margaret Sandell, Derek Calvert, Elizabeth Calvert-40.25
19Roy Waddington, Dorothy Gilbert, Fred Thompson, Dorothy Slater-80.50
20=Bohdan Hnyda, Rob Maude, Ian Rankin, Mike Stanbury-100.50
Sue Woodcock, Nick Woodcock, Sue Fjortoft, Monica Cartwright-100.50
22Alan Gunnee, Shirley Morrisroe, Steve Willis, Mick Lindley-140.50
23Philip Stephens, Peter Stephens, Martin Stephens, John Faben-190.25
24Anne Rowan, Jill Foggitt, Brian Graham, Roger Litton-240.25
25Vicky Hirst, Keith Atkinson, Piers Percival, Ian Draper-430.25
26Christine Spencer, Irene Rhodes, Jean Brereton, Jackie Brennan-470.25
27George Clarke, Phyllis Clarke, Laurie Monkhouse, Joan Monkhouse-56
28Bob Loveridge, Helen Montgomery, Peter Baxter, Ruth Coubrough-600.25
29Peter Hempson, Norman Stephenson, Peter Greaves, Brenda Greaves-75

* Tie split in accordance with EBU regulations

NPs = Master point awards in National (green) points for the final only.
Match-winning awards for the qualifying round are listed there.

Main Final  Consolation Final

Friday    Saturday     Index    Home